شین زن (shienzhen)

شین زن

ساعت 18 به وقت چین وارد فرودگاه شین زن  می شویم و از آنجا بسمت هتل پاویلیون حرکت می کنیم.

شهر شین زن یکی از شهر های استان گوانگ دونگ با 12 میلیون جمعیت می باشد این شهر در مجاورت شهر هنگ کنگ بوده و در حدود 25سال پیش تاسیس و بطرز اعجاب آوری توسعه پیدا کرد ه است شهری زیبا با ظاهری آراسته که در مقایسه با پکن و دیگر شهر های قدیمی و باستانی چین یک سر و گردن بالاتر نشان میدهد بخصوص با هوای خوب و مرطوب و معتدلش.خیابانها ی عریض و طویل و طبیعت سرسبز و ساختمانهای بلند و شکیلش آن را همیشه در اذهان بعنوان نماد چین نوین  زتده نگه میدارد . در مقایسه با شین زنی که من در چند سال قبل دیده بودم توسعه آن خیلی نمود داشت یک ساعت مسیر فرود گاه تا هتل پاویلیون را در مسیری کاملا سر سبز با درختان و گلهای زیبا طی کرده و در ساعت 19 به هتل می رسیم . هتلی بسیار زیبا در میدان هوواچان بیگ که مرکز و بازار بزرگ فروش لوازم و قطعات الکترونیکی شین زن می باشد.

دراتاق 2101 مستقر و به اتفاق بقیه همراهان جهت تهیه خط موبایل به هوواچان بیگ می رویم، شماره موبایلی را که میگیرم به ایران اعلام میکنم.  از شرکت چاینا موبایل و با شماره  (0086)  13480925064

سری به بازار موبایل و لپ تاب و ... میزنیم  بازار پر از لوازم و تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتریست با مارک های معتبرجهانی که در چین تولید شد ه اند قیمت ها اصلا قابل اعتماد نیستند هر چه قدرهم بتوانی تخفیف بگیری باز متوجه می شوی که سرت کلاه رفته است.واقعا بیخود نیست که کالا های چینی کل جهان راقبضه کرده اند. شام را هم در هتل می خوریم .

صبح روز چهارم آوریل برنامه کاری ما بعد از صرف صبحانه بازدید از محصولات و جلسه با مدیران شرکت ZTE  در محل اصلی آن در شین زن می باشد .مسیر یک ساعتی وقت می برد من قبلا به آن شرکت رفته ام در سال 2004 میلادی بازدیدی از آن شرکت داشتم . در آن سال بر اساس ماکت موجود آن ساختمان برجی حدود 40 طبقه رابه ما نشان داده و گفتند که سال بعد انرا ساخته و بعنوان R&D شرکتZTE استفاده خواهندکرد. جالب است بدانید بازدید ما درست داخل همان برج انجام میشود و این اهمیت برنامه ریزی و اراده جمعی را که حاصلش پیشرفت کشور و قبضه نمودن بازارهای جهان و اخذ رتبه اول قدرت جهانی اقتصاد در سال 2008 میلادی است . راس ساعت 10 صبح قائم مقام شرکت ZTE  آقای  ZENG LI بهمراه کارشناسان  آن شرکت در ورودی ساختمان ZTE باستقبال آمده و بهم معرفی می کنند . دیسیپلین مدیران و کلا کارمندان شرکت عجیب به چشم می خورد با یک نظم و انضباط خاصی به سالن تولیدات شرکت راهنمائی می شویم .وجود نظم در تمام رفتارها و فعالیت های آنان ملموس است . نظم و ترتیب بعنوان یک روش ،سنت ،سیره و خط مشی پذیرفته شده حاکم بر روح  کلیه کارهای خرد و کلانشان می باشد . شاید خیلی هم ناراحت شویم ولی بایستی بپذیریم که کلا ما مردم ایران نامنظم و نامرتب هستیم و این امری کاملا بدیهی است شهر را قبل از سفر رهبری و یا ریاست جمهوری مرتب می کنیم و رنگ آمیزی و رنگ ولعاب میزنیم حتی چمن بلوار هارا در زمان چند ساعت در میاوریم ،قبل ازآمدن مهمان در عرض چند ثانیه چنان خانه تکانی میکینم که بعدا خودمان در فلسفه چگونگی انجام کار وا می مانیم ، در عروسی ها و یا میهمانی ها و در شرایط استثنائی و اقتضائی واقعا کارهای محیر العقول انجام میدهیم اما زمانی که خودمان تنها هستیم ،وقتی رئیس مان به مرخصی رفته ،حتی وقتی با همسرمان صمیمی و خودمانی شده ایم ،و یا در جائی که کسی ما را نمی شناسد هستیم از نظم و و ترتیب خبری نیست .و این امر موجب هرز رفتن پتانسیل و توانائی وجودی انسان میشود.

بایستی باور داشته داشته باشیم که انسانهای بی نظمی هستیم .خودمان را خسته می کنیم ، اعصابمان  را خرد می نمائیم و لحظات زیبایمان را زشت می کنیم. و این در حالیست که مولا علی مارا در وصیتشان امر به نظم و تقوا در کار هایمان میکند.با شرکت مدیران شرکت ZTE و همراهان ما ،جلسه فنی در سالن جلسات شرکت ZTEبرگزار میشود وآقای LI با افتخار توضیحاتی راجب شرکت و وضعیت نیروی انسانی ومراکز تحقیقاتی آن ارائه میکند . بر اساس اعلام ایشان سود شرکتZTEدر سال 2007 حدود 7 میلیارد دلار بوده و هدف برای سال جاری 10 میلیارد می باشد از این مبلغ 10% برای R&Dتخصیص داده شده و30% برای MARKETINGو هدف شرکت نیز گرفتن بازار های شرکت های NOKIAو  SONY ERIKSON در سطح جهان می باشد .آقای LI می گوید مدیران رده بالای شرکت ZTEعمدتا از بین مدیرانی برگزیده شده اند که بالای 50 سال سن دارند یعنی تمام دوره های مرتبط را گذرانده اند و در مقامی هستند که می توانند بدور از هر گونه احساس در مسائل مختلف تصمیم گیری کنند . این مدیران یک سلسله مراتب اداری و کاری را در تخصص های فنی یا اداری طی می کنند و اند ک اندک با افزایش سن و کسب تجارب کاری و فنی پیشتر به مدیریت میانی و نهایتا به مدیریت ارشد شرکت دست می یابند . بنظر می رسد برای افزایش کارائی و توانائی و ایجاد انگیزش در مجموعه سازمان ،این شیوه روش درست و بجائی است. چرا که ما خودمان هم گاها نمی دانیم بر مبنای کدام معیار مدیر انتخاب میکنیم .لیاقت،علم ، تجربه،سن، بلاخره باید یک معیار داشته باشیم .چه بی تعهدی از این بالاتر که دست به کاری بیازیم که به آن علم نداریم . بایستی ایمان داشته باشیم که در دنیای امروز مدیریت هنر است ،اما هنر بکارگیری علم و علم هنر اداره دیگران با دیگران . در ادامه جلسه در زمینه پروژه GSM – WLL شرکت مخابرات استان بحث و موارد مربوط به آن مطرح می گردد.

 

/ 1 نظر / 56 بازدید
علیرضا کیوانداریان

سلام اقا خسته نباشین خیلی عالی و دقیق بود.