جزایر قناری – Canary Islands

جزایر قناری – Canary Islands

 

با رسیدن ایام عید و نوروز باستان بازار مسافرت های داخلی و خارجی هموطنانمان گرم شده است و این موضوع نیز فرصتی مناسب برای تبادل فرهنگ های مختلف و استفاده بهینه از سرمایه ها و نعمات بیشمار الهی است که باشد در این راه بتوانیم به جایگاه واقعی مان در جهان دست پیداکنیم .

 یکی از نقاط زیبا و رویائی که ارزش دیدنش را دارد جزایر قناری می باشد . این جزایر جزء خاک کشور اسپانیا بوده اما کشور مراکش نیز نیم نگاهی به آن دارد .این جزایربه دلیل تنوع آب وهوایی خود به قاره کوچک شهرت دارند، در 125 مایلی سواحل آفریقای غربی قرار گرفته است. آب و هوایی گرمسیری و خشک در جنوب و آب و هوایی نیمه معتدل و گرم در شمال، دو نیمه کاملاً متفاوت را برای این جزایر توریستی به وجود آورده است.

جزایرقناری به لطف برخورداری از کوهستانی با ارتفاع 2000 متر همه ساله میزبان کوهنوردانی از سراسر جهان بوده و ساحل ماسه‌ای آن به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری تبدیل شده است. دوستداران مناطق تاریخی و فرهنگی نیز با سپری کردن روزهایی مفره در شهر لاس پالماس، مرکز جزیره گران قناری، می‌توانند فرصتی مناسب را برای بازدید از بناهایی برجسته، همچون کلیسای سانتا آنا ( santa Ana) و قلعه قدیمی کاستیلو دو لا لوز که در حال حاضر به موزه‌ای تبدیل شده، به دست آورند.

جزایر قناریمتشکل از هفت جزیره در اقیانوس اطلس، نزدیک به ساحل مراکش و یکی از ۱۷ منطقهخودمختار اسپانیا و پایتخت آن لاس پالماس است.

نام هفت جزیره این مجمع‌الجزایر و مراکزآنها بدین شرح است:

  • گرن کاناریا (مرکز لاس‌پالماس گرن کاناریا)
  • تنریف (مرکز سانتا کروز تنریف)
  • لانزاروته (مرکز آرسیفه)
  • لاپالما (مرکز سانتا کروز لاپالما)
  • لا گومرا (مرکز سان سباستیان لا گومرا)
  • ال هیرو (مرکز والورده)
  • فوئرته‌ونتورا (مرکز پوئرتو دل روساریو).

نزدیکترین جزیره 108 کیلومتر از کرانه شمال غربی افریقا فاصلهدارد.تنریف بزرگترین جزیره از جزایر قناری است.بازدیدکنندگان و گردشگران این مناطق از منظار متنوعی دیدن می‌کنند. برخی از مهم‌ترین و پر جاذبه‌ترین مناظر آن را صخره‌های همیشه سبز با گل‌ها و درختانی با برگ‌های سوزنی تشیکل می‌دهند. گردشگران می‌توانند با صعود بر قله 3718 متری پیکو دل تید (picodel tiede) بلندرترین کوهستان اسپانیا، به راحتی تمام حفره‌های به جای مانده از فعالیت‌های آتشفشانی آنرا مشاهده کنند.پارک پرندگان «لورد پارک» یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تنریف است که گونه‌های مختلفی از پرندان را در خود جای داده است.

لانزاروته شرقی‌ترین جزیره از جزایرقناری است و در اقیانوس اطلس قرار گرفته‌است. این جزیره در ۱۲۵ کیلومتری کرانهآفریقا و هزار کیلومتری شبه‌جزیره ایبری واقع شده‌است.شهر اصلی لانزاروته،آرسیفه است. فرودگاه بین‌المللی آرسیفه سالانه ۵٫۵ میلیون مسافر دارد.لانزاروتهبخشی از استان لاس‌پالماس اسپانیا بشمار می‌آید.

پارک ملی تیدهبه اسپانیایی: Pico del Teide) نام پارک ملی و کوهآتشفشانی است که در جزیره تنریف در مجموعه جزایر قناری اسپانیا قرار دارد. گفتنیاست که اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست در سال ۲۰۰۷ میلادی پنج عارضه طبیعی را بهفهرست میراث جهانی اضافه کرد که پارک ملی تیده یکی از آن پنج شگفتی از فهرست میراثطبیعی جهان معرفی شد.

 جالب است بدانید:

تلسکوپ بزرگ قناری یا GTC به عنوان بزرگترین تلسکوپ جهان  توسط پادشاه خوان کارلوس در جزایر قناری در خاک اسپانیا افتتاح شده است. این تلسکوپ عظیم با هزینه ای برابر 180 میلیون دلار بنا شده و به کشورهای اسپانیا، مکزیک و دانشگاه فلوریدای ایالات متحده تعلق دارد.تلسکوپ GTC

/ 0 نظر / 177 بازدید