forbidden city (شهر ممنوعه-2)

شهر ممنوعه کاملا طبق نظام تشریفاتی سلسله های فئودالی و اصول طبقاتی ساخته شده است . این قصر  بر پایی فعالیتهای مهم از جمله نشست امپراتور بر تخت ، مراسم روز تولدامپراتوران ، جشن ها و مراسم لشگرکشیاست . این قصر بر روی سکوی سنگی مرمری سفید به بلندای دو متر ساخته شده و بلندایقصر بیش از 35 متر و عرض آن 63 متر است وپرعظمت ترین و بزرگترین قصر چوبی چین بهشمار می آید قصر "تای حه " قصر طلایی نامیده می شود. طرح کلی، وسعت ،شیوه معماری ، رنگ و تزیینات همه نمایانگر امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافی است. سه قصر این مجموعه یعنی قصر تای حه ،قصر جون حه و قصر بایو حه که توجه را بیشتر جلب می کنند، محل اعمال قدرت امپراتوری امپرتوران و بر پایی مراسم پرشکوه بوده است. قصر تای حه ،مرکز تمامی شهر ممنوعه و تخت سلطنتی طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می شود. این قصر دارای مجلل ترین معماری در شهر ممنوعه است. این قصر در شمال میدان بر سکوی مرمری سفید رنگی به مساحت30 هزار متر مربع و بلندای 8 متر ساخته شده است. ارتفاع آن40 متر است که به لحاظ ارتفاع ، بلند ترین بنای شهر ممنوعه است.

در فرهنگ چین ، اژدها نماینده قدرت امپراتوری است و امپراتور "پسر آسمانی " اژدهای حقیقی" نامیده می شود. درون قصر تای حه در بالا و پایین با حدود 13 هزار شکل اژدها تزیین شده است . تعداد قصرها و اتاقها در شهر ممنوعه بسیار زیاد است. می گویند جمعا 5/9999 اتاق در آن وجود دارد. به اعتقاد پیشنیان چینی، اقامتگاه امپراتوران آسمانی دارای 10 هزار اتاق است و امپراتورانی که پسر امپراتور آسمانی دانسته می شدند باید خویشتندار بوده و نمی بایست از شمار اتاقهای امپراتور آسمانی تجاوز می کردند. از این رو شمار اتاق های شهر ممنوعه نیم اتاق کمتر ازشمار اتاقهای کاخ آسمانی است. ( آن نیم اتاق ظاهرا تنها یک راه پله را در بر می گیرد)

شهر ممنوعه به دو قسمت تقسیم می‌شود. بخش جنوبی یا محوطه بیرونی مکانی است که امپراتور قدرت خود را بر ملت اعمال می‌کرده است. بخش شمالی یا محوطه درونی به سکونتگاه امپراتور و خاندان سلطنتی اختصاص داشت. تا سال 1924 همزمان با سلطنت آخرین امپراتوری چین، 14 امپراتور از سلسه مینگ و 10 امپراتور از سلسله کینگ در این مکان سلطنت کردند. از آنجایی که این قصر در طول 5 قرن قصر سلطنتی بوده است از گنجینه‌های با ارزشی برخوردار است.

معماری مجموعه شهر ممنوعه تبلور نگرش و درایت مردم چین است.مجموعه از نیارش بناها گرفته تا آمود هر یک از اتاقها و دیوارها ، سرشار از اندیشه های عجیب و غریب است. مثلا سکوی سفید رنگ قصر تای حه، این قصر را پر جلال تر کرده و در ضمن از نفود رطوبت به قصر جلوگیری می کند . برای زهکشی این سکو که در سه اشکوب است ،از بیش از یک هزار مجسمه سر اژدها استفاده شده وهنگام بارش باران آب زهکشی شده از دهان اژدها ها فوران می کند .و از آنجا که ابنیه مجموعه شهر ممنوعه چوبی است ،این امر ظاهرا در پیشگیری از آتش سوزی موثر بوده است . در میان حیاط این شهر جمعا 308 ظرف مسی بزرگ برای ذخیره آب دیده می شود که در طول تمام سال برای پیشگیری از آتش سوزی بکار می رفته . درزمستان زیر این ظرف ها آتش روشن می کردند تا آبهای داخل آن یخ نبندد. در تاسیسات زهکشی در این سکو از مجسمه سازی سر حیوان ( نوعی از اژدها ) استفاده شده است به گونه ای که در سه طبقه این سکو جمعا بیش از یک هزار مجسمه سر این نوع حیوان ساخته شده است وهنگام زهکشی در بارش باران همانند فوران اب از دهان اژدها می باشد . شهر ممنوعه مجموعه معماریهای چوبی است و در پیشگیری از آتش سوزی موثر بوده است . در شهر ممنوعه چهار ردیف اتاق وجود دارد از بیرون اتاق به نظر می رسد اما در درون ان تماما سنگ است این دیوار برای پیشگیری از آتش سوزی است.طبق یادداشت های تاریخی ،در سلسله مینگ 100 هزار صنعتگر و یک میلیون کارگر در ساخت این مجموعه عظیم باستانی شرکت داشته اند. مصالح ساختمانی مصرفی از سراسرکشور حتی استان یونن در فاصله چند هزار کیلومتری تهیه شده است .

اشیا و کشفیات گرانمایه ای درشهر ممنوعه شده و شمار آن جمعا به یک میلیون می رسد و یک ششم شمار کل کشفیات چین را شامل می شود.اکنون 585 سال از ساخت این شهر ممنوعه می گذرد.و سالانه بیش از 10 میلیون نفر را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند. مجموعه معماریهای شهر ممنوعه سمبل فرهنگ درخشان چین است. به عقیده معماران چینی و خارجی :طراحی و معماری شهر ممنوعه اثار برجسته و بی همتاست و نشاندهنده فرهنگ و سنت دیرینه این کشور و دستآورد های برجسته صنعتگران در زمینه معماری در 500 سال پیش است. 580 سال از ساخت این شهر ممنوعه سپری گشته است.

پس از ورود به شهر ممنوعه و تهیه یک بلیت ۴۰ یوانى ۹ اژدهاى طلایىقصرهامشاهده میشود. شش قصر غربى را که هر یک مساحتى بیش از ۳۰۰مترمربع با سقف هایى منقش به نقاشى هاى چین باستان دارد.اگر روزی به این منطقه سفر کردید, کمىدر باغ امپراتورى بنشینید، زیر آلاچیق ها نفسى تازه کنید و از بوى عطر گل ها وبوته هاى مینیاتورى باغ امپراتورى لذت ببرید. همین طور که در مسیرى سنگ چین شده ازمیان عطر و رایحه گل ها و فواره هاى آب مى گذرید، کم کم به انتهاى شهر هدایتمى شوید. انتهایى که تاریخ نیم قرن امپراتورى چین را به وضوح براى شما بازگو کردهاست

/ 3 نظر / 30 بازدید
مجید

بسیار زیبا و مفید بود. خوشحالم که با وبلاگ شما آشنا شدم. ممنون. با اجازه شما را لینک می کنم. موفق باشید.

حسام شیرازی

سلام وبلاگ بسیار زیبا و جالبی دارید . مخصوصا عکس هایی که گرفته اید . پیگیر مطالب هستم

سميرا

مطالب باز هم جالب بود ممنون .