سفر به انگلیس

پادشاهی انگلستان - اطلاعات کلی

پایتخت: لندن

جمعیت: 58 میلیون نفر.

جمعیت خارجی : حدود 5 درصد از جمعیت بریتانیا را خارجیانی تشکیل می دهند که از کشورهای مشترک المنافع بریتانیا به این کشور می آیند. مهاجران بسیاری نیز از سراسر جهان در بریتانیا سکونت دارند، خصوصا در شهر لندن که از نظر قومی متنوع ترین شهر جهان است.

مساحت: 432 , 242 کیلومتر مربع (600, 93 مایل مربع).

موقعیت جغرافیایی: اصطلاح بریتانیا
Britain
، بریتانیای کبیر (جزیره ای که شامل انگلستان، ولز و اسکاتلند است) و ایرلند شمالی را در برمیگیرد. بریتانیا تقریبا هم اندازه نیوزیلند و نصف فرانسه است. این سرزمین چشم اندازهای مختلفی دارد و اکثر خاک انگلستان، به جز شمال و جنوب غربی، نسبتا مسطح و کم ارتفاع است، در حالیکه بیشتر قسمتهای ولز و اسکاتلند سرزمینی کوهستانی است. این کشور را می توان تقریبا به ناحیه ای کوهستانی در شمال و غرب و ناحیه ای پست در شرق تقسیم کرد که دهانه رودخانه اگز (اگزتر) در جنوب غربی و رودخانه تیس (تی ساید) در شمال شرقی، تا حدودی مرز بین آنها را مشخص می برند. کمربند مرکزی که در سراسر انگلستان، از لندن تا یورکشایر شمالی را در می نوردد، نیمی از جمعیت بریتانیا را در خود جای داده است. حدود 90 درصد از جمعیت در نواحی شهری زندگی می کنند.

آب و هوا: آب و هوای بریتانیا معمولا ملایم و معتدل است، گر چه بسیار متغیر است و معمولا در تمام مواقع سال بارانی است. آب و هوای غرب کشور مرطوب و ملایم تر از شرق کشور است، در حالیکه شمال غربی مرطوبترین ناحیه کشور است. اسکاتلند و شمال کشور غالبا زمستان های سختی دارند و در آنجا بارش برف زمستانی فراوان است. جنوب شرقی کشور بهترین و گرمترین آب و هوا را دارد، هر چند حتی در این قسمت نیز ممکن است زمستانها طولانی، سرد و پربارش باشند. متوسط درجه حرارت در ژانویه 4 درجه سانتیگراد (
F 39 ) و در ژوئیه 18 درجه سانتیگراد ( F64 ) است، گر چه ممکن است در تابستان درجه حرارت در جنوب شرقی به حدود 26 درجه سانتیگراد (F 79
) برسد.

زبان: زبان های رسمی در این کشور، انگلیسی، ولش و گالیک _ اسکاتلندی است، هر چند دو زبان آخر فقط در کشورهای مربوطه صحبت می شوند و اقلیت نسبتا کمی آن را به کار می برند.

حکومت: سلطنت مشروطه.

ثبات سیاسی: فوق العاده است. این کشور یکی از پر ثبات ترین کشورهای جهان از نظر
سیاست است. اقتصاد بریتانیا در بین کشورهای جهان در رده چهارم قرار دارد و قرن بیست و یکم را با رشد اقتصادی فزاینده و سطح بیکاری نسبتا کمی آغاز کرد.

اقتصاد

پول رایج: پوند انگلستان

نظارت بر ارز: وجود ندارد.

بانک ها: تعداد بسیاری بانک بزرگ در بریتانیا فعالیت دارند و در اکثر شهرها یک یا چند شعبه دارند، گر چه در سال های اخیر به واسطه ادغام و بهینه سازی بانک ها، از تعداد شعبه ها کاسته شده است. در اکثر بانک ها و بانک های رهنی (مثل بانک های پس انداز) می توان امور بانکی را با استفاده از تلفن و اینترنت انجام داد. در سال های اخیر، موجی از بانک ها به سبک جدید تاسیس شده است که در سوپر مارکت ها یا مغازه ها حساب های بانکی و خدمات نوینی ارائه می کنند. افراد مقیم و غیرمقیم می توانند حساب بانکی افتتاح کنند.

هزینه / سطح زندگی: هزینه زندگی در بریتانیا بالاست، به خصوص هزینه غذا و کالاهای مصرفی موجب شده است این کشور یکی از پرهزینه ترین کشورهای جهان باشد. هر چند بین جنوب انگلستان که ثروتمند و پرهیزه است و شمال آن، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی که فقیر ( و ارزان تر) است، اختلاف زیادی وجود دارد. عوارض و مالیات اتومبیل، بنزین، مشروبات الکلی و تنباکو بالاست. با این وجود میزان حقوق نیز، خصوصا در جنوب انگلستان، نسبتا بالاست.

سرانه تولید ناخالص داخلی (
GDF
)ا: 410 , 21 دلار آمریکا.

نظام مالیاتی

مالیات بر درآمد: پادشاهی انگلستان جز کشورهایی است که پایین ترین نرخ مالیات بر در آمد را دارد که از حقوق کسر می شود (
PAYE
). سه نرخ مالیات بر درآمد وجود دارد: نرخ تخفیفی 10 درصدی برای درآمدهای کمتر از 1500 پوند، نرخ پایه 23 درصدی برای درآمد 1501 پوند تا 000 8 2 پوند و نرخ 40 درصدی که باید درآمدهای بالای 28000 پوند پرداخت شود. کسانی که شغل آزاد دارند، مالیات بر درآمد خود را در دو قسط سالانه می پردازند.
مالیات سود سرمایه (
CGT) : به هر سرمایه ای که سود بیشتر از 7100 پوند داشته باشد، CGT تعلق می گیرد. در صورتیکه حاصل جمع درآمد و سود کمتر از میزان معینی باشد ، به سودهای خالص بالاتر از 7100 پوند، 20 درصد مالیات تعلق می گیرد و اگر جمع آنها از این میزان بیشتر شود، نرخ مالیات 40 درصد خواهد بود. ساکنان بومی از پرداختCGT معافند.


مالیات اموال و دارایی ها: وجود ندارد .

مالیات برارث و هدیه : درصورتیکه ارثیه بالای 231000 پوند باشد و به فرد دیگری جز همسر متوفی و یا موسسات خیریه برسد ، مشمول مالیات ارثیه 40 درصدی خواهد شد. تا 3000 پوند در سال را می توان بدون مالیات هدیه کرد. توجه داشته باشید که قانون مالیات برارث و هدیه پیچیده است و باید از توصیه های متخصصین بهره گرفت .

مالیات بر ارزش افزوده / خرید / فروش : نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده برای کلیه کالاها و خدمات 5/17 درصد است ، به جز سوخت داخلی که نرخ آن 8 درصد است . بیشتر غذاها ( بجز غذای موسسات پذیرایی )، ساختمان های جدید ، کفش ولباس کودکان، کتاب ها و روزنامه ها از این مالیات معاف هستند .

مسکن

قیمت مسکن : قیمت ملک در بریتانیا بر حسب اینکه در کدام منطقه از کشور قرار دارد، بسیار متنوع است ، گرچه قیمت متوسط یک خانه‌ سه خوابه حدود 58000 پوند است . لندن و جنوب شرقی کشور، گران ترین مناطق هستند و در سالهای اخیر قیمت ها به طور دائم سیر صعودی داشته اند. ملکی را که در جنوب شرقی حدود 200000 پوند است ، عموما می توان در شمال انگلستان ویا اسکاتلند ( به جز ادینبورو) کمتر از نصف این قیمت خریداری کرد.

هزینه ها : هزینه های جانبی خرید ملک در بریتانیا جزو ارزان ترینها درجهان است و به حدود 3 تا 5 درصد قیمت خرید ملک میرسد و هزینه های قانونی ، هزینه های دفتر ثبت املاک و مالیات تمبر ( بر حسب خرید از 1 تا 5/3 درصد ) را دربر میگیرد.

وام محلی برای خرید مسکن : دربرینانیا می توان به راحتی وام مسکن گرفت و به خاطر مهلت بازپرداخت طولانی که عموما 25 تا 30 سالی است ، اقساط نسبتا کم است . در این کشور اعطای وام مسکن تا 95 درصد از قیمت خرید ملک رایج است و برای افرادی که برای اولین بار قصد خرید ملک دارند و کسانی که وام خود را به شرکت دیگری انتقال می دهند ، تخفیف درنظر گرفته می شود به طوری که نرخ بهره تخصیصی تا چند سال ، به میزان دو درصد کمتر از استاندارد خواهد بود . دسترسی به وام مسکن و طولانی بودن مهلت بازپرداخت آنها بدین معنی است که معمولا خرید خانه ارزان تر از اجاره آن تمام می شود.

محدودیت مالکیت خارجی : وجود ندارد.

استانداردهای ساختمانی : عموما فوق العاده هستند .

مالیات املاک : در بریتانیا ، مالیات املاک وضع نمی شود و به جای آن مردم مالیات شورای شهر می پردازند که بر حسب ارزش ملک ، تعدا د فرزندی که در آن سالن هستد و منطقه ای که ملک در آن واقع شده است ، محاسبه می شود . نرخ سالانه از 400 پوند در نواحی روستایی تا 900 پوند در شهرهای بزرگ متفاوت است . این مالیات رامی توان به صورت اقساط پرداخت کرد.


اجاره : بریتانیا یکی از بی نظم ترین بازارهای اجاره مسکن را در اروپای غربی دارد ودر این کشور مستاجر درمقابل طمع صاحب خانه مصونیت چندانی ندارد. بازار اجاره پررونق نیست . و در سرتاسر کشور خصوصا در لندن و جنوب شرقی انگلستان ، املاک اجاره ای کمیاب هستند . میانگین اجاره بهایی ماهانه درجنوب شرقی ( بجز لندن ) ، برای یک آپارتمان یک خوابه 350 تا 500 پوند و برای یک خانه مستقل سه خوابه ، 500 تا 1200 پوند است . در لندن اجاره بها حدود 50 درصد بیشتر و در شمال انگلستان و اسکاتلند ، بسیارکمترا ست .

لوازم شخصی : اگر لوازم منزل از کشورهای اتحادیه اروپا خریده شده باشند، می توان آنها را بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد این کشور کرد و لازم نیست مدت زمان معینی تحت تملک شما بوده باشند . با این وجود ، کالاهایی که از خارج از اتحادیه اروپا خریداری شده اند ( از جمله وسایل نقلیه ) ، باید حداقل به مدت شش ماه تحت تملک شما بوده باشند و نمی توان تا 12 ماه بعد از ورود، آنها را فروخت .

خدمات شهری : دربرینانیا ، شرکت های بسیاری برق مصرفی ( 240 ولت ) را عرضه میکنند که اکثر آنها سراسرکشور را تحت پوشش دارند . برق رسانی معمولا در اکثرقسمت های کشور رضایت بخش و قیمت آن نسبتا پایین است . در کلیه قسمت ها بجز در دورافتاده ترین مناطق بریتانیا، گاز شهری دردسترس مردم قرار دارد و حدود 26 شرکت خدمات مربوط به آن ارائه می دهند. گاز در بریتا نیا شکل نسبتا ارزانی از انرژی است ، خصوصا برای تامین انرژی شوفاژ و آب گرم . در سراسر کشور آب لوله کشی برای نوشیدن مناسب است و معمولا بهای آب براساس ارزش مالیات پذیر ملک تعیین می شود و در مالیات شورای شهر منظور می گردد ( اکثر خانه ها در بریتانیا ، کنتور آب ندارند) . علیرغم آب و هوای مرطوب این کشور ، ممکن است قیمت آب بالا باشد و بیشتر مناطق ، خصوصا نواحی جنوب شرقی ، اغلب با کمبود آب مواجه هستند .

اشتغال

مجوز کار : در بریتانیا چندین گروه نیاز به مجوز کار ندارند ، از جمله : اتباع کشورهای اتحادیه اروپا ، اتباع کشورهای مشترک المنافع بریتانیا که یکی از والدینشان متولد بریتانیا باشد و یا افرا د17 تا 27 ساله که برای یافتن شغلی در ایام تعطیلات ( حداکثر برای مدت دو سال ) به این کشور می آیند . سایر مردم باید قبل از ورود به بریتانیا ، باکنسولگری یا سفارتخانه بریتانیا در کشور خودشان مشورت کنند. کسانی که جز گروه معاف از مجوز نیستند، ممکن است در کسب مجوز کار دچار مشکل شوند.

شرایط کار : معمولا شرایط کاری در بریتانیا خوب است و کارکنان در این کشور نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا ، طولانی ترین میانگین ساعت کاری را دارند(40 ساعت درهفته ) . اکثرکارکنان چهار هفته تعطیلات سالانه دارند و می توان انتظار نوعی پاداش یا کارمزد مازاد بر حقوق ر ا داشت . برای اکثر کارها ، داشتن دانشی کاربردی از انگلیسی ضروری است و در شهرهای بزرگ ، خصوصا لند ن ، فرصت های شغلی کوتاه مدت فراوانی وجود دارند.

میزان حقوق : میزان حقوق در بریتانیا تقریبا به اندازه سایر کشورهای اتحادیه اروپا است ، گرچه بین کمترین و بیشترین مقدار حقوق اختلاف زیادی وجود دارد. بعضی از مشاغل و حرفه ها ، حداقل دستمزد ثابتی دارند و حداقل دستمزد به میزان 07/3 پوند در ساعت ( در سال 2001 ) برای سراسرکشور تعیین شده است .

تامین اجتماعی : در بریتانیا پرداخت حق تامین اجتماعی ( بیمه ملی ) برای کلیه کارکنان اجباری است . عضویت از طریق کسردرصدی از حقوق افراد تامین می شود و مقدار آن بستگی به این دارد که شما جزو کدامیک از پنج گروه اجتماعی هستید . این حق عضویت حداقل 4/8 درصد برای دستمزدهای هفتگی 66 پوندی است. به دستمزدهای کمتراز این مقدار حق عضویت تعلق نمی گیرد.و براساس وضعیت مالی شما تخفیف هایی در نظر گرفته می شود. طرح تامین اجتماعی ، مزایای فراوانی را در اختیار صاحبشان قرار می دهد. از جمله مراقبت های درمانی ، حق عا ئله مندی ، کمک هزینه های بیماری و بیکاری و حقوق بازنشستگی .

خدمات

اداره پست : بریتانیا یکی از مدرن ترین و مناسب ترین سرویس های پستی جهان را دارد. در اکثر شهرها و روستاها یک اداره پست فعالیت دارد که شما می توانید درآن علاوه بر سرویس های پستی عادی ، از خدمات بانکی استفاده کنید و صورتحسابها و هزینه مجوزها را بپردازند

تلفن : شرکت
Telecom British (BT
) بخش اعظم بازار تلفن در انگلستان را به خود اختصاص می دهد، گرچه حدود 100 شرکت دیگر نیز برای سرویس دهی در بریتانیا جواز دارند که موجب شده است این کشور یکی از رقابتی ترین ونسبتا ارزان ترین بازارهای جهان را ( حداقل برای مکالمات خارجی ) داشته باشد . سیستم تلفن، عموما بسیار خوب است و بریتانیا درصف مقدم تکنولوژی مخابرات و پیشگام استفاده از تلفن های همراه در جهان است .

اینترنت : اینترنت در بریتانیا درچند سال اخیر بسیار رواج یافته است و خانه ها و شرکت های بسیار ی به شبکه وصل هستند . صدها شرکت
ISP
وجود دارند که خدمات بسیاری در اختیار کاربران مشتاق دنیای اینترنت قرار می دهند و نرخ های ثابتی نیز دارند.

رادیو و تلویزیون انگلیسی زبان: تلویزیون بریتانیا، به طور کلی به عنوان بهترین ( یا کم ایرادترین ) تلویزیون جهان شناخته شده است و شرکت های تلویزیونی بریتانیا ، خصوصا
BBC، برنامه های عالی بسیاری تولید می کنند. پنج کانال سراسری و چندین ایستگاه کابلی و ماهواره ای در بریتانیا وجود دارند: کانال های ماهواره ای روز به روز پرطرفدارتر می شوند. حدود 100 پوند در سال باید برای مجوز استفاده از تلویزیون پرداخت کرد ( که هزینه های BBC را تامین می کند.) رادیوی بریتانیا شامل BBC
و ایستگاه های تجاری است که موسیقی ، گفتگو، ورزش و سرگرمی های دیگر پخش می کنند.

اطلاعات متفرقه

راههای ارتباطی : حدود 140 فرودگاه دربریتانیا وجود دارند که به شبکه گسترد ه ای از پروازهای داخلی و خارجی سرویس می دهند. فرودگاههای
Heathrow و Gatwick
درلندن از شلوغ ترین فرودگاههای جهان به شمار می روند. بلیط رفت و برگشت به بریتانیا ارزان ترین بلیط در اروپاست و شرکت های هواپیمایی در عرضه بلیط های تخفیف دار با یکدیگر بسیار رقابت می کنند. سرویس های فری ( گران ) برای مسافران واتومبیلها در تمام طول سال ، هم بین جزایر بریتانیا و هم به بنادر اروپایی رفت وآمد می کنند.یکی از پر ازدحامترین هستند و جز شلوغ ترین جاده های اروپا محسوب می شوند. راه بندان و عملیات همیشگی تعمیر جاده، در شهرستانها و شهرها امری عادی است و جاده های جنوبی ،بسیار پر رفت و آمد هستند . قیمت اتومبیل در بریتانیا ، نسبت به سایر اروپا بسیار بالاتر است و توصیه می شود اتومبیل خود را از یک کشور اروپایی ، غیر از بریتانیا خریداری کنید.

میزان بزهکاری :در سال های اخیر از میزان بزهکاری در بریتانیا کاسته شده است و این کشور مکان تقریبا امنی برای زندگی است ا گر چه در شهرهای بزرگ، میزان بزهکاری مربوط به اموال و جرایم خشونت بار رو به افزایش بوده است که اغلب مربوط به مصرف مواد مخدر است

تحصیلات: در بریتانیا تحصیلات برای کودکان 5 تا 16 ساله رایگان و اجباری است0 بیش از 90 درصد از کودکان به مدارس دولتی میروند که اکثر این مدارس مختلط هستند و معمولا استانداردهای بالا (ولی بسیار متغیر) دارند0 حدود 2500 مدرسهْ خصوصی در بریتانیا فعالیت دارند ‌، از جمله مدارس آمریکایی، بین المللی و مدارس خارجی0 دانشگاههای بریتانیا ، اعتبار جهانی دارند و بیش از 40 درصد از دانش آموزان بعد از اتمام مدرسه به دانشگاه مىروند

تسهیلات پزشکی : سرویس درمانی همگانی (
NHS) بریتانیا بسیار معروف است0 این سرویس، برای کلیه شهروندان بریتانیا و اکثر خارجیهای مقیم، مراقبـتهای درمانی عرضه می کند 0 استانداردهای آموزشی برای تربیت متخصصان حرفه های پزشکی عموما بسیار خوب است، هرچند کمبود بودجه در بیمارستانهای ( N HS
) موجب شده است که دربسیاری از مناطق ، پاسخگویی به مراجعین با مشکل مواجه شود. مراقبت های درمانی برای اکثر مردم رایگان است، گرچه بیمار باید برای دارو و دندانپزشکی هزینه ای بپردازد0 مراقبتهای درمانی خصوصی بسیار خوب و پرطرفدار است

حیوانات خانگی: باید در بدن حیواناتی که از اروپای غربی و آمریکایی شمالی وارد بریتانیا شده اند، تراشهْ کامپیوتری نصب شده باشد و گواهی واکسیناسیون (از جمله واکسن هاری) از دامپزشکی داشته باشند، حیواناتی که از کشورهای دیگر وارد بریتانیا شده اند ، تحت سخـت گیرانه ترین قوانین قرنطینه در جهان قرار میگیرند و باید از هنگام ورود به بریتانیا، شش ماه در قرنطینه نگهداری شوند، صاحبان این حیوانات باید قبل از سفر، آخرین قوانین مربوطه را از طریق وزارت دامداری، شیلات و صنایع غدایی بررسی کنند

مجوز اقامت : اتباع کشورهای اتحادیه اروپا باید ظرف سه ماه از ورود خود به بریتانیا تقاضای مجوز اقامت نمایند 0 اتباع غیراتحادیهْ اروپا باید قبل از ورود به این کشور از سفارتخانه یا کنسولگری بریتانیا در کشور خود برای گرفتن مجوز ورود تقاضا کنند

ویزا : شرایط صدور ویزا برای اتباع غیر
EEA
که می خواهند در بریتانیا زندگی و کار کنند، بسیار سخت است و قوانین مربوط به مهاجرت در معرض تغییر هستند. اتباع غیر /
EEA باید قبل از اینکه هرگونه تصمیمی در مورد زندگی یاکار در بریتانیا بگیرند، با سفارتخانه یا کنسولگری بریتانیا در کشور خود، مشورت کنند.

 

چکیده تاریخ کشور:
پادشاهی متحده بریتانیای بزرگ شامل انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی است؛ این پادشاهی نخستین و بزرگترین امپراتوری تاریخ را که در آغاز تأسیس بر بیش از یک چهارم جمعیت جهان حکم می‌راند، در دست داشت.

دو جنگ جهانی تقسیم‌بندی مرزهای بین‌المللی را تغییر و به عمر این امپراتوری خاتمه داد؛ بریتانیا هنوز هم یکی از مؤثرترین کشورهای جهان در زمینه‌های فرهنگ، سیاست، اقتصاد و نظامی است.

مسائل حساس سیاسی:
دولت(متشکل از حزب کارگر) تحت فشار است تا آثار مخرب بحران جهانی اقتصاد را کاهش دهد. حقوق بازنشستگی، آموزش و خدمات سلامت ملی همچنان از مسائل مناقشه برانگیز دولت و پارلمان است.

ترکیب جمعیتی:
سفیدپوست
۱/۹۲ درصد، دورگه ها ۲/۱ درصد، هندی ۸/۱ درصد، پاکستانی ۳/۱ درصد، بنگلادشی ۵/۰ درصد، سایر آسیایی ها ۴/۰ درصد، سیاه پوستان حوزه دریای کارائیب یک درصد، سیاهان آفریقایی ۸/۰ درصد، چینی ۴/۰ درصد و سایر نژادها ۶/۰ درصد

آرایش دینی:
پروتستان
۴۳درصد - کاتولیک ۱۰
درصد – مسلمان سه درصد

زبان‌های اصلی:
انگلیسی، ولزی، زبان بومیان اسکاتلند، ایرلندی

قهرمانان ملی زنده:
جودی دنچ و شون کانری(بازیگر)، آلن بنت(نمایشنامه‌نویس)، مارتین آمیس(نویسنده)، پائول مک‌کارتنی(موسیقیدان)، دیوید هاکنی(نقاش)، بابی چارلتون و دیوید بکهام(فوتبالیست)، اندی مورای (تنیس باز)، پائولا رادکلیف (ورزشکار) و مونتی پانه‌سار(کریکت باز)

وضعیت زمین و آب و هوا:
وضعیت و ویژگی‌های ارضی دو منطقه انگلیس و اسکاتلند تقریبا شبیه یکدیگر است؛ هر دو در جنوب دارای زمین‌هایی پست و پایین‌تر از سطح دریا هستند و هر دو در شمال چند رشته کوه دارند.

مهمترین این کوه‌ها که به شکل جزایر بی‌شمار در اطراف انگلیس درآمده‌اند، رشته کوه‌های ولز است که خط ساحلی آنها به
۷۵۰
مایل می‌رسد؛ایرلند جنوبی کشوری است که عمدتا مملو از تپه است؛ آب و هوای بریتانیا معمولا معتدل و با باران‌های دوره‌ای در تمام طول سال است.

بلندترین نقطه:
کوه بن‌نویس با
۱۳۴۳
متر ارتفاع

مقدار سطح زیر آب:
۱/۱۲۴۷
مایل مربع

وضعیت بهداشت و سلامت:
از آنجا که خدمات ملی و عمومی (از حمله خدمات پزشکی) در بریتانیا برپایه مالیات بنا نهاده شده، لذا استفاده از خدمات پزشکی برای همه افراد رایگان و جامع است. نگرانیهای سلامتی در این کشور بیشتر حول بیماری‌های ناشی از عوارض چاقی، سیگار، سوءمصرف مواد و الکل و نیز بیماری‌های مقاربتی است.

متوسط سن امید به زندگی:
مردان
۷۷سال – زنان ۸۱
سال

متوسط تعداد کودکان به ازای هر مادر:
۸/۱

/ 1 نظر / 209 بازدید
سميرا

سلام ، از روزي كه وبلاگ شما رو مي خونم اطلاعات جالبي رو راجع به كشور هاي مختلف بدست آوردم .