میدان کنکورد پاریس - La place de la Concorde

 میدان کنکورد پاریس

در یکی از قسمت های قدیمی پاریس ، و در کنار باغ توئیلری ، در زمینی که توسط پادشاه اهدا گردید ، میدانی زیبا ساخته شد و مجسمه لویی پانزدهم نیز در آن نصب گردید که امروزه میدان کنکورد نامیده می شود .میدان کنکورد در ابتدای خیابان شانزه لیزه در منطقه هشت پاریس قرار داشته و پس از میدان  Quinconcesدر شهر بوردو ، بزرگترین و وسیع ترین میدان کشورفرانسه محسوب می شود .

 این میدان در سال ۱۷۹۵ به شکل کنونی در آمده و میدانکنکورد نامگذاری گردید . در وسط میدان کنکورد ستون زیبایی (ابلیسک) نصب است که این ستون از کاوش های باستانی در خرابه های معبد رامسس دوم ( مربوط به قرن سیزدهم قبل از میلاد ) کشف شده است . ارتفاع این ستون به ۲۳ متر و وزن آن به ۲۲۷ تن می رسد و بر روی آن با خطوط میخی مطالبی به افتخار رامسس دوم نوشته شده است . این ستون در سال ۱۸۳۱ توسط محمد علی نائب السلطنه مصر به شارل دهم اهدا گردید و سپس در سال ۱۸۳۶ در محل کنونی آن نصب گردید . در ماه می ۱۹۹۸ نیز ، یک هرم نوک تیز و طلایی با ارتفاع بیش از سه متر و نیم بر این ستون تاریخی افزوده شد .

 

ابلیسک ، در زبان لاتین به تک ستون سنگی نازک و بلندی با نوک هرمی شکل می گویند که جنبه یادبود از یک شخصیت تاریخی دارد که برای اولین بار مصریان باستان آن را برای یادبود فراعنه ساختند  و آنها را بصورت جفت در ورودی معابد خود قرار می دادند.ابلیسکها نماد خدای خورشید بودند و ارتفاع آنها ازکمتر از یک متر تا ارتفاع بیش از30متر متغیراست. بعدها، به تدریج رومیان این ابلیسکها را به نقاط مختلف دنیا منتقل کردند که بعضی از آنها در جریان جنگهای داخلی نابود شدند و امروزه در دنیا، فقط 30 ابلیسک وجوددارد که 7 تای آن در کشور مصر، 13 تا در شهر رم ایتالیا و 10 تای دیگر در شهرهای پاریس،لندن،نیویورک،استانبول،فلورانس،اوربینوUrbino ،شهرکوچکی در ایتالیا ،شهرکاتانیاCatania در سیسیل ایتالیا،ویمبورنWimborne شهرکوچکی در جنوب انگلستان، آرلسArles شهری درجنوب فرانسه و شهرCaesarea اسرائیل قرار دارد.این ستون در خط محوری و تاریخی شهر پاریس یعنی موزه لوور ، باغ توئیلری ، خیابان شانزه لیزه ، طاق نصرت ( میدان شارل دوگل ) و طاق لادفانس واز طرف دیگر ، خط محوری مجلس شورا و کلیسای مادلن قرار گرفته است .

در اطراف آن ، ۸ مجسمه به افتخار شهر های مهم فرانسه نصب شده است . در وسط میدان چشمه و فواره ای به سان میدان سن پیترو شهر رم ساخته شده است .

پل کنکورد که یکی از زیباترین پل های رود سن است ، میدان کنکورد را به مجلس شورا متصل می کند . در مقابل ، در شمال میدان نیز دوساختمان سنگی منحصر به فرد قرار گرفته که بهترین نمونه معماری قرن هیجدهم فرانسه محسوب می گردد.در این میدان و در حاشیه خیابان رویال ساختمان وزارت دریاداری فرانسه، هتل کریلیونو سفارت ایالات متحدهقرار دارد. در سوی دیگر میدان باغ تویلریکه به موزه لوورمنتهی می شود قرار گرفته است.

یکی از اضلاع میدان کنکورد به میدان دیگری به نام وندوممتصل است در این میدان نیز هتل‌های مجلل ریتزو وندوم و تعداد بسیار زیادی جواهر فروشی مجلل و معروف قرار دارد. علاوه بر این در این دو میدان سالن‌های مدبسیاری از معروف ترین طراحان لباس دنیا و شرکت‌های مشهور مُد قرار دارند.

ماری آنتوانت

با انقلاب کبیر فرانسه ، میدان کنکورد توسط انقلابیون و مخالفان رژیم سلطنتی تخریب گردید و به مکانی برای اعدام تبدیل شد. لویی شانزدهم ، ماری آنتوانت ، دانتون و روبسپیر از جمله کسانی هستند که در این میدان سرهایشان به تیغ گیوتین سپرده شد .

ماری انتوانت در سال ۱۷۵۵ در شهر ویندر کشور اتریشزاده شد. ماری آنتوانت، دختر فرانسیس یکمبود و در سال ۱۷۷۰ به همسری شاهزاده لویی درآمد. چهار سال پس از ان لویی به پادشاهی فرانسه رسید و ماری آنتوانت شهبانوی فرانسه شد.آنتوانت یک بانوی اشرافزاده، ولخرج و خوشگذران بود که از روند جامعه آگاهی چندانی نداشت. گفته شده که زمانی که صدای انقلاب فرانسه بلند شده بود وی از کسی پرسید: که مردم چه می‌خواهند؟ آن شخص پاسخ داد: گرسنه‌اند و نان می‌خواهند.و شهبانو گفته بود: اکنون که نان ندارند چرا شیرینی نمی‌خورند!

در کل مردم فرانسه از او بیزار بودند و این بیزاری را در روزنامه‌های بومی آن زمان به نمایش می‌گذاشتند.در کوران انقلاب ماری آنتوانت از برادرش لئوپولد دومپادشاه اتریش درخواست یاری کرد. با اعلام جنگ اتریش به فرانسه در حال انقلاب، مردم خشمگین در ۱۰ آگوست ۱۷۹۲ به پادشاهی لویی شانزدهمبر فرانسه پایان دادند. خانواده پادشاهی به زندان افتادند و کوشش شاه و شهبانو برای گریز نافرجام ماند و سرانجام در ۱۶ اکتبر ۱۷۹۳ هر دوی آنان به گیوتینسپرده شدند

.

محل نصب گیوتین برای اعدام لوئی شانزدهم و ماری آنتوانت و دیگر اشراف در میدان کنکورد.

 

/ 2 نظر / 44 بازدید
سميرا

سلام ، روز بخير و موفق باشيد .

سیامک

یه مطلب جالب که به نظرم رسید اینه که تیغه گیوتینی که سر ماری انتوانت رو با اون قطع کردن در موزه مادام توسو لندن نگهداری میشه!! البته زیاد دیدنش خوشایند نیست ولی خوب روزگاره دیگه