کمی در مورد چین

شنبه و یکشنبه در چین آخر هفته و بقول خودمان تعطیل آخر هفته محسوب میشود .در اینجا مردم بر خلاف ایران در ایام تعطیلات در اختیار خودشان هستند یعنی تعطیل به معنای واقعی خود. شخص کاملا میداند که در این مدت زمان می تواند با برنامه ریزی به تفریحات خود برسد و یا کارهای عقب افتاده خود را تکمیل کند ،دید و بازدید برود و یا سیر و سیاحت کند چراکه آنقدر محل برای گردش ،سرگرمی و ورزش وجود دارد که فرد در انتخاب وامی ماند.

نقطه بسیار جالبی که در اینجا وجود دارد برگزاری یک سری فستیوال هاست . در این فستیوال ها آداب و رسوم و فرهنگ چین به انحا مختلف برای جهانیان و حتی نسل جدید آنهم بفرم بسیار جذابی  به نمایش گذاشته می شود .جالب است بدانید که این ها در داخل خود چینی ها هم خواهان زیادی دارد. برنامه های متنوعی نظیر اجرای موسیقی سنتی ،آواز ،اجرای مراسمات رقص محلی و غیره که هر کدام از آنها جذابیت خاص خود را دارد .مشخص است که هدف از تمامی این مراسمات شادی ، شادکردن و شادشدن و شادبودن است .موضوعی که نتیجه اش ایجاد روحیه ،سلامتی و آرامش فکری مردم در چین است . 

هفتم آوریل ساعت 10 صبح به بازار بزرگ دونگ مین     میرویم . همکاران کلی لباس و وسائل می خرند طــــــــــــوری که در جابجائی آنها واقعا بامشکل مواجه می شویم. اما من از سفر قبلی این تجربه را دارم که بیشتر به زیبائیها و دیدنـــی ها و فرهنگ و مردم آنجا بپردازم .شب را خسته و کوفته به هتل بر گشته و به صبح میرسانیم و روز هشتم آوریل ساعت 12 باهتل تصفیه کرده و بطرف فرودگاه می رویم. آقای لیان فو با ما خداحافظی میکند چراکه بایستی به شهر خودشان که دالیان در شمال چین هست برود،  لذا باتفاق آقای کیوان و سایر همکاران وسائل را تحویل بار داده و با پرواز ساعت 15:15  خطوط هوائی چین با شماره CA  1314  عازم پکن می شویم .

کمی در مورد چین

   جمهوری خلق چین در شرق قاره آسیا و غرب اقیانوس آرام قرار دارد و حدود 9 میلیون و600 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و در آسیا بزرگترین کشور و در جهان سومین کشور بزرگ پس از روسیه و کانادا است.  سرزمین چین از مرکز رود"خه لونگ جیانگ"در شمال دهکده"مو هه"53( درجه و 30 شصتم درجه عرض جغرافیائی شمالی)واقع در شمال چین آغاز و به جزیره"ذنگ مو آن شا("4 درجه عرض جغرافیائی شمالی)در جنوب جزایر"نان شا"در جنوب چین اتمداد می یابد.از شمال تا جنوب چین 49 درجه عرض جفرافیائی و 5500 کیلومتر فاصله دارد.انتهای شرقی سرزمین چین مرکز اتصال رود های "خه لونگ جیانگ"و"وو سو لی"(135 درجه و 0 شصتمی درجه طول و عرض جغرافیائی شرقی) و انتهای غربی چین در فلات پامیر(73 درجه و 40 شصتم درجه طول جغرافیائی شرقی) است.از شرق تا غرب 60 درجه طولی جغرافیائی و 5000 کیلومتر فاصله دارد.  طول مرزهای خشکی چین به حدود 22 هزار و800 کیلومتر می رسد.چین از شرق با کره شمالی، از شمال با مغولستان، از شمال شرق با روسیه، از شمال غرب با قزاقستان،قرقیزستان،تاجیکستان، از غرب و جنوب غرب با افغانستان،پاکستان،هند،نپال،بوتان و چند کشور دیگر همجوار است و از شرق و جنوب شرق با کره جنوبی،ژاپن،فیلیپین،برونی،مالزی و اندونزی مرز دریائی دارد.

کشور چین با حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر ( تقریباً بیست برابر جمعیت ایران) پرجمعیت‌ترین کشور دنیا و با مساحتی حدود نه میلیون و پانصدهزار کیلومتر مربع (نزدیک به شش برابر مساحت ایران) سومین کشور جهان از نظر گستردگی است. البته بیش‌تر ساکنین چین در قسمت‌های شرقی و جنوب شرقی چین ساکن هستند و تراکم جمعیت در قسمت‌های غربی و شمالی کم‌تر است. .پوشش جمعیت چین متوازن نیست.مناطق شرقی جمعیت بیشتری از مناطق غربی این کشور دارند.تراکم جمعیت مناطق ساحلی در شرق این کشور بیش از 400 نفر در هر کیلومتر مربع است و این رقم در مناطق مرکزی و فلات های غربی چین 200 نفر و 10 نفر در هر کیلومتر مربع است.میانگین عمر چینی ها 71/40 سال است(مردان69/63سال و زنان 73/33 سال) که 5 سال کمتر از میانگین جهانی و7سال بیشتر از میانگین کشورهای در حال توسعه و 5 سال کمتر از میانگین کشورهای پیشرفته است.

 

 

 

 

   

درباره‌ی قدمت تمدن چینی باید گفت بر اساس تاریخ‌نگاری‌های نخستین، یو کبیر در دوهزار سال پیش از میلاد، دودمان چینی شیا را بنیان نهاده است؛ هرچند که مدارک باستان‌شناسی معتبری درباره‌ی این دودمان به‌دست نیامده است و صرفاً منابع ادبی چینی از وجود آن خبر می‌دهند. اولین دودمان چین باستان که وجودش بدون چون و چرا ثابت شده است، شانگ است که حدود 1600

/ 3 نظر / 98 بازدید
کانون قرآن مسجد ابوالفضل (ع) بوشهر

سلام و عرض ادب به جناب آقای شیخ بگلو ممنونم از حضور شما. جای ما سبز. بابا چی میشد یه خبری هم به ما میدادی؟ سلامتی شما را خواهانم و همیشه خوش سفر باشید. [گل]

جدید

بسیار خوب بود بعنوان یک ایرانی دست مریزاد

مژگان

دوست گرامی من از شعری که زیر عکستان بود خیلی خوشم اومد اگر اشکالی ندارد از ان برای وبلاگم استفاده کنم .ممنونم موفق باشید