سفر به روسیه 4_( Travel to Russia )

Gulf of Finland (Baltic sea)

این مجموعه زیبا از اولین اقامتگاههای پتر کبیر در سنت پترزبورگ بوده است اسم این محل پترگوف می باشد و به پارک فواره ها مشهور است

 تعداد بسیار زیادی فواره در این باغ بزرگ قرار دارد که هر مجسمه ای نماد یکی از خدایان روم و یونان باستان است کل این مجموعه در جریان جنگ جهانی دوم به اشغال نیروهای آلمان نازی در آمد و ساختمان اصلی کاخ توسط آنان ویران گردید.

اما مجسمه ها پیش از ورود آلمانی ها به اینجا توسط کارمندان در زیر خاک مدفون شدند بعد ها این ساختمانها بازسازی شدند.
این مجموعه یکی از جذابیتهای اصلی گردشگری روسیه به شمار می رود و محوطه باغ و ساحل خلیج فنلاند به جذابیت آن افزوده است

فاصله سن پترزبورگ تا اینجا حدود سی کیلومتر است و راه دسترسی هم از طریق رودخانه نوا با قایقهای تفریحی است و هم از طریق جاده در بین مسیر کلیسای پترو پاول قرار دارد که در کنار دریاچه و بعبارتی برکه کوچکی واقع شده است این کلیسا آخرین کلیسایی است که در دوره تزارها ساخته شده است
در بین تصاویر عکسهایی از ساختمانهای کمونیستی را هم می بینید که کاملا بی روح هستند و انسانها را بدید ماشین می دیدند که فقط باید کار کنند .در طول مسیر به پترگوف فرصتی بود که از راهنمای محلی بخواهم در مورد آن دوران صحبت کند ایشان که حدود سی سال سن داشتند دوران کودکی خود را را بیاد می اوردند که آن هم در دوره گورباچوف بوده است اما آنچه از پدر و مادرش بیاد دارد صف های طولانی برای دریافت مایحتاج زندگی بود .


اهالی بهشت شوروی زندگی بسیار سختی داشتند باید در پارتمانهایی زندگی می کردند که دولت کمونیستی برای آنها می ساخت سالن پذیرایی اشتراکی . اشپزخانه اشتراکی خلاصه زندگی ویزه ای که برای ایدئولوزی تعریف کرده بودند .اما بقول جورج اورل در کتاب قلعه حیوانات همه با هم برابر هستند اما بعضی ها بالاتر هستند. قصه واقهی ای که شرح حال این مردم بود هر کسی که بیشتر می فهمید متهم به خیانت می شد هر کسی که اعتراض می کرد به سیبری فرستاده می شد اما رهبران کمونیست از زندگی کاملا خاصی بهره مند بودند فروشگاههای اختصاصی اعضا ویزه حزب کمونیست و حتی خیابانها هم جدا شده بود در خیابانها عریض مسکو چند خط اختصاصی برای رهبران کمونیست بود و آنها با ماشینهای شیشه دودی در خیابانها رفت و آمد می کردند و این عقده باعث شده است .

بعد از سقوط دیکتاتور های سرخ مردم عادی شیشه ماشینهاشون رو دودی کنند و هر آنچه ممنوع بود رو انجام می دادند کشش بسیار شدید به مذهب و راه اندازی مجدد کلیسا ها و نمونه بارز آن کلیسای عیسی منجی در مسکو است که بعدا در موردش با هم صحبت می کنیم.

/ 0 نظر / 65 بازدید