جزایر قناری – Canary Islands

 

با رسیدن ایام عید و نوروز باستان بازار مسافرت های داخلی و خارجی هموطنانمان گرم شده است و این موضوع نیز فرصتی مناسب برای تبادل فرهنگ های مختلف و استفاده بهینه از سرمایه ها و نعمات بیشمار الهی است که باشد در این راه بتوانیم به جایگاه واقعی مان در جهان دست پیداکنیم .

 یکی از نقاط زیبا و رویائی که ارزش دیدنش را دارد جزایر قناری می باشد . این جزایر جزء خاک کشور اسپانیا بوده اما کشور مراکش نیز نیم نگاهی به آن دارد .این جزایر به دلیل تنوع آب وهوایی خود به قاره کوچک شهرت دارند، در 125 مایلی سواحل آفریقای غربی قرار گرفته است. آب و هوایی گرمسیری و خشک در جنوب و آب و هوایی نیمه معتدل و گرم در شمال، دو نیمه کاملاً متفاوت را برای این جزایر توریستی به وجود آورده است.

جزایرقناری به لطف برخورداری از کوهستانی با ارتفاع 2000 متر همه ساله میزبان کوهنوردانی از سراسر جهان بوده و ساحل ماسه‌ای آن به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری تبدیل شده است. دوستداران مناطق تاریخی و فرهنگی نیز با سپری کردن روزهایی مفره در شهر لاس پالماس، مرکز جزیره گران قناری، می‌توانند فرصتی مناسب را برای بازدید از بناهایی برجسته، همچون کلیسای سانتا آنا ( santa Ana) و قلعه قدیمی کاستیلو دو لا لوز که در حال حاضر به موزه‌ای تبدیل شده، به دست آورند.

جزایر قناری متشکل از هفت جزیره در اقیانوس اطلس، نزدیک به ساحل مراکش و یکی از ۱۷ منطقه خودمختار اسپانیا و پایتخت آن لاس پالماس است.

نام هفت جزیره این مجمع‌الجزایر و مراکز آنها بدین شرح است:

  • گرن کاناریا (مرکز لاس‌پالماس گرن کاناریا)
  • تنریف (مرکز سانتا کروز تنریف)
  • لانزاروته (مرکز آرسیفه)
  • لاپالما (مرکز سانتا کروز لاپالما)
  • لا گومرا (مرکز سان سباستیان لا گومرا)
  • ال هیرو (مرکز والورده)
  • فوئرته‌ونتورا (مرکز پوئرتو دل روساریو).

نزدیکترین جزیره 108 کیلومتر از کرانه شمال غربی افریقا فاصله دارد.تنریف بزرگترین جزیره از جزایر قناری است.بازدیدکنندگان و گردشگران این مناطق از منظار متنوعی دیدن می‌کنند. برخی از مهم‌ترین و پر جاذبه‌ترین مناظر آن را صخره‌های همیشه سبز با گل‌ها و درختانی با برگ‌های سوزنی تشیکل می‌دهند. گردشگران می‌توانند با صعود بر قله 3718 متری پیکو دل تید (pico del tiede) بلندرترین کوهستان اسپانیا، به راحتی تمام حفره‌های به جای مانده از فعالیت‌های آتشفشانی آنرا مشاهده کنند.پارک پرندگان «لورد پارک» یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تنریف است که گونه‌های مختلفی از پرندان را در خود جای داده است.

لانزاروته شرقی‌ترین جزیره از جزایر قناری است و در اقیانوس اطلس قرار گرفته‌است. این جزیره در ۱۲۵ کیلومتری کرانه آفریقا و هزار کیلومتری شبه‌جزیره ایبری واقع شده‌است. شهر اصلی لانزاروته، آرسیفه است. فرودگاه بین‌المللی آرسیفه سالانه ۵٫۵ میلیون مسافر دارد. لانزاروته بخشی از استان لاس‌پالماس اسپانیا بشمار می‌آید.

پارک ملی تیده به اسپانیایی: Pico del Teide) نام پارک ملی و کوه آتشفشانی است که در جزیره تنریف در مجموعه جزایر قناری اسپانیا قرار دارد. گفتنی است که اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست در سال ۲۰۰۷ میلادی پنج عارضه طبیعی را به فهرست میراث جهانی اضافه کرد که پارک ملی تیده یکی از آن پنج شگفتی از فهرست میراث طبیعی جهان معرفی شد.

 جالب است بدانید:

تلسکوپ بزرگ قناری یا GTC به عنوان بزرگترین تلسکوپ جهان  توسط پادشاه خوان کارلوس در جزایر قناری در خاک اسپانیا افتتاح شده است. این تلسکوپ عظیم با هزینه ای برابر 180 میلیون دلار بنا شده و به کشورهای اسپانیا، مکزیک و دانشگاه فلوریدای ایالات متحده تعلق دارد.تلسکوپ GTC با داشتن آینه ترکیبی با وسعت 10.4 متر به یکی از بزرگترین تلسکوپهای کنونی جهان می باشد .GTC در ارتفاع 2 هزار و 400 متری از سطح آب دریا در بالاترین ارتفاعات جزیره لاپالما قرار گرفته است این منطقه از آلودگی نوری بسیار کم، آسمانی بدون ابر و اتمسفری رقیق برخودار است و همین شرایط عالی می تواند موقعیت اخترشناسی مادون قرمز و نوری را در حد ایده آل در این تلسکوپ به وجود آورد.

کلاهک تلسکوپ بر فراز GTC از این سازه در برابر باد و دیگر امواج شدید مخرب که می تواند بر روی کیفیت تصاویر تاثیری نامناسب داشته باشد، محافظت می کند در عین حال دوربینی مجهز به لنز Fish eye به صورت مداوم ساختار 6 ضلعی که آینه تلسکوپ را نگاه داشته است، تحت نظر دارد.تاريخ : جمعه ۱٤ اسفند ۱۳۸۸ | ۳:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مرتضی شیخ بگلو | نظرات ()