کارگاه های میناکاری و سنگ یشم پکن

بعد از بازدید از دیوار چین قرار است برای ناهار به رستورانی در همان حوالی برویم. هیچ رستورانی که غذا به سبک ایرانی داشته باشد، در آن منطقه نیست، پس ناچاریم به غذای مالزیائی قناعت کنیم. اگرچه بیش‌تر غذاها اصلاً با ذائقه‌ی ما هماهنگ نیست، اما باز هم آن وسط بالاخره می‌توانی چیزهایی برای خوردن پیدا کنید. به هر حال وضع غذا اقلاً در بِی‌جینگ بسیار به‌تر از وضعیت رستوران‌های کشورهایی مثل تایلند، مالزی یا سنگاپور می باشد.

بعد از ناهار به سمت کارخانه‌ی ظروف چینی راه می‌افتیم. در کارخانه‌ی ا با مراحل تولید ظروف از ابتدا تا انتها آشنا می‌شویم. یکی از هنر های بسیار زیبای چین که عمده توریست های کشور های مختلف مشتری پر وپا قرص آنها هستند. کارگاه میناکاری یکی از قدیمی ترین و زیباترین هنرهای دستی مردم چین می باشد.

 برای ساخت این ظروف ابتدا طرح مورد نظر را روی ظرف مسی میکشند سپس روی طرح مورد نظر را با مفتولهای سیمی  نازک پوشانده و با چسب می چسبانند.  سپس روی آن رابا رنگهای معدنی رنگ میکنند وآنرا درداخل کوره هایی با درجه حرارت بسیار بالا  قرار میدهند تا مفتولها ذوب شده وجزئی از ظرف شوند  سپس آنهارا از کوره درآورده و  مجدد رنگ کرده و دوباره در کوره قرار میدهند.با تکرار متناوب این کار مس با این رنگها در میاویزد.آنگاه سطح ظرف مورد نظر را با زغال چوب صیقل داده وروبش را رنگ لعاب میزنند. 

 بعد از کارگاه ظروف مینا کاری باتفاق آلیس سری هم به کارگاه سنگ های یشم می زنیم که واقعا در نوع خودشان شاهکارند. یشم یک سنگ قیمتی است که چینیان به آن علاقه زیادی دارند و از قدیم الایام خوش یمن دانسته شده است که دارای قوه سحرآمیز برای رفع شرارت و پیشگیری از پیشآمدهای نحس می باشد. یشم سبز یکی از نفیس ترین و گرانبهاترین انواع سنگ های یشمیمحسوب می شود. زینت آلات، تولیدات صنایع و هنرهای دستی و جواهرات زینتی گوناگون کهامروز با یشم سبز درست می شود ، مورد علاقه بسیاری از جمع آورندگان آثار هنری ومصرف کنندگان چینی است. با این حال بدلیل ورود یشم سبز جعلی به بازار، تعداد ارگانهای تشخیص و ارزیابی این سنگ در سالهای اخیر در چین بطور مستمر بیشتر شده است. اینارگان ها به مردم در این زمینه خدمات تشخیص حرفه ای می دهند.

کار تشخیص و ارزیابی سنگ های یشمی بسیار مشکل است. حتی استاد کاران متخصص هم نمیتوانند صحت کامل آن را تضمین کنند. امروز زینت آلات یشمی به خانه های مردم عادیوارد شده است. با این حال برای افراد عادی چگونگی تشخیص و ارزیابی سنگ های یشمیهمچنان مشکل است.

یشم سبز یک نوع ماده معدنی است و دارای رنگهای گوناگون از جمله سبز، زرد کم رنگ، سفید ، بنفش و سرخ می باشد. یشم سبز که ساختار آن سبز است فوق العاده کمیاب میباشد و بسیار گرانبها است. قیمت یک دستبند یشم سبز در حراج بین المللی ، به چندمیلیون یوان می رسد. به همین دلیل سودجویان به جعل آن مبادرت می ورزند.

با این حال با توجه به بالا رفتن قیمت یشم سبز در بازار ، جعل این شی نیز روزبروز بیشتر شده است. برخی از آنها با دستگاه لیزر رنگ می شود و با چشمان غیرمسلحنمی توان فراورده های یشم را تشخیص داد. برای تشخیص واقعی این فراورده ها باید ازدستگاه های علمی و فنی استفاده کرد.

دیکروسکوپ یک نوع دستگاه تشخیص یشم سبز است . با قرار دادن دیکروسکوپ برروی یشمسبز مشخص می شود که یشم سبز به رنگ آمیخته شده و دارای رنگ های قهوه ای و خرماییاست. یشم سبز رنگ نشده ، همانند سبز زمردین است. این تنها یک نوع دستگاه است ودستگاه های زیادی برای تشخیص یشم سبز وجود دارد.

به موازات توسعه سریع صنف یشم سبز، در سال های اخیر تعداد ارگان های تشخیص یشمسبز در چین بیشتر شده است. در سراسر چین بیش از 60 ارگان تشخیص یشم سبز با مجوزدولتی کارمی کنند. دراین ارگان ها آزمایشگاه تخصصی و دستگاه های آزمایش و تشخیصوجود دارد. این ارگان ها می توانند گواهی نامه معتبر تشخیص ارائه دهند. علاوه براین ، بمنظور تعمیم دانستنی های تشخیص یشم سبز در میان مصرف کنندگان ، ادارات ذیربط چین همچنین در زمان های معین سلسله کنفرانس های علمی و فنی برپا می کنند تاخدمات رایگان جهت تشخیص یشم سبز و مشورت در اختیار مردم بگذارند. کارشناسان هشدارداده اند که هنگام خریدزینت آلات یشم سبز نباید تنها به تجربیات و بینایی اکتفا کردبلکه باید تا حد امکان از ارگان تخصصی یشم سبز مساعدت گرفت.

سنگ یشم در دو نوع سخت و نرم وجود دارد که نوع سخت آن را jade  هم میگویند. رنگهای مختلف سفید ، سبز ، صورتی ، قهوه ای ، و سیاه دارد که رنگ سبز آن از همه معروفتر است و نوع سخت آن گرانتر از نوع نرم آن است. برخی از آنها دو رنگ دارند مثلا سفید و سبز که البته قسمت سبز آن به مرور پررنگتر هم میشه چینی ها اعتقاد دارند دو رنگ آن بهتر است و علامت خوشبختی و خوش یمنی است. آن را با طلا تلفیق میکنند و میگویند برای قلب خوب است و آرامش بخش است . سنگ jade که از همه انواع آن سخت تر است ،نمیشکند و برای برش شیشه نیز از آن میتوان استفاده کرد و سختی آن نزدیک به الماس است.  از رنگ سفید آن مدال المپیک را درست میکنند.

 مجسمه های  شیربعنوان سمبل چینی ها بوده و در بیشتر اماکن و کاخ ها و پارک های مهم آنها دیده میشود.در دهان این شیر ها یک گوی سنگی صاف و زیبائی قرار داده اند که در فرهنگ آنها دست کشیدن به آن خوش یمن بوده و شانس می آورد. نوع مجسمه ها و نیز طریقه نشستن این شیر ها منحصر بفرد بوده و مختص چین می باشد .جالب است بدانید حالت این شیرها کاملا غیر تهاجمی بوده و همانند دیوار بزرگ نشان دهنده خلق و خوی آرام و تدافعی چینی هاست که در طول تاریخ همواره مورد تهاجم واقع شده اند . در کل مردم چین مردمی آرام و خوش مشربی هستند.

تنوع رنگها در چین حیرت آوراست .برای ما ایرانی های نسل جدید روان شناسی رنگ ها ناشناخته و بی ارزش است .بی هیچ دلیلی و صرفا بر مبنای توهم و تفکرمردم خود را از نعمت رنگ ها محروم ساخته ایم. رنگ قرمز را رنگ دیوانگان ورنگ زرد را رنگ احمق ها  بحساب میآوریم و به رنگ های تیره وکسل کننده بها میدهیم .گویا خالق متعال برای ما در تفسیر رنگ ها آیه و وحی نازل کرده ، استفاده از فلان نوع لباس را نشانه تقوی و نوع دیگر نشانه بدبختی .یکی را حلال و دیگری را حرام میشماریم.با عملکرد های نادرست خودموجب عقده ای شدن جامعه میشویم .دین اسلام دین رحمت و دین آزادگی است ،آنقدر راحت و دلنشین است که حتی مردم آنرا در وجود فرد بیسواد ی که فقط خیاطی تنها سرمایه دنیوی اش است می بینند باورش میکنند چون که او به اصل و ریشه می پردازد نه  به فرع و شاخه .وقتی از مولا علی (ع) شیعه تر می شویم نتیجه اش این میشود که خانم ایرانی هنوز از مرز خارج نشده روسری اش را بر میدارد ،اما خانم با حجاب ترکیهای بخاطر آن دانشگاهش را هم رها می سازد . 

عمده جاهای دیدنی پکن را در سفر قبلی دیده بودیم لذا همکاران ما تصمیم گرفتند به خرید هایشان برسند لذا قرار شد فردا را به بازار بروند در اینجا من راجب شهر ممنوعه و کاخ تابستانی و میدان تیان آنمن و کارخانه پرورش مرواریدتوضیحاتی رامیدهم .


 

/ 5 نظر / 98 بازدید
سمیرا

ممنون از اينكه به سؤالم جواب داديد . بهتون بابت داشتن اين تفكر مثبت و اين روحيه عالي تبريك ميگم . اميدوارم تا هر زمان كه بخوايد بتونيد به سفرهاتون و كسب تجربه هاي جديد ادامه بديد چون اين موضوع سفارش حضرت باريتعالي در كتاب آسمونيش هم هست .

حفره

درود بر شما بعداَ خواهم آمد مفصل ...

مهناز

علیک سلام دوست خوبم. [چشمک][لبخند][گل][خداحافظ]

مهسا

یاد مارکو بولو افتادم موفق باشید [گل]

حمیدرضا

سفر خوب و پرباری بود. به من که خیلی خوش گذشت! ممنون از میزبانی خوب شما!