کلیسای نوتردام پاریس - Noter Dame Paris

کلیسای نوتردام پاریس

من گوژپشت نوتردام ویکتور هوگو را سال های نوجوانی خوانده ام. گوزپشت نوتردام عجیب، هیجان آور و غم انگیز بود. چرا می بایست کسی گوژپشت بشود؟ چرا می بایست کسی عاشق زن بدنامی شود در حالی که رستگاری جاودانی تنها رویا ی زندگی اش بوده؟ و از همه مهم تر چرا اسمیرالدا کولی وحشی بدنام این اندازه زیباست؟ گوژپشت اسمیرالدا را دنبال می کند اسمیرالدا افسر نظامی را. افسر نظامی در کشمکش با کلیساست و کشیش بلند پایه در جهنم میل به اسمیرالدا در حال کباب شدن.همه  این رابطه های تودرتو در کوچه پس کوچه های نوتردام اتفاق می افتد. ناگزیری تعقیب را محله  نوتردام عینیت می بخشد و برایش جهت تعیین می کند. من فکر می کنم هر کس که با گوژپشت نوتردام ساعاتی را گذرانده باشد حتماً مثل من به خود نوتردام هم فکر کرده است. به کلیسا ی تاریک و عظیم اش که در صحن سالن اش مراسم عشای ربانی باشکوهی برگزار می کنند در حالی که در زیرزمین اش زنی آواره  خیابان را با همه  ابزار حرفه یی شان شکنجه می دهند. این چه طور ساختمانی ست؟ حتما ً بزرگ در اندازه هایی خارج از معمول و لابد چنان ظاهر گیرایی دارد کسی به ذهنش هم خطور نمی کند زیر پای شان چه اتاق های تودرتوی شکنجه یی برقرار است.ویکتور هوگو در مورد نوترادم گفته است: هر تصویر و هر سنگ این بنای تاریخی تنها صفحه‌ای از تاریخ این کشور نیست بلکه سرگذشت دانش و هنر و... این کشور است، زمان معمار این بنا و مردم سازنده آن هستند.

کلیسای نوتردام که که به آن کلیسای" نوتردام دوپاری "نیز میگویند ، شهرت بین المللی دارد . نوتردام به زبان فرانسه به معنای «بانوی ما» است.این کلیسا  یکی از مهم ترین بنا های مذهبی و توریستی پاریس،ویکی از زیباترین کلیساهای اروپا با قدمتی بیش از هفتصد سال محسوب می گردد. این کلیسا یکی از اصلی‌ترین مراکز گردشگری در پاریس محسوب می‌شود و سالانه تعداد زیادی از گردشگران با مذهب و ملیت‌های مختلف از آن دیدن می‌کنند.

برجهای نوتردام ۶۹ متر ارتفاع دارد. ناقوس کلیسا در برج سمت راست کلیسا واقع است. برای رسیدن به ناقوس باید حدود ۲۰۰ پله سنگی را بالا رفت. بزرگترین ناقوس جهان بابیش از ۱۳ تن وزن در این کلیسا قرار دارد دارد .حدود ۵۰ مجسمه سنگی در گوشه گوشه ایوان وجود دارد و هر کدام گویای موضوعی خاص است. حیاط محل ورود به سالن کلیسا ۱۰۰ مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه در کنار هم قرار گرفته شده است.

 در دوران حکومت لوئیس هفتم در سال ۱۱۶۳ درباریان و شاهزادگان تصمیم به ساخت معبدی اختصاصی در قلب پاریس گرفتند. آن زمان اوج قرون وسطی و قدرت نمایی کشیش‌ها و کلیسا بود. آنان می‌خواستند محل عبادتشان از افراد معمولی و عام جامعه جدا باشد.ساخت کلیسا در مکانی که پیش از این رومی‌ها در آن معبدی برای پرستش ژوپیتر ساخته بودند،پیش بینی گردید . "ماریوس سالی" اسقف اعظم پاریس در سال ۱۱۶۳ اولین سنگ این کلیسا را بنا نهاد. ساخت این کلیسا ۲۰۰ سال به طول انجامید. در طی تکمیل این ساختمان چند سلسله پادشاهی بر مسند قدرت نشستند. در سال ۱۲۰۰ دو برج زیبای کلیسا با گچ بریهای زیبایش به اتمام رسید. در سال ۱۲۲۰ تا ۱۲۳۰ ایوان معروف کلیسا با مجسمه‌های حیوان گونه ساخته شد.

با وجود آن که ساخت این کلیسا از سال 1163 شروع شد ولی تا سال 1345 کار آن به اتمام نرسید و باز هم نیاز به تزئینات داشت تا بتواند یک کلیسای اشرافی باشد.کمبود منابع مالی موجب عدم تکمیل برخی از بخش های این کلیسای عظیم و عدم پیروی دقیق از طرح اولیه ساخت گردید. زنگ 13 تنی کلیسای نوتردام در قرن ۱۷ توسط "امانوئل لادوویس" ساخته شد.در قرن ۱۷ و ۱۸ در دوران حکومت لوئی چهارده و پانزدهم ، شیشه‌های رنگی با تصاویری از مسیح و گلهای مختلف بر پنجره‌های کلیسا قرار دادند و سپس طی قرن 19 میلادی این کلیسا مرمت کلی گردید. در جلوی نوتردام میدانی قرار دارد که تا اواسط دهه 60 با خانه‌های قرون وسطایی محصور شده بود و همین امر موجب می‌شد که کلیسا از تمامی جهات به خوبی دیده نشود. بعد از تخریب ساختمان‌ها، باستان‌شناسان آثار فرانسوی ـ رومانیایی مربوط به زندگی در قرن نوزدهم را کشف کردند.

 کلیسای نوتردام که «بانوی پاریس» نام دارد، یکی از بهترین نمونه‌های سبک گوتیک محسوب می‌شود .در کلیساهایی که به شیوه گوتیک ساخته شده اند، رسم بر این بوده که مجسمه ها و تصاویری که در آنها به کار رفته در جهت آشنا کردن مردم با موضوع ها و داستان های عهد عتیق و عهد جدید باشد. این آشنایی می تواند از طریق تصاویری نمادی صورت بگیرد یا به کمک تصویرهایی که داستانی را برای بیننده تعریف می کنند. درون کلیسا با سقف بلند دارای عظمتی باور نکردنی است. پنجره‌های رنگی با تصاویری از مسیح، مجسمه‌هایی از مسیح مصلوب و مریم مقدس دور تا دور سالن دیده می‌شود.در گوشه گوشه سالن اتاقک های چوبی برای کشیش ها و گوش دادن به اعترافات مردم وجود دارد .نقاشی‌ها و کنده کاری‌ها بر روی چوب دیوارهای سالن را پوشانده است. قسمت جلوی سالن کلیسا مجزا از دیگر قسمتها است و با چند پله از قسمت عقب کلیسا جدا شده است. این مکان محل نشستن پادشاهان و ملکه‌ها بوده و در این قسمت تاجگذاریها صورت می‌گرفته است. درون کلیسا آن قدر چشم نواز است که انسان تصور می‌کند وارد قصری مجلل شده است . با انقلاب فرانسه ، در سال ۱781 گروه کمونها کلیسا را به دلیل اشرافی بودنش آتش زدند اما درون کلیسا آسیب چندانی ندید و تنها نمای بیرونی کلیسا از بین رفت.در قرن ۱۹ کلیسا به مخروبه‌ای تبدیل شده بود، جنگهای داخلی فرانسه سبب شده بود که کلیسا آسیب زیادی ببیند.در سال ۱۸۴۵ دو معمار برجسته فرانسوی به نامهای "لاسس" و "وبولت لاکه" دست به کار شدند و به بازسازی کلیسا پرداختند. بازسازی این کلیسا که از سال 1844 شروع شد ، 23 سال به طول انجامید.

کلیسای نوتردام تاریخ پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده است. سربازانی که درگیر جنگ صلیبی بودند پیش از رفتن به میدان جنگ در این مکان دعا می‌کردند و موسیقی چندآوایی در این کلیسا شکل گرفت. در طول انقلاب فرانسه، کلیسای نوتردام هم همچون دیگر کلیساهای فرانسه غارت شد، اشیای باارزش کلیساهای دیگر هم نابود شدند یا به تاراج رفتند تنها ناقوس‌های بزرگ از خطر ذوب شدن در امان ماندند، در طول انقلاب فرانسه از محوطه داخلی کلیسا برای انبار غذا استفاده می‌شد.در همین مکان بود که ناپلئون بر اولویت دولت بر کلیسا تاکید کرد و به عنوان امپراتور فرانسه تاجگذاری کرد و ژوزفین را ملکه خود خواند. هنگامی که پاریس در جنگ جهانی دوم آزاد شد، ژنرال دوگل پس از بازگشت به فرانسه مراسم شکرگزاری را دراین کلیسا به جای آورد. - در سال 1768 جغرافی‌دانان تصمیم گرفتند همه مسافت‌ها را در پاریس را بر اساس موقعیت نوتردام اندازه‌گیری کنند. در حال حاضر نیز نقشه مناطق بیست گانه پاریس حلزونی شکل است و نوتردام در مرکز این دایره حلزونی قرار گرفته است . در سال 1991 یک برنامه 10 ساله برای حفظ و احیای این بنا طرح‌ریزی و اجرا شد.

/ 5 نظر / 32 بازدید
سپیده

از خواندن سفر نامه هایتان لذت می بریم ممنون عکس ها هم فوق العاده هستند

سمیرا

سلام و باز هم متشكرم از اينكه ما رو با خودتون در سفرهاتون شريك مي كنيد .

علیرضا

سلام مرتضی جون وبلاگ خوبی داری استفاده زیادی کردیم متشکریم در ضمن قلمت هم خیلی قویه ادامه بده [قلب]

سهیل

با تشکر از زحمات بسیاری که در گردآوری و انتشار این اطلاعات کشیده اید. بسیار مثمر ثمر بود.

امیر

سلام وبلاگ فوق العاده ای داری مخصوصا برای افرادی مثل من که عاشق سفر کردن هستند.راستی عکسای این قسمت انگار مشکل دارند چون دیده نمی شن.بازم ممنون