کارخانه پرورش مروارید 

زمانیکه وارد کارخانه پرورش مروارید می شویم کارکنان آنجا باخوشرویی با ما برخورد میکنند کاملا مشخص است که در چین در ارتباط با موضوع توریست مسائل علمی رعایت شده و سرمایه گذاری وسیعی نیز در این زمینه چه از ناحیه دولت و یا بخش خصوصی بعمل آمده و نتیجه اش نیز در عمل قابل مشاهده است.یکی کارکنان برای ما توضیحاتی راجب صدف ها و مروارید های تولیدی شان میدهد. صدفها انواع مختلفی دارند و از دریاها و اقیانوسهای مختلفی که آبشان شور است آورده میشوندو بیشتر مروارید آنها، به رنگ طلایی بوده و کمیاب اند ولی آبهای شیرین یا همان رودخانه ها صدفهایشان ارزانتر است. خطهای روی صدف سن آن را نشان میدهد ( مانند درختان ). سپس صدفی را باز می کندکه داخل آن بیش از 20  مروارید وجود دارد  در آنجا متوجه میشویم که بدلیل وجود املاح و  مواد معدنی در آبها  مرواریدها به رنگهای سفید ، صورتی ، سیاه ، و طلایی پرورش می یابند که با ارزشترین ان رنگ طلایی است . ضمن اینکه برای تشخیص مروارید اصل باید آنها را بهم سایید در اثر سایش پودری تولید می شود  که با پاک کردن آن نبایستی هیچ گونه اثری از سایش در رویش باشد در این صورت آن مروارید اصل است.  جالب است بدانید که از همین پودر نیز در محصولات ارایشی استفاده میشود و برای پوست مفید است.

هرچه قدر که عمر صدف ها بیشتر میشود به  قطر مروارید ها نیز افزوده میشود تنوع رنگ آنها واقعا شگفت انگیز است با اضافه نمودن مواد معدنی در پرورش این صدفها موجب رنگی شدن مروارید داخل آنها میشوند چرا که هر ماده ای یک  رنگ خاصی را ایجاد میکند . همان طور که میدانید مروارید نتیجه ترشحات داخلی صدف هست لذا ماده ای را داخل دهان صدف قرار میدهند که با ترشح بزاق آن و جمع شدنش دور آن جسم مروارد شکل میگیرد  . چیزی که بیشتر از همه مرا متاسف میکند قبضه کردن بازار های جهانی با این اجناس بدلی چینی است که نمونه اش همین مروارید های پرورشی آنهاست که در مقابل در های غلتان و طبیعی و خدا دادی خلیج فارس شن و ماسه ای  بیش نیستند واقعا کی ما به ارزش نعماتی که خدا به ماعنایت فرموده پی می بریم ...

در محل ،نمایشگاه و فروشگاه زیبائی از محصولاتشان ترتیب داد ه اند. آنقدر به موضوع marketing یا همان بازار یابی بها داده اند که حتی، من که قول داد ه بودم چیزی نخرم  مجبور شدم 400 دلار از مروارید های رنگی اشان بخرم.  نوع آن را مشخص میکنید  و همان جا برایتان به شکل گردنبند در اندازه ای که سفارش میدهید می بندند.تاريخ : پنجشنبه ٧ آذر ۱۳۸٧ | ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مرتضی شیخ بگلو | نظرات ()