Versaille Palace - کاخ ورسای

 کاخ ورسای

کاخ ورسای، اقامت‌گاه سلطنتی دربار فرانسه، در قرن هفدهم و به دستور لوئی چهاردهمدر حومه پاریس ساخته شد. این کاخ عظیم که از جمله خارق‌العاده‌ترین کاخ‌های کلاسیکجهان محسوب می‌شود، از سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.  کاخورسای و فضای سبز اطرافش با 800 هکتار وسعت، 700 اتاق، 12 مایل جاده، 200 هزار اصلهدرخت، 50 فواره، 2150 پنجره، 67 راه‌پله، 6 هزار تابلوی نقاشی، 1500 طراحی، 2100مجسمه و 5 هزار قطعه مبلمان، پس از بیش از سه قرن که از زمان ساخت آن می‌گذرد هنوزچشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره می‌کند.
کاخ ورسای که ولتر آن را «شاهکار سلیقهبد و عظمت» خوانده بود، در عرض چند دهه و بر اثر حسادت لوئی چهاردهم به کاخ یکی ازوزرایش، در شکارگاه سلطنتی فرانسه ساخته شد. لوئی چهاردهم در سال 1682، به همراهقسمت اعظم دربار و اطرافیانش ــ جمعاً در حدود 20 هزار نفر ــ به کاخ ورسای نقلمکان کرد.
تاریخچه ورسای
لوئی سیزدهم معمولاً در جنگل‌های اطراف دهکدهورسای در حومه پاریس به شکار می‌رفت و در سال 1624 دستور داد تا کلبه شکاری در اینمکان ساخته شود.  هنگامی که لوئی چهاردهم در سال 1660 به قدرت رسید، به جستجویمکانی در نزدیکی پاریس اما دور از هیاهوی شهر برآمد تا کاخ سلطنتی عظیمی در آن بناکند. لوئی چهاردهم که در میان جنگ‌های داخلی و جنگ قدرت اشراف فرانسه بزرگ شده بود،قصد داشت با گرد هم آوردن همه اشراف و درباریان زیر یک سقف، کنترل کامل دربارفرانسه را به دست بگیرد. او بالاخره تصمیم گرفت کلبه شکار کوچک ورسای را به کاخیعظیم تیدیل کند. لوئی لووو، آرشیتکت مشهور فرانسوی، عملیات ساخت قصر راعهده‌دار شد و تا سال 1678 بر عملیات ساخت قصر نظارت داشت. در سال 1678 ژول هاردونمانسارت، دیگر آرشیتکت فرانسوی، سرپرستی ساخت ورسای را برعهده گرفت. از جمله بناهایمهمی که او به نقشه اصلی کاخ اضافه کرد، می‌توان به کلیسا و تالار آینه‌ها اشارهکرد.
بالاخره لوئی چهاردهم در 6 می سال 1682 به همراه بیست هزار نفر ازاطرافیانش به این کاخ نقل مکان کرد. اما تکمیل ساخت و ساز قصر تا سال 1688 به طولانجامید. تکمیل این قصر محصول همکاری سه مغز متفکر اصلی طرح، یعنی لوئی لووو (آرشیتکت اصلی)، شارل لوبرون (طراح باغ) و آندره لونوتر (مدیر تزئینات داخلی) بود.
هزینه‌ها و فایده‌های ورسای
کاخ ورسای چنان شکوه و عظمتی دارد که اغلببازدیدکنندگان امروزی می‌پرسند «چقدر خرج ساخت این کاخ شده است؟» این بازدیدکنندگانبه خطا گمان می‌کنند که ورسای تنها خانه‌ای است که در ابعادی درخور خاندان سلطنتیفرانسه گسترش یافته است. لوئی چهاردهم با ساخت ورسای، آن را به خانه اشراف و مقراصلی دربار فرانسه تبدیل کرد. لوئی چهاردهم خودش هم در ورسای ساکن بود و اتاق خواباو به گونه‌ای نمادین در مرکز ردیفی طولانی و متقارن از ساختمان‌های به هم پیوستهقرار داشت. قدرتی که تمام فرانسه را کنترل می‌کرد، از این مرکز ساطع می‌شد.
ورسای خانه هزاران نفر از اشراف و نیز محل کار دربار و کارگزاران حکومت فرانسهبود. لوئی چهاردهم با کشاندن بخش اعظم اشراف به ورسای، از مقاومت آن‌ها در برابرایجاد یک نظام پادشاهی قدرتمند و مرکزیت یافتن قدرت جلوگیری کرد. با این حالکاخ ورسای، کاخی بزرگ و مجلل بود و نگهداری آن هزینه‌های خاص خودش را هم داشت. دربرخی منابع آمده است که نگهداری از قصر و هزینه خورد و خوراک مستخدمان و خانوادهسلطنتی، در مجموع 25 درصد کل درآمد حکومت فرانسه را به خود اختصاص می‌داده است. امابه گفته مورخان، این اعداد و ارقام ساخته و پرداخته ذهن کسانی است که می‌خواهندزیاده‌روی‌های خاندان سلطنتی فرانسه را دلیل اصلی انقلاب کبیر این کشور نشان دهند. بنا بر محاسبات کارشناسی، به نظر می‌رسد هزینه اداره و نگهداری ورسای کمتر از 6درصد درآمد کل حکومت فرانسه در آن زمان باشد. اما گذشته از این هزینه‌ها،کارشناسان نقش ورسای در کاهش قدرت اشراف و مرکزیت یافتن قدرت اداره کشور و نیزتأثیر این کاخ بر هنر و معماری فرانسه و کل اروپا را از جمله فواید آن برای کشورفرانسه ذکر می‌کنند. امروز نیز کاخ ورسای با 10 میلیون بازدیدکننده در سال، یکیاز مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری کشور فرانسه است.
تالار آینه‌ها

/ 5 نظر / 27 بازدید
مهرداد

درود بر شما دوست خوبم ============= شیر زنان و شیرمردان این دیار است لایق زیستن در خاک پاک خسروانند. درست است که دیگر صدای تیشه ی فرهاد و فرهادها به گوش نمی رسد اما هستند قلبهای پاک و عاشقی که همواره به همدیگر عشق می ورزند و عاشقانه همدیگر را دوست دارند روز 29 بهمن روز واقعی دوست داشتن و عشق ورزیدن که از آیین زیبای نیاکان نیک اندیش ماست بر شما دوست نیک اندیش مبارک باد

نگار نیک نفس

سلام حال شما خوبین ؟ ببخشید من دیر میام و نتونستم بهتون سر بزنم اما وبلاگم آپه و دلیل رو هم در وبلاگم گفتم به امید موفقیت با تشکر نگار نیک نفس

محمد

درود بر شما برادر ارجمندم ============= سلام. امیدوارم همیشه پر تلاش ودر کارها موفق باشی. برادرت محمد

mohammad

dear Mr.sheikhbagloo thank you for your nice SENTENCE . life with others and life for others.yah life is very BEAUTIFUL. with the best regards your broder mohammad

وحید سعیدی

از تلاش و همتی که جهت تهیه اطلاعات نمودی متشکرم