سفر به روسیه 6_( Travel to Russia )

Hermitage Museum

در اخرین روز از سفر به سن پترزبورگ بازدید از موزه زیبای آرمیتاژ را داشتیم توضیحات در مورد این موزه بسیار زیاد است و در سایت ویکی پدیا مطلب بسیار جالبی در مورد این موزه به زبان فارسی پیدا کردم که می تونه خیلی مفید باشه عکسهای من گویا هستند آثار هنرمندان مختلف و همچنین اثار تاریخی مصر باستان و ایران و بویزه بشقابهای ساسانی و فرشها و گلیم های ایرانی و نقاشی های قاجاری را در بین تصاویر می بینید . و در آخر هم تصاویر فرش پازیریک را آورده ام .

 


موزه آرمیتاژ واقع در سن پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری (که البته همه به طور همزمان نمایش داده نمی‌شوند)، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین گالری‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است.


مجموعه عظیم آرمیتاژ در شش بنا به نمایش گذاشته شده‌است. بنای اصلی قصر زمستانی نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمی تزارهای روسیه بوده‌است. موزه آرمیتاژ شعبه‌هایی بین‌المللی در آمستردام، لندن و لاس وگاس نیز دارد. از جمله هنرمندانی که آثارشان نقاط قوت مجموعه هنر غرب در موزه ارمیتاژ هستند، می‌توان به میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، روبنس، ون دایک، رامبراند، رودن، مونه، سزان، ون گوگ، گوگن و پیکاسو اشاره کرد.البته این موزه مجموعه آثار متعددی دارد که از جمله آنها می‌توان به نشان‌ها، البسه و جواهرات سلطنتی، مجموعه متنوعی از جواهرات ساخته فابرژه (Fabergé) و بزرگترین کلکسیون موجود در جهان از طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی اشاره کرد.


پیدایش موزه
در سال ۱۷۶۴، کاترین کبیر با خرید بیش از دویست نقاشی در اروپا، جمع آوری این مجموعه مشهور را آغاز کرد. سفرای روس در پایتخت‌های بیگانه مامور یافتن بهترین مجموعه‌های هنری ارایه شده برای فروش - مانند مجموعه‌های برول (Brühl) سیاست‌مدار ایالت زاکسن آلمان، کروزا (Crozat)، کلکسیونر فرانسوی و نگارخانه والپول (Walpole) در انگلستان – بودند. کاترین کبیر، نگارخانه خود را (my hermitage) (گوشه عزلت یا خلوتگاه خود) می‌نامید زیرا تنها افرادی انگشت شمار اجازه ورود و تماشای آثار موجود در آن را به دست می‌آوردند.


او در یکی از نامه‌های خود با تاسف چنین گفته‌است:«تنها موش‌ها و من می‌توانیم تمام این [زیبایی‌ها] را تحسین کنیم.» کاترین تئاتر خصوصی خود را که در نزدیکی گالری و در طی سالهای ۱۷۸۳ و ۱۷۸۷ ساخته شده بود نیز، آرمیتاژ می‌نامید .


گسترش در سدهٔ نوزدهم
به تدریج، کلکسیون‌های سلطنتی با آثار باستانی و فرهنگی یونان و سیت که در طی حفاری‌های انجام شده در پرشچپینا (Pereshchepina)، پازیریک و دیگر مقابر باستانی که در جنوب روسیه یافته شده بود، غنی تر شد. به این ترتیب ایجاد یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های طلای باستانی آغاز شد. این مجموعه اکنون شامل بخش قابل توجهی از گنج‌های تروا است که توسط هاینریش اشلایمن (Heinrich Schliemann) کشف و از زیر خاک خارج شد و در سال ۱۹۴۵ توسط ارتش سرخ از موزه برلین ضبط گردید.تزار نیکولاس اول برای جای دادن مجموعه در حال توسعه عتیقه جات یونان، روم و مصر از معمار سبک نئوکلاسیک آلمانی به نام لیو فون کلنز (Leo von Klenze) خواست تا بنای موزه عمومی را طراحی کند. این بنا که در سال ۱۸۵۲ برای بازدید عموم گشوده شد، به احتمال بسیار اولین گالری در اروپای شرقی است که از ابتدا به همین قصد طراحی و ساخته شده‌است.


همچنان که تزارهای روس به توسعه مجموعه هنری خود مشغول بودند، آثار متعددی از داوینچی، یان ون ایک و رافائل در ایتالیا خریداری شدند. بزرگترین مجموعه آثار رامبراند در جهان نیز متعلق به موزه ارمیتاژ است.


فراز و نشیب‌های قرن بیستم
در طی انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷، موزه سلطنتی آرمیتاژ جزو اموال خصوصی اعلام شد. پس از ملی شدن مجموعه‌های هنری عمومی ملی، دامنه آثار موجود در موزه وسعت بیشتری یافت. به خصوص ورود هنر مدرن از کلکسیون‌هایی چون مجموعه هنری سرگئی شکوکین (Sergei Shchukin) و ایوان موروزوف (Ivan Morozov) بسیار جالب توجه بود. از جمله آثار اضافه شده به موزه می‌توان از اکثر آثار سال‌های اخیر گوگن، ۴۰ اثر سبک کوبیسم پیکاسو و آثاری مشهور از بزرگان هنر مدرن مانند تابلو «رقص» La danse اثر ماتیس و «کافه شبانه» (Night Café) اثر ون گوگ اشاره کرد.

حکومت شوروی توجه چندانی به نگهداری از هنر «منحط طبقه بورژواً نداشت. به دستور استالین تعدادی از با ارزش‌ترین آثار موجود در موزه آرمیتاژ در خارج از کشور به فروش رسید. از جمله این آثار می‌توان شاهکارهای بی رقیبی چون «آلبا مدوناً (Alba Madonna) اثر رافائل، »ونوس در مقابل آینه«(Venus with a Mirro) اثر تیشین (Titian) و «بشارت" (Annunciation) اثر ون ایک را نام برد.

بسیاری از این آثار که توسط اندرو ملون (Andrew Mellon) تهیه شد، اکنون هسته مرکزی گالری هنر ملی (National Gallery of Art) در واشنگتن را تشکیل داده‌است. از دیگر موارد از دست رفته موزه که البته موارد مشابه آنها یافت می‌شود می‌توان به هزاران اثر هنری که از موزه ارمیتاژ خارج شده و به موزه پوشکین در مسکو و موزه‌های دیگری در سراسر اتحاد شوروی فرستاده شد اشاره کرد. تعدادی از کلکسیون‌های موزه نیز در طی محاصره لنینگراد در جنگ جهانی دوم، هنگامی که ساختمان موزه به عنوان پناهگاه در مقابل حمله هوایی استفاده شد، قربانی بمباران شد

.

این دوره غم انگیز در تاریخ موزه آرمیتاژ در سال ۱۹۴۵به پایان رسید. در این زمان دولت کوشش می‌کرد با انتقال دادن تعدادی از آثار هنری به موزه که در طی جنگ جهانی دوم توسط ارتش سرخ از آلمان تصرف شده بود، خسارات وارده را جبران کند. گرانقیمت‌ترین بخش این غنیمت جنگی نقاشیهای هنرمندان امپرسیونیست بود که از مجموعه‌های خصوصی طبقه ممتاز آلمان به دست آمده بود.

این نقاشی‌ها تا سال ۱۹۹۵ که موزه آنها را در معرض دید عموم قرار داد، گمشده تلقی می‌شدند. به گفته دولت روسیه این آثار تنها می‌توانند بخش کوچکی از خسارات جبران ناپذیری که تهاجم آلمان به میراث فرهنگی روسیه وارد کرده اند- از جمله تخریب کامل کاخها و باغ‌های پترهوف (Peterhof) و تزارسکو سلو (Tsarskoe Selo) را جبران کند. از طرفی دولت روسیه قانونی را تصویب کرد که به موجب آن بازگرداندن این آثار به صاحبان قبلی آن ممنوع اعلام شده‌است زیرا این افراد به خاطر تامین هزینه رژیم نازی گناهکار شناخته شده‌اند
در سال‌های اخیر، آرمیتاژ بیش از پیش توسعه یافته و عمارت ستاد فرماندهی را نیز در بر گرفه‌است و به انجام پروژه‌های بزرگی در خارج از کشور نیز پرداخته‌است که موزه آرمیتاژ گوگنهایم (Guggenheim Hermitage Museum) در لاس وگاس، اتاق‌های آرمیتاژ در عمارت سامرست (Somerset House) در لندن و آرمیتاژ آمستردام در هلند از آن جمله‌اند.

مقامات موزه در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۶ اعلام کردند که ۲۲۱فقره آثار کوچک مانند جواهرات، شمایل‌های ارتودوکس، ظروف نقره و اشیائی با میناکاری فراوان از موزه به سرقت رفته‌است. ارزش این اشیاء که تا کنون یافته نشده‌اند، ۵۴۳ هزار دلار برآورد شده‌است.


چند نکته جالب در مورد این موزه باید عرض کنم
در بخش ایتالیا با عبور از راهرو ها و سالن های متعدد با تغییر فرهنگ از دوران قرون وسطی و فرهنگ خاص کلیسا به رنسانس و تغییرات بارز در شکل نقاشی ها رو به رو خواهید شد و همین روند را در مورد سایر کشورهای اروپایی مشاهده خواهید کرد
همچنین مجسمه اصلی خدای زوپیتر خدای رومی های باستان که در سالن روم باستان می بینیم

همچنین بخش مصر موزه هرمیتاز بسیار زیبا بود البته در مقابل اثار بقیه موزه های جهان چندان گسترده نبود و این را هم اضافه کنم که دو عدد مجسمه ابوالهول اصلی در کنار رودخانه نوا از اواسط دهه سی قرن نوزدهم حضور دارند


در مورد بخش ایران هم بگم که در طبقه سوم و در گوشه ای پرت و در امتداد راه پله ای به ظاهر متروک آثار ایرانی در کنار آثار کشورهای عربی و عثمانی نگهداری می شوند که شامل تعداد زیادی بشفابهای دوره ساسانی کاشی های مساجد و فرشهای قدیمی و نقاشی های و تابلو های قاجاری است و زیبا ترین انها تصویر عباس میرزا بود که من تصویر آن را برجسته کرده ام.

 

/ 3 نظر / 191 بازدید
سفرنگار

وب‌سایت ZORAQ.com، مرکز پژوهش‎های تعطیلات نو، خانه‌ی جهانگرد استان تهران و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران، با هدف ترویج فرهنگ و آداب سفر، اقدام به برگزاری مسابقه‌ی سفرنامه‌نویسی تحت عنوان «مسابقه‌ی سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو فبادیانی» کرده‌اند. این مسابقه در هفت قالب سفرنامه‌ی تالیف‌شده، سفرنامه‌ی ترجمه‌شده، فیلم، گزارش صوتی، عکس، بخش ویژه و بخش دیجیتال برگزار می‌گردد. ضمن قدردانی از نگاه مسئولانه‌ی شما در ثبت ماهیت سفر، بدینوسیله به اطلاع می‌رساند که وبلاگ شما، به عنوان یکی از صد و سی وبلاگ برگزیده، به مرحله‌ی داوری بخش دیجیتال این جشنواره، راه یافته است. از شما دعوت می‌شود تا با ثبت‌نام در صفحه‌ی www.safarnegar.com/closing، در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو قبادیانی حضور به‌هم رسانید. اسامی سه وبلاگ‌نویس برتر، در روز اختتامیه اعلام شده و با اهدای جوایز ارزنده‌ای، از آن‌ها تقدیر خواهد شد. وب‌سایت جشنواره‌ی سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو: http://www.safarnegar.com لیست وبلاگ‌های برگزیده‌ی بخش دیجیتال: http://www.safarnegar.com/weblog-candidates

مرتضی قلی پور

اورمو ای آغالار گلین سیزه سویله ییم اوچ یوز آتمیش پارا کندی اورمونون هر اؤلکه ده شهرتی وار بحثی وار گؤزل هنرلری فندی اورمونون بکشلو- برادوست – زیوه ماحالی نازلی چای – باراندوز – روضه صفالی شور دنیزی خسته لره شفالی گزمک اوچون واردی بندی اورمونون چول تره سی اوغلان اوتو قازیاغی صفالی دیر بوستانچی نین چارداغی سوت قاتیغی بال خاماسی قایماغی شهرتی وار بیرده قندی اورمونون سلیمان اورمویا بیر دم قیش گلیر بیر دم یئللر اسیر قار یاغیش گلیر باشین قار آلاندا ایلی خوش گلیر اطرافیندا داغ کمندی اورمونون سلیمان هاشم زاده