فرودگاه پکن

بسم الله الرحمن الرحیم

چین سرزمین رویا ها

 

 در روز سوم آوریل ساعت 13 پرواز امارات در فرودگاه پکن  یا همان بیجینگ بزمین می نشیند .الان در ایران ساعت 8:30 صبح است بهم خوردن ساعات شباته روز برای ما معضلی شده است .بی شک این فرود گاه از عظیم ترین فرودگاه های دنیاست . این  فرودگاه در شمال شرقی و تقریبا‍ پنجاه کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. فرودگاه در مقایسه با فرودگاه سفر قبلی ام تغییرات بسیار زیادی داشته است و بعدا متوجه میشوم که این فرودگاه را بدلیل مسابقات المپیک 2008 پکن ساخته اند .

جلوی باجه های ورودی فرودگاه خط زردی کشیده اند که نشان می دهد از این خط مسافرین بایستی یکی یکی به مامورین کنترل کننده که عمدتا هم نظامی می باشند مراجعه و مابقی نیز در صف باشند .همه بدون اینکه کسی بآنها گفته باشددر صف و در یک خط در مقابل هر باجه می ایستند تعداد باجه ها مثال زدنی است بدلیل تعدد علائم و تابلو های راهنمائی هیچ کسی اینطرف و آن طرف سرگردان نیست . وجود این خط و مراجعه فردی افراد باعث میشود تا مامور کنترل همیشه با یک نفر سر وکا رداشته و کمتر اشتباه کند درست برعکس کشور ما که از همان ابتدا بدلیل درست نبودن چرخه کارها هم مسافرین و هم نیروهای کنترل کننده در گیر مسائل حاشیه ای و اعصاب خورد کن بوده، ساعات مفید عمر را بیهوده سپری میکنند.و بدیهی است که تا چه حد بحث تکریم ارباب رجوع معنی و مفهوم پیدا میکند و ادارات صرفا در ایام معین وآن هم در روزهائی که بازرسان ویژه این کار مرجعه می کنند اقدام به خود شیرینی نمی کنند و برای کارهائی که در حقیقت وظیف اصلی شان می باشد  اقدام به نمایش نمی نمایند

 

 

 

 

 

با توجه به برگزاری مسابقات المپیک 2008 پکن توسعه فرودگاه بین اللملی پکن با سرعت نور در حال اتمام می باشد . واقعا این چشم بادامی ها در سخت کوشی حرف ندارند.در فرودگاه پکن در CHINA BANK  اقدام به تبدیل 100 دلار به یوان می نمایم.    

پول چین ژن مین بی یا " یوان " نام دارد که  بانک خلق چین ان را منتشر می کند. واحد اصلی پول یعنی یوان است و واحد فرعی آن "جیائو " و فن است. هر یک یوان برابر ده جیائو و هر جیائو برابر ده فن است. اسکناس های یوان چین شامل یک یوانی ، دو یوانی ، پنج یوانی،ده یوانی، پنجاه یوانی ، یک صد یوانی است و اسکناس های جیائو نیز یک ، دو ، پنج جیائو ست.

چین دارای سکه های یک ، دو وپنج فنی است . علامت مخفف یوان ژن مین بی تبدیل ارز در چین ارزهای کشور دیگر شامل : دلار امریکا – پوند انگلیس– فرانک فرانسه - مارک آلمان –ین ژاپن – دلار استرالیا شیلینگ اتریش- فرانک بلژیک – دلار کانادا – گانبی – فرانک سوئیس - کرون دانمارک – گولدن هلند – کرون نروژ - کرون سوئد- دلار سنگاپور - رینگیت مالزی - لیره ایتالیا - مکایو بی – مارک فنلاند وغیره قابل تبدیل است . طبق مقررات قانون مدیریت ارز در چین، در داخل مرز جمهوری خلق چین،گردش ارز و تسویه حساب ارزی ممنوع ا ست . به منظور ایجاد تسهیلات برای مهمانان و هموطنان هنگ کنگی و مکائویی و تایوانی دراین کشوربرای استفاده از پول ، بانک چین و سایربانکهای مشخص ارزی ، علاوه بر انجام کارهای مربوطبه چک های مسافرتی و تبدیل اعتبار نامه بانکی به ژن مین بی، تبدیل 22 نوع ارز تابی جدید تایوان به ژن مین بی را انجام می دهند. به علاوه برای تسهیلات کسانی که به تبدیل پول نیاز دارند در بعضی هتلها و یا فروشگاه ها نیز این کار انجام می گیرد.

پس از تبدیل ارز، مهمانان هنگام ترک این کشور می توانند با رسید تبدیل ارز که اعتبار ان شش ماه است پول خود را به ارز تبدیل کنند . تبدیل ارز طبق اوضاع روز وبا قیمت های متفاوت انجام می شود.از جمله تبدیل چک مسافرتی- اعتبارنامه بانکی – حواله پول وغیره . هنگام تبدیل ارزی از جمله تبدیل نقدی ارز از بهای فروش و برای تبدیل به نقدی ارز از بهای خرید نقدی استفاده می گردد. برخی اعتبارنامه های بانکی کشورهای خارجی در چین صورت می گیرد اکنون در این کشور اعتبارنامه و کارت های بانکی قابل استفاده است.

نکته بسیار مهم و جالبی که در هر دو کشور ترکیه و چین قابل لمس و مشاهده است حرمت و ارزش پرچم ملی انها ست که در تمام محل ها نصب و در معرض دید عموم قراردارد. در کشور ما پرچم هم  غریب است . در خیابان ها و اماکن عمومی که دریغ از یک پرچم و در ادارات دولتی هم پرچم هائی در حد واندازه ای که دیده شده و رفع تکلیفی کرده باشد برای یک دوره چند ده ساله استفاده میکنند بگونه ای که گاها تشخیص رنگ های آن نیاز به آزمایش دقیق رنگ دارد  بیائید واقعاخودمان به نماد های خودمان ارزش بگذاریم تا دیگران نیز برایمان حرمت قائل شوند.یاد ترانه وطن آقای محمد نوری میافتم ،برای این مرد و آهنگ هایش ارزش زیادی قائل ام:

در فرودگاه پکن آقای لیان فو از شرکت ZTE و آقای کیوان از پرسنل ایرانی مقیم اصفهان آن شرکت بهمراه خانم  آلیس تور لیدر آنها حضور دارند. ما را راهنمائی میکنند تا به محل پرواز های داخلی جهت پرواز به شین زن برویم . در مسیر سوار اتوبوس می شویم که قرار است ما را از فرودگاه بین اللملی به فرودگاه داخلی برساند فاصله مسیر موید کار انجام شده در مدت کوتاه  برای ساخت این فرودگاه است چرا که همین فرودگاه داخلی در سفر قبلی ما همان فرودگاه بین اللملی پکن بود واقعا کار این چشم بادامی ها بیشتر شبیه یک معجزه است . یک مقایسه ای داشته باشیم بین پروژه میان گذر دریاچه ارومیه و فرودگاه پکن .پروژمیان گذر دریاچه ارومیه در حقیقت یک پل 1800 متری در داخل آب دریاست که دو طرف جاده را بهم وصل میکند این پروژه ازسال 1359 شمشی شروع و پایان آن نیز با کرام الکاتیبن اعلام شده است و شاید عمر ما راهم کفافی نباشد .در هر حالت به نظر میرسد وقت از نظر ما ایرانی ها چیز بی ارزشی است. در چین وقت طلاست و شاید هم بالاتر از طلا . در محوطه داخلی فرودگاه یکی لپ تاپ را روی زمین باز کرده و کارش را انجام میدهد ، دیگری روزنامه میخواند وان یکی دیگر کتاب مطالعه میکند .هرکس بنوعی از وقتش بهره می برد .

مردم در این جا یک جورهائی شادند و خیلی راحت .گرفتار رودرواسی های بی خود و بی ارزش رایج در جامعه ما نیستندهر وقت گرسنه اشان شد می خورند ،هروقت دستشوئی دارند میروند .لازم به اشاره است که این دستشوئی های فرنگی هم برای ما ایرانی ها یک معضل اساسی است .طوری که حاضر هستیم مثا نه امان بترکد اما به این دستشوئی ها نرویم .حالا با این تفکرات میخواهیم جهانی فکر کنیم و جهانی شویم.  آقای لیان فو بلیط های شین زن را برای همان روز و برای ساعت 15 تهیه و تحویل ما می دهد. نهار را در رستوران  KFC فرودگاه می خوریم  و به سمت گیت پروازی شین زن حرکت می کنیم آقایان لیان فوو کیوان  هم همراه ما به شین زن میآیند

 

/ 3 نظر / 89 بازدید
باد صبا

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][لبخند]

م.س.ق

با سلام مطالب جالبی داشت دستت درد نکنه عکس سوم از چین رویایی بودن چین رو خیلی خوب نشون می داد

سهیلی

سلام-واقعاَ اگر همه ما مثل شما میرفتیم مسافرت و وقتی میرفتیم هم از زاویه شما هم میدیدیم الان اوضاع خیلی بهتر بود. من 2 هفته دیگه دارم میرم پکن وکلی از مطالبتون استفاده کردم کاش شانگهای هم رفته بودید!