تکسیم

شام را باتفاق همکاران در یکی از رستوران های خیابان تکسیم کـــــه واقعا از تنوع غذایی بسیار خوبی هم برخودار است می خوریم. محل  رستوران تقریبا مقابل سفارت یونان می باشد .خیابان تکـــــــــــسیم یاخیابون استقلال و یا Istiklal. یک خیابان معروفی در استانبول است که یک طرفش به میدان معروفی می‌رسد به نام میدان تکسیم یا Taksim. خیابون استقلال همیشه شلوغ می باشد مخصوصاً آخر هفته. یک خیابان سنگ‌فرش  بسیار زیبا که یک تراموای قرمز قدیمی ازآن بالا پایین می‌ردو ده تا پانزده نفر مسافر را جا به جا می‌کند و هر بار که رد می‌شد یک صدای زنگ ازآن بلند می شود تا مردم از سر راهش کنار بروند. دو طرف این خیابان پر از بوتیک، کافه و غذاخوری هست و توی کوچه پس‌کوچه‌های آن و طبقات فوقانی ساختمان‌های اطرافش هم انواع و اقسام کافه و کافه تریا.کوچه‌های اطراف این خیابان هم تا چشم کار می‌کند کافه است و باز هم و کافه. به هر حال خیابان خیلی جالبی می باشد. میدان تقسیم هم از ان جاهایی هست که دور تا دورآن هتل و مراکز تجاری دیگر هست.

میدانتقسیم یکی از مــحلات قدیمی شهر استانبول که به سبکمعماری اروپایی بنا گردیده. اولین متروی قدیمی بنام تونل در انتهای این خیابان واقعمیباشد که با استفاده ازاین تونل دستیابی به بندر کاراکوی ( مرکز تجاری و گمرک قدیمشهر استانبول )به راحتی میسرمیباشد.از میدان تقسیم با تراموای کلاسیک پس گـتتذر از اینجاده به محله و برج گالاتا میرسید این جاده فقط به روی عابرین و تراموا باز میباشد .
در ابتدای سالهای اغازین حمهوری ترکیه بیشتر کنسولگری ها به این خیابان نقلمکان کردند . درایــن خیابان موزه دیوان ادبیات مولانا موجود است . ساختمان این موزهمتعلق به قرن ۱۸ میلادی است دبیرستان تاریـــــــخی گالاتاسارای/کلیسای مشهور سن آنتونیو،رستورانهای مختلف ،بازار ماهی،بازار رنگارنگ گل و فروشگاهای متعدد عرضــــــــــــه پوشاک بامارکهای مختلف ترک وخارجی واقع شده است . انواع سینما ها و تاتر ها از دیگرفعالیتهاتی هــــــنری موحود در خیابان استقلال است این خیابان به میدان تقسیم ختم میشود

که مرکز و قلب شهر محسوب میشود

 

/ 0 نظر / 89 بازدید