سفر به روسیه 3_( Travel to Russia )

 

فعلا سرم کمی شلوغه وقت ندارم بنویسم ولی انتخاب این عکس ها دلایل خاص خودش رو داره این عکس آخری که خیلی حرفها برای گفتن داره جالبه که ملتی برای ظلم یک تزار قیام می کنند ولی سالها بعد از کشتنش اون رو مثل یک قدیس در می ارن این عکس آخر خانواده تزار نیکولای دوم است و این بخش از کلیسای قلعه پترو پاول بطور کامل به باقیمانده جسد اونها اختصاص داده شده این جزیره اهمیت بسیار زیادی در تاریخ روسیه داره به همین دلیله که باید با حوصله در موردش صحبت کنیم .


تصویر مجسمه مشهور پتر کبیر که نشون می ده پتر نیرو های عقب مانده اجتماعی را که با تغییرات و پیشرفت کشور مخالفت می کردند را در زیر پای اسبش له کرده و بر روی موج های دریا به پیش می رود و دستهای اسبش هم به نشان پیروزی بالا است. در این تصویر نیرو های عقب مانده همانند ماری تشبیه شده اند که در زیر پای پتر افتاده اند.

 پتر موفق شد این مار ها را له کند اما امیر کبیر نتوانست و همان شد که ما نتوانستیم مثل روسیه و زاپن به پیش برویم
امروز بالاخره فرصتی پیدا کردم تا نوشته ها رو ادامه بدم. سفر نامه خیلی مهمه به نظر من هر کسی که سفر می ره بهتره درک و برداشت خودش از سفر رو با بقیه قسمت کنه حالا ممکنه نگاه من با تو دوست خوبم متفاوت باشه ولی با کنار هم گذاشتن همه این تجربیات میشه بیشتر از ده ها کتاب اطلاعات بدست آورد مثلا مارکوپولو اگر در زندان جنوا اسیر نمی شد هیچوقت فرصت پیدا نمی کرد تا خاطرات سفرش رو برای هم سلولیش تعریف کنه و با گرداوری ان نوشته کتاب سفر نامه چاپ کنه و همین سفرنامه مارکوپولو بود که باعث شد دویست سال بعد دریانوردان اروپایی به شرق و غرب دنیا دست بندازن..
خلاصه اینکه اگر همه دوستان با حوصله سفرنامه هاشون رو بنویسن می تونن نقش بسیار مهمی در روشن شدن نگاه بقیه به دنیا ایفا کنن.
در طول سفرهایم به روسیه با برخورد های متفاوتی از روسها مواجه بودم در نگاه اول اونها رو انسانهایی بی احساس و خشن می بینیم اما وقتی باهاشون قاطی می شی و در بین اونها زندگی کنید متوجه می شوید خیلی هم با احساس هستند مثلا یکبار می خواستیم به یک موزه کوچک بریم در مسیر مترو مردم با خوشرویی ما رو راهنمایی می کردن و حتی وقتی توی خیابان از چند نفر سئوال کردم اما انگلیسی بلد نبودن سعی می کردند کمک کنن در همین موقع با تورلیدر محلی تماس گرفتم ازش خواستم به روسی با اونها صحبت کنه که در همین موقع یه آقایی اومد سمتم و ما رو به سمت اون موزه هدایت کرد.
اما خیلی از دوستان هم با برخوردهای متفاوتی رو به رو شده بودن که نمیشه بحساب همه گذاشت .بریم سراغ این جزیره مهم اینجا جزیره زایچی یا پترو پاول است. در فاصله 5 کیلومتری رودخانه نوا از خلیج فنلاند و دریای بالتیک واقع شده و در محل دو شاخه شدن این رودخانه قرار گرفته در سال 1703 پتر کبیر با بدست آوردن این مناطق قلعه نظامی پترو پاول را در این جزیره می سازه علت نام گذاری این قلعه هم انتساب ان به دو نفر از قدیسین مسیحی پتر و پاول است .

این قلعه بتدریج اهمیت زیادی پیدا کرد و چندین قسمت مهم داره کلیسای پترو پاول که محل دفن تزارهای روسیه و خانواده اونهاست آخرین تزاری که در این کلیسا دفن شد نیکولای دوم و خانواده اش بود البته این خانواده توسط کمونیستها در سیبری اعدام شدند ولی بعد از فروپاشی شوروی باقی مانده اجساد که در اسید حل شده بودند مورد بررسی زنتیکی قرار گرفت و با نبش قبر یکی از اعضای خانواده رومانوف ها دی ان ای آن فرد با دی ان ای باقی مانده از اجساد انطباق داده میشه و اصالت آنها تایید می شود برای انها یک سنگ قبر نمادین تعبیه می کنند و باقی مانده اجساد در اون قبر قرار داده می شود و بر روی دیوار ها هم سنگ قبر ها نصب می شوند و یک اتاقی در سمت راست ورودی کلیسا به اونها اختصاص داده می شود.

جالبه که بیش از هفتاد سال بر علیه رومانوف ها تبلیغ می شود و همه هم باور کرده بودند که اونها برای همیشه از یاد ها رفته اند اما این اتاق در کلیسای پترو پاول خط بطلان بود بر تبلیغات ایدئولوزیکی کمونیستها واین کلیسا بر خلاف بقیه کلیساهای ارتودوکس پر نور است و پنجره های زیادی دارد و علتش هم بخاطر معمار آن بوده است که یک کاتولیک ایتالیایی بوده است .


در کنار در ورودی و زیر پله ها سه سنگ قبر می بینیم که متعلق به پسر پتر کبیر و همسرش و خواهر پتر بوده است و نوعی تحقیر برای اونها بوده است و سنگ قبر زرشکی در کلیسا جلب توجه می کنه که متعلق به الکساندر دوم بوده است و تمام قبر های این کلیسا رازهایی را نهفته در خود دارند .


این قلعه زندان مخوفی هم دارد که اولین زندانی ان پسر پتر کبیر بوده است و پسر پتر سنت گرا بود و با پدر مخالفت می کرد و همین باعث شد که توسط پتر به قتل برسه این زندان سیستم جالبی داشته است چندین گروه متفاوت نگهبان داشته است که با هم در ارتباط نبوده اند و در واقع همدیگه را کنترل می کردند که در تصویری که اینجا قرار داده ام از تفاوت رنگ لباس اونها متوجه می شوید دیوارهای سلولهای چندین جداره داشته است و صدا عبور نمی کرده است و اونها نمی توانستند با علامت دادن با هم در ارتباط باشند علت این همه تدبیر هم فکر و اندیشه زندانیان این قلعه بوده است اکثر آنها زندانیان عقیدتی نظام تزاری بوده اند کسانی مثل داستایوفسکی و یا مبارزان دکابریست دکابریستها یک گروه روشن فکر بودند که بعد از جنگهای اروپایی روسیه در این کشور شکل گرفتند و قیام آنها در چندین مرحله سرکوب شد اما فکر و اندیشه اونها باقی ماند و منجر به سقوط تزار ها گردید و کودتای کمونیستی لنین بعبارتی سرقت این قیام بوده است. یکی از زندانیان این قلعه زنی بوده است که در ترور الکساندر دوم دست داشته است و چهل روز بعد از بدنیا آوردن فرزندش به دار آویخته شد.

 اگر به تصویر با دقت نگاه کنید موکتی را بر روی زمین می بینید و زندانیان متوجه عبور زندانبانها نمی شدند و در بدو ورود زندانیان به زندان حتی مسئولان زندان نمی دانستند چه کسی در اینجا زندانی است مامور ویزه به همراه زندانی وارد می شد و بقیه زندانبانان و کارمندان زندان باید رو به دیوار می ایستادند و هویت زندانیان سیاسی فقط برای سیستم پلیس مخفی تزار مشخص بود
از قسمتهای دیگه این قلعه سالن ضرابخانه بود که کلیه سکه های طلای روسیه در اینجا ضرب می شد.

 
همچنین موزه جالبی هم در کنار زندان بود که ادوات شکنجه های قرون وسطی ای رو به نمایش گذاشته بود ادواتی که حتی انسانها را برای حیاتی ترین اموراتشان تحت فشار قرار می دادند مثل قضای حاجت
دروازه ای بنام دروازه مرگ رو به سوی رودخانه قرار داشت که محکومان به اعدام از ان طریق قلعه را ترک می کردند .

 

 

برادر لنین سی سال قبل از کودتای کمونیستها زندانی همین زندان بود و طنز بزرگ تاریخ در همینجاست که تزار ها تصور می کردند با سرکوب و حکومت پلیسی می توانند برای همیشه بمانند اما جبر تاریخ همین است که نه آنها و نه دیکتاتورهای سرخ بعدی نتوانستند بر پایه ظلم به حکومت خود ادامه دهند .

 

 


بد نیست از ریشه تزار بگویم
روسها بعد از ایوان سوم خود را از نوادگان سزار های روم می دانند چندین دلیل داره یکی اینکه مذهب ارتودوکس از بیزانس روم شرقی به روسیه رسید و دلیل مهمتر و جدی تر مربوط به سقوط روم شرقی توسط سلطان محمد فاتح است و با سقوط قسطنطنیه خانواده پادشاه بیزانس به واتیکان پناهنده می شوند و ازدواج ایوان با دختر برادر شاه بیزانس به معنی انتقال خون رومی ها به روسها بوده است و حتی علامت رسمی دولت کنونی روسیه و علامت امپراتوری روسیه همان عقاب دو سر بیزانس بوده است.

/ 0 نظر / 81 بازدید