اطلاعات عمومی در مورد ترکیه

ترکیه پیوندگاه دو قاره مهم آسیا و اروپا است. ترکیه در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا واقع شده است و بین36/5 و 42 درجه عرض شمالی و 26 و 45درجه طول شرقی در نیمکره شمالی قرار گرفته است، سرزمین ترکیه بصورت مستطیلی قابل تصور است که طول آن از شرق تا غرب 1660 کیلومتر و عرض آن بطور متوسط 550 کیلومتر می‌‌باشد. ترکیه از سه طرف با دریا احاطه شده است. از دیدگاه وسعت ترکیه با 780,580 کیلومتر مربع مساحت (کمتر از نصف مساحت ایران) سی و پنجمین کشور جهان بشمار می‌آید.


ترکیه شش همسایۀ آسیایی و دو همسایۀ اروپایی دارد. کشورهای هم مرز ترکیه عبارت‌اند از: جمهوری آذر بایجان9کیلومتر، ارمنستان 268 کیلومتر، ایران 499 کیلومتر،  بلغارستان 240 کیلومتر، گرجستان 252 کیلومتر، عراق 352 کیلومتر، سوریه 822 کیلومتر، یونان206 کیلومتر.

تاریخچه پرچم ترکیه

طرح اصلی پرچم ترکیه مدرن عبارت است از ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ. این طرح مربوط می‌شود به علایمی که امپراتوری‌های  ترک سلجوقی و عثمانی به عنوان پرچم استفاده می‌‌کردند. ماه و ستاره از نمادهای اصلی ایالت ترک بود که از سدۀ دهم میلادی در قالب امپراتوری‌های  غزنوی، سلجوقی و خوارزمی قسمت اعظم خاورمیانه، آسیای میانه و  آسیای صغیر ( آناتولی) را تحت کنترل خود داشتند. امپراتوری عثمانی نیز در سده دوازده میلادی این پرچم را به عنوان نشانه دولت نگاه داشت. از آنجا که سلاطین عثمانی در عین حال عنوان خلیفه مسلمین را داشتند، نزد اروپائیان طرح این پرچم به عنوان نماد اسلام شناخته شد. اکنون شمار بسیاری از کشورهای اسلامی ماه و ستاره را به صور مختلف به پرچم خود افزوده‌اند

جمعیت،زبان،مذهب

مطابق آمار سال دوهزارو یک ترکیه هفتادو پنج میلیون جمعیت دارد. شهرهای بزرگ ترکیه عبارتند ازاستانبول،پایتخت آنکارا، ازمیر،آدانا،آنتالیا،بورسا می باشد. زبان ترکی متعلق به گروه اورول آلتائیک بوده و با زبانهای فینوها نگرین وجه اشتراک دارد زبان ترکی به لاتین نوشته می شود و حدود صدو پنجاه میلیون نفر در سراسر جهان به این زبان تکلم می کنند نودونه درصد از مردم ترکیه مسلمان هستند

استانها و موزهای ترکیه

کشور ترکیه ۸۱ استان دارد. مراکز همه استان‌ها بجز سه استان با خود استان همنام هستند. سه استان نامبرده عبارت‌اند از: ختای (مرکز: آنتاکیا)، کوجاالی (مرکز:  ایزمیت)، سقاریه (مرکز:  آداپازاری). هرکدام از استان‌های ترکیه به چندین بخش تقسیم شده است.

دسته‌بندی

موزه‌های ترکیه را می‌توان براساس نوع مواد موجود به پنج دسته تقسیم کرد:

1- موزه‌های باستانشناسی که در اغلب شهرها همچون آنکارا، استانبول، ازمیر، قونیه، آنتالیا، آداناو بورسه فعالیت می‌کنند.

2- موزه‌های تاریخ، تاریخ هنر و مردمشناسی که بیشتر آثار فرهنگی- هنری دوره‌های سلجوقیان آسیای صغیر و عثمانیان را در احتوا دارند. از این قبیلند موزه‌های ”توپقاپی سرای“، ”آثار ترک- اسلامی“ (هردو در استانبول)، ”مولانا“ (قونیه  و ”مردمشناسی“(آنکارا).

3- بناهای یادبود که از نقطه تاریخی حائز اهمیت می‌‌باشند، مانند ”بناهای یادبود شهید“ (در چاناق‌قلعه

4- موزه‌هایی خاطرات حوادث بزرگ و بزرگان ترک را زنده نگه می‌‌دارند، مانند موزه‌های ”جمهوریت“ و ” جنگ استقلال“ (آنکارا)، ”موزه ضیاء گوک آلپ“ (دیاربکر) و ”آشیان توفیق فکر“ (استانبول)

5- خانه‌های موزه‌ای که از نقطه نظر معماری و تاریخی حائز اهمیت هستند، مانند ”خانه مراد“ (بورسه)

به جز این پنج دسته، موزه‌های دیگری در ارتباط با نهادها نیز وجود دارد، مانند ”موزه نظامی“ و ”موزه مطبوعات“.

جمع تعداد موزه‌های ترکیه در سال 2001 بالغ بر 171 بوده است. در میان شهرهای ترکیه بیشترین تعداد موزه در استانبول واقع شده است(16) و رتبه‌های دوم و سوم به ترتیب از آن قونیه (10) و بورسه (9) می‌‌باشد. آنکارا دارای (5) موزه است.

در موزه‌های ترکیه جمعاً 2733657 ماده نگهداری می‌شود که در میان آنها بیشترین سهم به سکه‌ها تعلق دارد (1584545)

یکی از ویژگیهای مهم موزه‌ها در ترکیه نگهداری نسخه‌های خطی است.

موزه‌های مهم

برخی از موزه‌های مهم ترکیه به ترتیب الفبایی نام شهر عبارت‌اند از:

آدانا (موزه باستانشناسی)

در این موزه آثار سنگی، به ویژه سنگ مزارهایی چون سنگ مزار آشیل و مجسمه‌های مربوط به دوران یونان باستان و روم جای گرفته است. در سالن فوقانی موزه آثاری که از دوره‌های هیتی، یونان، رم، بیزانس، سلجوقی و عثمانی به دست آمده به نمایش گذارده شده اند. در این موزه تالاری ویژه آثاری که از منطقه آدانا به دست آمده‌اند نیز وجود دارد. در تالار ویژه سکه‌ها و جواهرات، علاوه بر سکه‌های دوره‌های گوناگون، مهرهای بابل و هیتی و زیور آلات رم و بیزانس دیده می‌شود.

آدی‌یامان (موزه شهر)

آثاری که در راستای پروژه فرات سفلی 1978 به دست آمده و در کتابخانه عمومی شهر گرد آمده بود، پایه نخستین موزه شهر را فراهم کرد. این موزه از سال 1982 به بعد در محل جدید خود مشغول فعالیت است.در قسمت باستانشناسی موزه آثاری از دوره‌های پالکولیتیک، یونان باستان، روم و بیزانس جای گرفته است. در بخش مردمشناسی پوشاک، فرش و گلیم، زیورآلات و اشیاء خانه که از منطقه آدی یامان به دست آمده‌اند دیده می‌شود.

 (موزه هوای باز نمرود)

کوه نمرود به ارتفاع 2150 متر در 103 کیلومتری آدی یامان قرار دارد و در آن مجسمه‌های خدایان چون زئوس، آپولون و هراکلس و حیواناتی چون شیر و عقاب دیده می‌شود.

/ 2 نظر / 595 بازدید
یونس

به نظرمن از بهترین کشورهاست

یونس