در پاریس طعم بی نظیر پنیر، شکلات و غذاهای دریایی فرانسوی را خواهید چشید. نسیم دلنواز را بر صـــورتتان حس خواهید کرد و وقتی بر فراز برج ایفل می ایستید، حسی آمیخته از ترس و هیجان وجودتان را فرا می گیرد. وقـــتی به پاریس رسیدید، مناظر زیبایش شما را جذب خواهد کرد. به سراغ موزه ها خواهید رفت. سوار مترو بی نظیرش خواهید شد. به فروشگاه های زیبایــش سرک خواهید کشید. بدون شک، بهترین فصل برای گردش در پاریس، بهار است.تابستان های پاریس گرم و طاقت فرساست و زمســتان هایش برای گردش چندان مناسب نیست. اگر قصد سفر به پاریس در بهار را دارید، بهترین کار رزرو هتل از یک ماه قبل است!
پاریسی ها هم مثل ما ایرانی ها، اهل تعطیلاتند. اگر بر حسب اتفاق سه شنبه ای تعطیل شد، منتظر دیدن اطلاعیه های پشت شـــــــیشه مغازه ها باشید که در مورد تاریخ شروع مجدد کارشان توضیح داده اند! اما بهترین راه برای پی بردن به مدت این تعطیلات، مراجعه به درهای شیشه ای بانک های پاریس است
!
سفربه پاریس

فرودگاه اصلی پاریس، فرودگاه شارل دوگل است که جزو مهمترین فرودگاه های دنیا محسوب می شــــــــــــــود وهر روز ده ها پرواز بین المللی در آن به زمین می نشیند. با وجود این فرودگاه، گردشگران برای دسترسی به پاریس مشکل خاصی ندارند و از هر جای دنیا براحتی می توانند به این شهر دسترسی داشته باشند. قطار هم می تواند گزینه مناسبی برای دسترسی به پاریس باشد، مخصوصا اگر از قطارهای سریع السیر فرانسه (ت.ژ.و) استفاده کنید.
فرودگاه شارل دوگل در 27 کیلومتری شمال شهر قرار دارد و همه روزه از اکثر شهرهای فرانسه حداقل یک پرواز به این فــــــرودگاه انجام می شود، اما شاید استفاده از قطارهای سریع السیر و مـــــــــــــــعروف فرانسه برای گردشگران که بیشتر به فکر جیبشان هستند، مناسب تر باشد. مالیات خرید بلیت در قیمت بلیت ها محاسبه شده است و میزان آن بستگی به مقصد مورد نظر دارد.پاریس دو فرودگاه دیگر هم دارد که البته به هیچ وجه قابل مقایسه با فرودگاه دوگل نیستند.پاریس شش ایستگاه راه آهن اصلی دارد که هر کدام از آنها شهر را به نقاط مختلف فرانسه و همین طور به برخی از شهرهای اروپا متصل می کنند. شبکه راه آهن پاریس به قدری کامــــــل است که با استفاده از آن می توانید براحتی به هر کجای فرانسه که بخواهید دسترسی داشته باشید
.
گشت و گذار در شهر

پیاده روی در پاریس فوق العاده است، به شرطی که وقتی از تقاطع ها عبور می کنید، کامــــــلا مراقب باشید. راننده های پاریسی توجه چندانی به عابران پیاده ندارند! بهترین راه حل برای سفرهای داخل شهری استفاده از مـــــترو معروف و راحت پاریس است. اصلا مهم نیست که در کجای شهر باشید، هر کجا باشید ظرف چند دقیقه به یک ایستگاه مترو خواهید رسید و از آنجا به هر کجای شهر که بخواهید دسترسی خواهید داشت. اگر مترو را برای سفرهای داخل شهری تان انتخاب کردید، حتما از کارت های اعتباری مخصوص آن استفاده کنید تا هزینه کمتری را بابت بلیت بپردازید. اگر برای رفتن به جایی، عجله داشتید، هیچ وقت از اتوبوس های پاریس استفاده نکنید چون در این صورت حتما دیر به مقصد خواهید رسید؛ فقط شب ها که مترو تعطیل است به سراغ اتوبوس ها بروید!

تعطیلات رسمی و ساعات کار

ساعات کار شرکت ها از ساعت 9.30 الی 17.30 می باشد (یکساعت برای ناهار تعطیل می باشد) و تعداد ساعات کاری هفتگی 35 ساعت می باشد.

تعطیلات رسمی در فرانسه معادل 12 روز می باشد. ادارات در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند اما مغازه ها در روزهای شنبه باز می باشند. مغازه ها بطور معمول از ساعت 10.00 صبح الی ساعت 20.00 و یا 21.00 باز می باشند.

کم کارترین ماهها در فرانسه عبارتند از مه ، اوت و دسامبر. ماه مه دارای 2 تعطیلی می باشد که اغلب کارکنان ازآنها برای پل زدن و به مسافرت رفتن استفاده می کنند. ماه اوت، ماهی است که اغلب مردم به تعطیلات تابستانی می روند و عمده شرکت ها به مدت 2 الی 3 هفته نیمه تعطیل می باشند، و اواخر ماه دسامبر نیز تا اوایل ماه ژانویه با تعطیلات زمستانی سال نو همراه می باشد.

وسائط حمل و نقل

مترو: شهر پاریس دارای 14 خط مترو می باشد. برای هر سفر یک بلیط به قیمت 1.40 یورو لازم است. یک سری بلیط ده تایی تحت عنوان Carnet (کارنه) را می توان به بهای 11 یورو خریداری نمود. برخی خطوط مترو به شهرهای حومه ای نزدیک مــــــــــنتهی می شوند.

قطار RERشبکه اکسپرس منطقه ای :

این شبکه پاریس را به حومه های دور شهر متصل می کند.

تاکسی:

شهر پاریس دارای تاکسی های زیادی است. استفاده چند نفره از آنها برای مسیر فرودگاه به شهر و در مــــــــسیرهای کوتاه داخل شهر پاریس به صرفه می باشد.

اتوبوس:

شبکه اتوبوس خوبی در پاریس و حومه وجود دارد، اما سرعت مترو و قطار را ندارد.

قطار سریع السیر :

 این قطار بین شهری برای مسافرت از پاریس به شهرستان ها بسیار مناسب می باشد، و دارای مسیر برای عمده شهرهای فرانسه است.

فرودگاهها:

پاریس دارای 2 فرودگاه بین المللی اصلی می باشد. این فرودگاهها عبارتند از:

1-فرودگاه شارل دوگل CDG :

این فرودگاه در 30 کیلومتری شمال پاریس قرار داشته و مهمترین فرودگاه پاریس و فرانسه می باشد و شامـــل 3 ترمینال اصلی است. ترمینال 1 عمدتا به پروازهای اروپایی اختصاص دارد و کلیه پروازهای لوفت هانزا (LH) از این ترمینال صـورت می گیرد. ترمینال 2 اختصاص به پروازهای بین المللی دارد و کلیه پروازهای ایرفرانس (AF) نیز از این مکان انجام می شود. این ترمینال بسیار بزرگ بوده و شامل 6 ترمینال فرعی A,B,C,D,E,F می شود. ترمینال 3 اهمیت کمتری دارد و شامل پروازهای چارتر و اروپای شرقی می باشد.

2-فرودگاه اورلی:

این فرودگاه در جنوب شهر پاریس قرار دارد و از اهمیت کمـــــــــــتری برخوردار است. فرودگاه اورلی دارای 2 ترمینال Sud برای پروازهای خارجی و Ouest برای پروازهای داخلی می باشد. پروازهای هواپــیمایی جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه اورلی Sud بزمین می نشیند.

رفت و آمد از فرودگاه به شهر:

تاکسی: کرایه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر حدود 40 یورو می باشد. 3 نفر می توانند همـــــزمان سوار یک تاکسی شوند (برای نفر چهارم معادل 2.7 یورو اضافی اخذ می شود).

اتوبوس: اتوبوس با دریاقت 13 یورو برای هر نفر، مسافرین را به 5 نقطه مرکزی شهر می برد.

دیدنی های پاریس

شهر پاریس دارای دیدنی های متعدد و متنوعی است. برخی آنرا به یک موزه تشبیه کرده اند از جمله بناها و آثار دیدنی می توان از موزه لوور، برج ایفل، کلیسای نوتردام، کاخ ورسای، میدان کنکورد، کلیسای مادلن، کلیسای قلب مقدس (ساکره کور(، اپرای پاریس، باغ لوکزامبورگ نام برد.

موزه های پاریس

بیش از 3900 موزه در فرانسه وجود دارد که حدود 38 درصد آن مربوط به بخــــــش خصوصی و بقیه دولتی می باشند. مهمترین آنها عبارتند از: موزه لوور، موزه ارتش، موزه علم و صنعت، موزه اورسه. موزه لوور همه روزه به جزء سه شنبه ها برای عموم باز می باشد و ورودی آن حدود 8 یورو است. موزه ارتش همه روزه باز است و ورودی آن 10 یورو می باشد.

کاخ ورسای نیز از آثارجذاب پاریس و حومه می باشد. این کاخ در قاصله 17 کیلومتری جنوب غربی پاریس قرار دارد و توسط لویی سیزدهم در کنار شکارگاه شاه ساخته شد؛ و از اواخر قرن 16 میلادی به عنوان محل سکونت پادشـاهان فرانسه مشهور شد.

مراکز تفریحی و خرید

از بین مراکز تفریحی اطراف پاریس می توان از مجموعه اورودیسنی (دیسنی لند) نام برد. این مجموعه در 32 کیلومتری شمال شرقی پاریس قرار دارد. دسترسی به آن با قطار RER A بسیار ساده و سریع است.

مراکز خرید گوناگونی در پاریس و حومه وجود دارند که معروف ترین آنها عبارتند از مرکز خرید La Défense واقع در انتهای خط 1 مترو، مغازه های منطقه Chatelet واقع در خط 1 مترو.

توصیه ها:

1- مراقب جیب های خود در مترو و اماکن پر رفت و آمد باشید.

2- سعی کنید شب ها ی دیرهنگام با تاکسی به هتل بازگردید.

3- پول نقد زیاد حمل نکنید.

4- وسایل ارزشمند خود را در صندوق هتل بگذارید.

5- تفاوت زمانی ساعات بین فرانسه و ایران در زمستان 2.30 – ساعت و در تابستان 1.30- می باشد.

نشانی و تلفن های ضروری

پلیس: 17

آتش نشانی:18

امداد و آمبولانس: 15

اطلاعات تلفنی :118218

سفارت جمهوری اسلامی در پاریس:

تلفن: 0140697900

Ambassade de la R.I d’Iran

4, Avenue d’Iéna- 75116 Paris

هواپیمایی جمهوری اسلامی:

تلفن: 0142259906

بانک ملی ایران:

تلفن: 0147237857

43Avenue Montaigne- 75008 Paris

کلیسای جامع نوتردام پاریس در پست بعدی بصورت کامل آورده میشود از تمام عزیزانی که علاقه مند میباشند تقاضامندم تا با نظرات و خواسته ها و نیز راهنمائی هایشان در بهتر شدن آن یاریم نمایند ضــمنا در صورت داشتن در خواست خاصی در ارتباط با این کلیسا اعلام تا در حد توان برآورد گردد.

در پناه حقتاريخ : جمعه ٢ اسفند ۱۳۸٧ | ۱:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مرتضی شیخ بگلو | نظرات ()