temple of heaven (معبد آسمانی_2)

در سفر به پکن، پارک تابستانی و معبد آسمانی از مهمترین دیدنیها به حساب می‌آیند. زیرا این آثار نماینده برجسته‌ترین سطح معماریهای باستانی چین است. در این میان معبد آسمانی کاملترین و دامنه‌دارترین مجموعه معماریهای موجود عبادی این کشور است. به‌منظور دعا برای هوای مساعد برای رشد محصولات و آرامش کشور،

«حوان چو» سکوی گرد سنگی سه طبقه ای است که در هر طبقه آن نرده‌های سنگی دیده می‌شود. این میدان بر پایی مراسم عبادت از سوی امپراتوران است. اینگونه مراسم معمولاً در بامداد 22 دسامبر به تقویم کشاورزی چین برگزار می‌شد که امپراتوران شخصاً ریاست آن‌را برعهده می‌گرفتند. در آن زمان فانوسها در مقابل معبد آویزان می‌شد و داخل آن، شمعی به اندازه بیش از یک متر روشن بود. در گوشه‌ای واقع در جنوب‌شرقی این سکو، یک ردیف بخوردان مخصوص مشاهده می‌شد.

بخور بویژه برای سوختن چهارپایان قربانی و پارچه ابریشمی ‌به عنوان عبادت بکار می‌رفت. در جریان عبادت ضمن بخوردادن، طبلها به صدا در آمده و محیط ویژه‌ای شکل می‌گرفت. شمال این سکو، «قصر حوان چون یو» قرار دارد که قصر کوچک یک طبقه ای است. معمولاً در آن تابلو‌های عبادی خدای آسمان گذارده می‌شد. در اطراف آن دیوار گرد یعنی دیوار انعکاس صدا است. این دیوار بسیار عجیب است. اگر در انتهای یک طرف با صدای پایین سخن گفته‌شود، در انتهای دیگر بروشنی شنیده می‌شود. گروه معماریهای دیگر این معبد «قصر چی نیان» نام دارد.

این قصر گرد سه طبقه اسـت که بر روی سـکوی گرد سه طبقه ای ساخته شده است.

این قصری است که امپراتوران تابستان هر سال برای غنای محصولات در آن دعا می‌کردند. از این رو، معماری این قصر با کشاورزی و فرهنگ مربوط است. مثلا چهار ستون درون قصر نماینده بهار - تابستان - پاییز وزمستان است به‌این دلیل که نیاکان چینی‌ها، یک روز را به 12 ساعت تقسیم کردند، از اینرو 12 ستون درطبقه اول نماد 12 زمان است در ضمن 12 ستون در طبقه دوم نماد 12 ماه سال است، جمعا 24 ستون نشانه 24 بخش آب و هوای سال به تقویم کشاورزی چین است.

در دو طرف راهروهای مسقفی مردم زیادی ایستاده و یا نشسته اند که بیشتر آنها دارند ورق بازی می‌کنند. بعضی در گروه‌های دو سه نفره به رسم بعضی شهرهای اروپایی گیتار و یا سنتور و یا ساز دهنی می‌زنند و با دو سه نفر از تماشاچیان می‌رقصند.

قدری جلوتر فردی که ساز دهنی می‌زند و عده ای را به دور خود جمع کرده و گروه موسیقی چند نفره ای را اداره می‌کند. پیرزن بلندقد نزدیک سالی با شوق اشعاری را که از حفظ است با آهنگ او می‌خواند و هر جا گیر می‌کند، به صفحه آواز خواننده زنی که در کنار او ایستاده و از روی آن می‌خواند خیره شده، ادامه شعر را از روی آن می‌خواند. راهمان را ادامه می‌دهیم تا به معبد که بعدا معلوم می‌شود یک معبد نیست، بلکه معابد متعدد بسیار زیبایی در آن محوطه چند ده هکتاری پر از درخت و فضای سبز وجود دارد، می‌رسیم. پیش از رسیدن به پله‌های فضای اول، جمعی از زنان نسبتا مسن چینی با چترهای سبزرنگ باز شده میان جمعیت حرکات موزونی را انجام می‌دهند! و دو نفر که در کنار آنها ایستاده‌اند، با تکان دادن دو نوار قرمز رنگ شبیه شال‌های ما، شکل‌های جالبی را پیرامون آنها درست می‌کنند؛ تقریبا همه شادند و می‌خندند. ترکیب رنگهای سبز و قرمز صحنه جالبی ایجاد کرده است.

الحق والانصاف باید گفت، چینی‌ها معابد و اماکن قدیمی خود را خیلی خوب نگه داشته‌اند. ترکیب رنگ‌های سفال‌ها و چوب‌های سقف و دیوارهای معابد و اماکن تاریخی که زرد و آبی و قرمز و سبز و قهوه ای هستند، آدم را تا حد جنون به وجد می‌آورد؛ چه کرده است این ذوق بشری در چین.

سال 1998معبد آسمانی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید . کمیته میراث جهانی معبد آسمانی را این طور معرفی کرده است که معبد آسمانی بعنوانبزرگ ترین مجمع ساختمان های باستانی چین برای برگزاری مراسم قربانی با طراحی وترکیب ؛ تزیینات ساختمانی بی نظیر و زیبا از شهرت جهانی برخوردار است ، معبد آسمانینه تنها در تاریخ معماری چین دارای جایگاه مهمی است بلکه میراث گرانبهای هنریمعماری جهان محسوب می شود.برای نماد المپیک 2008 قرار است در کنار عکس دیوار چین تصویری هم از این معبد قرار داده شود.

شام را در یک رستوران عربی بنام هزار و یک شب می خوریم و به هتل برمیگردیم .

منتظر نظرات خوبتان هستم......

/ 12 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهار

ممنون که به من سر می زنید.[گل]

حاج علی

سلام دوست عزیز از حضورتان سپاسگذارم شما به استناد سفارشات قران (قل سیروا فی الارض ...) از اینکه نتایج سفر را منعکس مینمائید حرکتی در خور تحسین است . در فرصتهای دیگر نیز اگر بتوانید از جاذبه های استان سر سبز خویش نیز مطالبی را درج نمائید بسیار ارزشمند خواهد بود حیف است که ما به اندازه جهانگردان و توریستهای خارجی از کشور خودمان اطلاع نداشته باشیم . منتظر نوشته های قشنگ و مفیدتان خواهم بود

زهرا

سلام مرسی از لطفتون [لبخند]

محمد(رویا) دلشکسته

سلام مرتضی جان شما یک گردشگری خیلی خوشحالم که با شما دوست شدم یک سوال جنگل ابر شاهرود رو دیدید خیلی زیباست یکی از کهنسالترین و قدیمی ترین جنکلهای دنیاست با ابرهای خیلی زیبا بقول معروف شما اقیانوس ابر رو زیر پاهای خود دارید حالا اگر گذرتون افتاد اینجا من در خدمتم با گروه شاهوار

مهدی

الهي هر كس را آتش در دل است و اين بيچاره را در جان از آنست كه هر كس را سر و سامان است. و اين درويش بي سرو سامان است. الهي در آتش حيرت آويختم ، چون پروانه در چراغ نه جان رنج تپش ديده ، نه در دل الم داغ الهي در سر آب دارم ودر دل آتش در ظاهر ناز دارم در باطن خواهش در دريايي نشستم كه آنرا كران نيست به جان من درديست كه آنرا را درمان نيست ديده من بر چيزي آم كه وصف آنرا زبان نيست خصمان گويند كه اين سخن زيبا نيست خورشيد نه مجرم اركسي بينا نيست

مجتبی(توحید)

سلام جالب بود ...و چه عکس های زیبایی! خوش به حالتان که امکان سیرو فی الارض را دارید. از اینکه به ما سر زدید ممنونیم.

حسام شیرازی

سلام وبلاگ بسیار زیبایی دارید. جای چنین وبلاگی در استان خالی بود . موفق باشید . ولی کاش از استان هم بنویسید

سمیرا

مطالب وبلاگتون زيبا و مفيد بود و به دانستني هاي من افزود . از حضورتون متشكرم ، شاد باشيد .

کورش

با سلام. دیدگاه شما از سفر به سوی سوی عالم را می ستایم امیدوارم همواره سلامت و بهروز باشید. از میان شهرهایی که جنابعالی سفر کرده اید من به پاریس و پکن رفته ام و بسیار خرسند و خوشبختم که توانستم از مطالب ارزشمند شما قبل از سفر پکن سود ببرم.