گوانجو

روز ششم آوریل ساعت 7 صبح به شهر گوانجو مرکز استان گواندونگ می رویم، شهری بزرگتر و معروفتر از شین زن وبا جمعیتی بیشتر از آن. این شهر در کنا ر شهر های پکن و شانگهای راس سوم مثلث شهر های بزرگ و اقتصادی چین می باشد و ایرانی ها هم معمولا بآنجا زیاد سفرمی کنند. از بازار گوانجو دیدن می کنیم و نهار را در رستوران ترکی می خوریم دیدن و حرف زدن با ترک های چینی واقعا جالب می باشد.

همه در چین کار می کنند بین این همه جمعیت میلیاردی اصلا بیکار نمی بینید . مقایسه ساده ای را انجام میدهیم ایران نفت دارد ،گاز دارد،مملو از منابع عظیم معدنی است . نفت را بشکه ای بالای 100 دلار میفروشد و در عوض بنزین را با صرف میلیون ها دلار از همان نفت ،منتهی از همان کشور ها وارد می کند و بصورت مفت در کف پمپ بنزین شهرها هدر میدهد .اما چین ،بجای نفت ،سرمایه عظیم نیروی انسانی را دارد . بقول آقای لیان فو که می گوید شما کشور ثروتمندی هستید و نیاز ندارید کار کنید اما ما اگر کار نکنیم از گرسنگی میمیریم . چین با مدیریت صحیح و با کاری که توسط مردمش انجام می دهد 100% قیمت مواد خام وارداتی خود را به جهان صادر می کند طوری که حتی جانمازی و تسبیح و چادر را هم با توجه به فرهنگ ما میسازد و می فروشد .

وقتی که خانه ای را در همین ارومیه 100 میلیون تومان می خرید و چند ماه بعد 150 میلیون می فروشید پرواضح است که علم و دانش در این عرصه رنگ می بازد چراکه یک مهندس که در طول 30 سال خدمتش نمی تواند 50 میلیون پس انداز کند و این در حالیست که یک فرد بی سواد در عرض چند ماه بدون زحمت و مفت صاحب ثروت باد آورده می شود،در این جامعه و در این اقتصاد کار معنای واقعی خود را از دست می دهد و دلالی جای علم و معرفت را می گیرد طوری که مهندسین و دکترهای ما بجای محاسبه و طبابت دلالی موبایل و زمین و خانه میکنند و این یعنی فاجعه. در هیچ کشوری کاسب لوازم خانگی بیش از تولید کننده سود نمی برد . تا حال شنیده اید که کشاورزی از قبل زحمات طاقت فرسائی که برای تولید محصولات خود متحمل میشود سود بیشتری از دلال بازار میوه داشته باشد ؟ این به  معنای واقعی تحقیر علم و دانش و تولید در کشور و رواج مفت خوری و بیکاری نهفته در جامعه است .

عصربعداز دیدن بازار دهکده بزرگ به شین زن برمی گردیم.

 

/ 2 نظر / 106 بازدید
محسن-نعمتی ارا

سلام فروش انواع سی دی های علمی فرهنگی بازی فیلم وهزاران نوع سی دی های دیگر با عناوین مختلف فروش انواع کتاب ها زیور الات وغیره در فروشگاه پارسی شاپ لذت خرید را با ما تجربه کنید

علی

سلام