London tower bridge

London tower bridge

همانگونه که برج ایفل نماد پاریس در جهان بشمار میرود و نمایانگر هنر و باعث افتخار انها در دنیاست پل تاشو لندن نیز نماد انگلستان و شهر تاریخی لندن است . این پل بر روی رودخانه تایمز لندن ساخته شده است. اسم این پل از آن رو برج گذاشته شده که نزدیک برج لندن میباشد.

ضرورت احداث پلی در این نقطه از رودخانه لندن در اواسط سده نوزدهم با اوج گرفتن مبادلات تجاری در شرق لندن بیش از پیش احساس می شد و از همان زمان مسئولان شهری لندن به فکر احداث چنین پلی افتادند. از آن جا که احداث پلی ثابت در این نقطه، راه آبی لندن را قطع می کرد از همان زمان ساختن پل متحرک در اولویت قرار گرفت.

ابتدا چندین طرح توسط مهندسان پیشنهاد شد تا این که در سال 1884 طرح هوراک جونز برای احداث پل، نهایی شد.
در سال 1886 کار احداث پل آغاز شد و 8 سال بعد پل برج به بهره برداری رسید. برای احداث این سازه 70 هزار تن بتون به کف رودخانه تزریق شد تا پل 244 متری و دو برج 65 متری آن پابرجا بمانند. 11 هزار تن فولاد هم برای ساختن سازه فلزی برج به کار گرفته شد و قسمت رویی پل با سنگ گرانیت فرش شد.


در سال 1910 عبور مردم از روی پل به خاطر گدایان و جیب برها ممنوع شد. امروزه در برج های پل نمایشگاهی از این افراد برپاست تا لندن زیبا، گذشته کثیف خود را فراموش نکند. در این نمایشگاه همچنین تصاویری از مراحل ساخت پل و موتورهایی که روزگاری پاره های پل را بالا و پایین می کردند نگهداری می شوند.

 دو تکه پل برای عبور شناورها در حدود 500 بار در سال بالا و پایین می شوند. در سال 1996 این پل بطورناگهانی بالا کشیده شدند، اگر این اتفاق در یک روز عادی انجام می گرفت هیچ مشکلی پیش نمی آمد، اما از شانس بد مسئولان شهری لندن قرار بود چند دقیقه بعد رئیس جمهور وقت آمریکا را- بیل کلینتون- را به همراه کاروان امنیتی اش از روی آن عبور دهند که این مسأله نزدیک بود روابط سیاسی انگلیس و آمریکا را به چالش بکشاند که به خیر گذشت. در سال 2000 سیستمی کامپیوتری برای باز و بسته شدن پل بر روی آن تعبیه شد، اما این سیستم هم نتوانسته است از باز و بسته شدن خودکار پل جلوگیری کند.پل برج یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی لندن به شمار می رود.

سالیانه میلیون ها توریست از این پل بازدید میکنند . پلی که در مقایسه با دیگر پلهای دنیا همچو مورد برجسته ای نمی باشد اما هنر انگلیسی ها در طرح آن قابل ستایش است . لندن براستی زیباست و ارزش چند بار دیدن را دارد.

/ 5 نظر / 39 بازدید
فرید پوربزرگ

طرفدار چه تیمی هستید؟؟ به اینجا بیایید و به تیم مورد علاقتون رای بدین... http://iranmobile2007.persianblog.ir/post/491 منتظرتون هستیم... [گل][گل][گل][گل]

vahid saidi

مرتضی دوست داریم

سميرا

سلام ، نمي دونم چرا گاهي اوقات سايتتون به علت آلارم وجود ويروس باز نميشه ؟

saeed

با عرض سلام و احترام خسته نباشید یه درخواست داشتم ازتون آقای شیخ بگلو من دانشجوی ترم اول شهرسازی دانشگاه ارومیه هستم یکی از پست های قبلیتون در باره تخت سلیمان بود اما توضیحات انگلیسیش خیلی کم بود اگه در همین باب یه مقاله انگلیسی با متن چند صفحه ای داشتین من شدیدا نیاز دارم مرسی اینم آدی من parandeh_baman

ستاره

سلام بیایید رای کارتون ها!!!