هاید پارک لندن - Hyde park London

 هاید پارک لندنHyde park London -

هاید پارک ، پارک معروفی که سفر به لندن بدون دیدن آن هیچ گونه صفائی ندارد این پارک با طول 2 کیلومتر و عرض 1 کیلومتر در مرکز لندن واقع شده است . هاید پارک بزرگترین پارک سلطنتی بریتانیاست که در واقع "ریه های سبز" شهر لندن به شمار می آید. گفته می شود ناپلئون پس از دیدن هاید پارک دستور ساخت بلوار عظیم و سرسبز پاریس را صادر کرد. رویدادهای تاریخی بسیاری از جمله تظاهرات در فوریه ۲۰۰۳ در این پارک برگزار شده است. سالانه چندین کنسرت درمحوطه باز این پارک اجرا می شود. از مکانهای دیدنی این پارک می توان دریاچه بزرگ آن را که برای قایقرانی و شنا در نظر گرفته شده، و نیز جاده طویلی را نام برد که در واقع اولین معبر عمومی لندن است که در شب توسط چراغ روشن شد. فواره ای نیزبه یادبود پرنسس دایانا، عروس سابق ملکه بریتانیا که در سانحه رانندگی کشته شد، نیز در این پارک ساخته شده است.

 این پارک از وسعت بالایى برخوردار و تقریباً شبیه پارک های کشور خودمان است ضمن اینکه وجود دریاچه و امکان قایق‌سوارى در آن بر قوت این شباهت مى‌افزاید. این پارک از مرکزیت و موقعیت ویژه سیاسى، و اجتماعى برخوردار است و نقطه آغاز بسیارى از تجمعات و راهپیمایى‌هاى اجتماعى و سیاسى است که این موضوع، اهمیت این پارک بزرگ را بیشتر مى‌کند. هاید پارک هم ، مکانى براى استراحت و تفریح، هم جایى براى ورزش جوانان و نیز محلى براى ابراز دیدگاه‌هاى فکرى در یک جو آزاد است. این پارک برای آزادی بیان شهرت دارد و در آن هر فردی می تواند برای گردش کنندگان در زمینه هر موضوعی نطق و سخنرانی کند. گوشه سخنرانی آزاد پارک شهرت جهانی دارد. در این گفت‌وگوها، به خصوص در اجتماعاتى که مباحث سیاسى مطرح مى‌شود، تند‌ترین و متفاوت‌ترین دیدگاه‌ها اغلب با صداى بلند و حتى فریاد و یا خنده و تمسخر مطرح میشود. اما هیچگاه شما شاهد در گیری فیزیکی و یا توهین های رایج در کشور مان نمی شوید!

فراهم آوردن مکانى براى طرح آزاد مباحث گروه‌ها، بدون هیچ‌ نوع درگیرى فیزیکى، آن هم در یک گوشه مشخصى از شهر، برایم خیلى جالب است. شاید اگر در همه کشورها این فضا فراهم شود که مباحث و دیدگاه‌ها، بدون سرایت جنجال و تنش به سطح عمومى جامعه، در یک گوشه‌اى مطرح شود، شرایط اجتماعى و سیاسى بهترى ایجاد گردد. ‌خوب این هم می توانند نقطه مثبتی از ارتباط ملل باهم و استفاده از نقاط خوب انها باشد و درسی برای ما که فقط جنبه های زشت و منفی ملت ها را به خورد مردمان ندهیم .

هاید پارک ‌آن قدر بزرگ است که موفق به دیدن تمام آن نمی شوم اما مشاهده همین قدر هم کافی است که متوجه شوی در مقایسه با پارک های چین و پاریس از زیبائی کمی برخوردار است اما نشانه هاو بنا های یادبود در اطراف و اکناف آن بیانگر ارزش و اهمیتی است که یک ملت به تاریخ و بزرگان خود قائل است یادبود ملکه الیزابت و پرنس آلبرت با مجسمه هائی از قاره های مختلف که تحت سیطره بریتانیا بوده اند و یا یادبود پرنسس دیانا و یا .....

/ 1 نظر / 36 بازدید
بامداد

سلام دوست عزيز. تشكر بخاطر مطلب جالبت. خيلي برام كارآمد بود. در ضمن موزيك وبلاگت حرف نداره. مونامور رو خيلي دوست دارم.[لبخند] بازم ممنون. موفق و شاد باشي