گورستان پرلاشز پاریس - pere Lachaise paris

گورستان پرلاشز پاریس  -  pere Lachaise paris

دوست نداشتم از گورستان ها بنویسم همیشه زندگی و زندگان را ترجیح داده ام اما دلم نیامد از پرلاشز ننویسم .گورستان «پرلاشز»، وسیع‌ترین فضای سبز در محدوده‌ی داخلی پاریس است که از آن باعنوان موزه‌ای در فضای باز یاد می‌شود که هرساله دو میلیون گردشگر از سراسر دنیا ازآن دیدن می‌کنند و به همین دلیل از نظر جلب گردشگر در ردیف دیگر مکان‌های توریستیشهر از قبیل کلیسای نوتردام، موزه‌ی لوور، برج ایفل یا طاق نصرت قرارمی‌گیرد.
در واقع موفقیت منحصر به فرد گورستان «پرلاشز»، بیشتر به‌خاطرتصورات نامطلوب عمومی نسبت به گورستان‌هاست که آنها را فضاهایی نحس و دردآور مجسممی‌کنند. این البته بدین خاطر است که در گذشته گورستان‌ها فضاهایی بسته در مجاورتکلیسا بودند و مخصوص به خاک سپاری مردگان. در آن زمان بجز تعداد محدودی مقبره‌،همه‌ی مردگان در گورهای عمومی دفن می‌شدند.
در سال 1785، وقتی که گورستان معروف «سنت اینوسان»، یکی از بزرگترین گورستان‌ها در قلب شهر، بسته شد، میلیون‌ها استخوانپوسیده به گورهای عمومی قدیمی که به «کاتاکومب» (دخمه‌ی گور) تغییر نام داده بودند،منتقل شدند. اما نیاز به ایجاد گورستانی بزرگ برای شهر احساس می‌شد. سرانجام باهم‌اندیشی «الکساندر برونیار» معمار و «کاترومر دو کوینسی» باستان‌شناس، <<گورستانپرلاشز>>، شبیه باغ‌های انگلیسی، در 21 می 1804، با قوانین جدیدی که توسط ناپلئونوضع شد، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مقبره صادق هدایت نویسنده ایرانی

مقبره غلامحسین ساعدی نویسنده مشهور ایران

قبر احمدکایا خواننده شهیر ترکیه

قبر مارسل پروست نویسنده معروف فرانسوی

یادبود اسکار وایلد

مقبره فردریک شوپن اهنگسار معروف جهان

اینجا یک فضای عمومی‌ و گردشی است. فضایی عمومی  و همگانی که  پس زیر نظر شهرداری اداره می‌شود و متعلق به همه  شهروندان است. مرده‌ها در قبرهای عمومی یا اجاره‌ایبطور موقت یا دائمی دفن می‌شوند.
چنین سیستم پذیرشی به خانواده‌ها‌آزادی کامل برای برپایی بناهای یادبود داد که یکی از دلایل ویژه‌ی موفقیت پرلاشزشد. به این ترتیب تنها با گذشت چند دهه، بناهای یادبود، مکان‌های نیایش، اتاقک‌ها وستون‌ها بر قبرها چندبرابر شدند که بسیاری از آنها بسیار دیدنی‌اند. تعیین محل قبرو بنای یادبود در این گورستان آزاد است و هیچ گروه‌بندی مذهبی، اجتماعی یا سیاسی درفضای آن وجود ندارد. در این گورستان افراد سرشناس زیادی آرام گرفته‌اند که می‌تواننام تعدادی از پرطرفدارترین آنها را در نقشه‌ی راهنمای گورستان دید و از آن جملهمی‌توان به پروست، اسکار وایلد، بالزاک، پل آلوار و صادق هدایت اشاره کرد.


افرادعادی می‌توانند فقط به اطلاعات حک شده بر روی سنگ‌ها دسترسی داشته باشند. امااطلاعات موجود در پرونده‌های مردگان، به دلیل اینکه مربوط به زندگی خصوصی افرادمی‌شود، محرمانه‌اند. با این‌حال برای کسانی که علاقه به شناخت شجره‌نامه‌ها دارندآرشیوهایی برای دسترسی به اینگونه اطلاعات شخصی وجود دارد که براساس قوانین خاصیقابل دسترسی‌اند. همچنین مجموعه‌ی کتاب‌نگاری درمورد «پرلاشز» و دیگر گورستان‌هایپاریس در شهرداری این شهر موجود است.


برای رفاه گردشگران، شهرداری پاریسگردش‌های گروهی منظمی همراه با راهنما برای نشان‌ دادن گورهای معروف و توضیح شرححال‌های مختصری از آنها ترتیب می‌دهد. هزینه‌ی معمولی برای هر نفر در هر دور گردش،شش یوروست. برای افراد بین 7 تا 25 سال و برای خانواده‌های پرجمعیت و نیزخانواده‌های ساکن پاریس هزینه‌ی نصف دریافت می‌شود. از افراد زیر هفت سال،روزنامه‌نگاران، کارمندان شهر پاریس، جانبازان جنگی و همراهشان، معلولین معمولیدرصد بالا و همراهشان و نیز از افراد بیکار هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. علاوه بر اینتسهیلاتی برای گردش‌ در گروه‌های خاص از جمله نابینایان، ناشنوایان، افراد معلول یادوچرخه سواران وجود دارد.

همچون دیگر گورستان‌های شهر، مقررات ویژه‌ای در محیط

/ 6 نظر / 90 بازدید
سپیده

قبرستان به این زیبایی تا به حال ندیده بودم ممنون از عکس های خوبی که گذاشتید من هم به روزم

خسروفر

با سلام و احترام وبلگ بسیار زیبا و قابل استفاده است .انسان را با خود به سفر میبرد در این دنیای مجازی که ما در حال محیا کردن امکان زیارت از راه دور را هستیم چرا مسافرت در دنیای سایبری را نداشته باشیم. ضمنا من تعدادی عکس با کیفیت مناسب از سفر فنلاند دارم اگر بدرد بخور باشد میتوانم آنها را در یک سی دی ارسال کنم با احترام - خسروفر-تبریز

عارفه

سلام وب فوق العاده خوبی دارین و با دیدن وبتون انگار با شما همسفر بودیم من با اجازتون لینکتون کردم البته اگر موافقین؟

سونا

سلاااااااااااااااام. وبلاگ باحالی بود به ما هم سر بزن

اردوان گیتی

باسلام ویلاگ فوق العاده خوبی دارین فکر کنم دقت نکردید .یکی از بستگان نزدیک عموی پدرم به اسم پروفسور دکتر ناصر گیتی (پدر فارماکولوژی)در اونجا دفن شده ... اگه اونجا دیدی عکس بگیر و برام المیل کن ممنون میشم. سبز باشید.

سیامک

عکسها و مطلب خیلی جالب بود ممنون