forbidden city (شهر ممنوعه-1)

شهر ممنوعه

در دهه 1980 دولت چین بیش از یکصد انبار زیر زمینی ساخته که بیشتر گنجینه‌های شهر ممنوعه در این کاخ زیر زمینی نگهداری شده است. مجموعه معماریهای شهر ممنوعه نماد فرهنگ درخشان چین است. به عقیده معماران چینی و خارجی: طراحی و معماری شهر ممنوعه آثاری برجسته و بی‌همتاست و نشان‌دهنده فرهنگ و سنت دیرینه این کشور و دستآورد‌های برجسته صنعتگران در زمینه معماری در 500 سال پیش به‌حساب می‌آید. 580 سال از ساخت این شهر ممنوعه سپری شده‌است. بیشتر معماریها کهن است. در سالهای اخیر شمار گردشگران شهر ممنوعه چند برابر افزایش یافته است. شمار آنان در سال گذشته از 10 میلیون نفر فراتر رفت. به ‌منظور حفاظت بهتر شهر، دولت چین از سال گذشته شروع به تعمیر همه‌جانبه این شهر کرد و تعمیر آن 20 سال ادامه خواهد داشت. ‏

این مجموعه شگفت‌انگیز و زیبا چنان‌است که ساعتها وقت صرف‌کردن هم نمی‌تواند همه آن را به ‌ما بنمایاند. استفاده کم‌نظیر از رنگ در طراحی و جدا‌کردن ساختمانها از یکدیگر همراه با ابداعات و هنرهای ظریف و بدیع هنرمندانی از رشته‌های مختلف، آن را به موزه‌ای از خلاقیت هنرمندان چینی بدل کرده‌ است و در هر سازه‌ای نشانی از تعابیر و دیگاههای فلسفی چین باستان دیده می‌شود. کارهای شگفت‌انگیزی که روی سنگ مرمر شده‌ است و تراشیدن فرسک بر روی یک سنگ مرمر به وزن دوتن که به‌صورت یک‌تکه کار شده، چنان خیره‌کننده‌ است که روح را نوازش می‌کند.‏
از سال 1924 بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای عموم آزاد گردید و ممنوعه بودن آن پایان پذیرفت. شهر ممنوعه یا شهر شاهان که همینک به صورت «موزه ی عموم» میزبان میلیون ها علاقه مند به فرهنگ و هنر چین می باشد در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این اثر فرهنگی – هنری نه تنها برای مردم چین با ارزش است بلکه در سطح جهان نیز مقامی والا و سندی برای تاریخ – فرهنگ و هنر خاور دور می باشد. این مجموعه بزرگترین و کاملاترین مجموعه ی معماری چوبی جهان به شمار می رود و خود به تنهایی روایت کننده ی تاریخ معماری چین می باشد. شهر ممنوعه تشکیل شده است از مجموعه ای از کاخ ها که در سال 1406 میلادی با دستور جودی دومین امپراطور سلسله مینگ در مدت زمان 14 سال ساخته شدو در حدود پنج قرن دو سلسله ی مینگ و چینگ به چین از داخل شهر ممنوعه حکومت کردند و 24 امپراتور در این شهر اقامت داشتند.

قصر باستانی به رنگ های سبز و زرین و با عظمت و پرشکوه به نظر می آید و یکی از پنچ قصر بزرگ ( قصر باستانی پکن ، کاخ ورسای فرانسه ، کاخ باکینگهام انگلستان، کاخ سفید آمریکا و کاخ کرملین روسیه ) در جهان شهرت دارد. اکتبر سال 1925 موزه " گوگون " ایجاد شد که بزرگترین موزه درجه ملی جامع برای حفظ و ذخیره آثار باستانی که آثار تاریخی دربار سلطنتی قسمت عمده آن را تشکیل می دهد و معماری سلطنتی محسوب می شود. چون در این موزه گنج های هنری سلسله های مختلف چین به معرض نمایش گذاشته شده اند ، غنی ترین گنجینه فرهنگی و هنری چین به حساب می آید.
معماری سلطنتی گوگون بزرگترین ، کاملترین مجموعه باستانی موجود کنونی چین است که با مساحت کل بیش از 720 هزار متر مربع " دریای قصرها " نامیده شده است. مقیاس آن با عظمت و پرشکوه بوده و فوق العاده مجلل بنظر می رسد. یک محور تمام قصر باستانی را به هم پیوند داده است و آن مسیرمحوری شهر پکن می باشد. سه کاخ بزرگ و سه حرمسرای پشتی و باغ سلطنتی هم در این خط محوری واقع شده اند. در دو طرف کاخ های مرکزی ، بسیاری عمارات با شکوه و عظمت و قرینه قرار دارد. این کاخ ها و عمارات به دو قسمت دربار در جلو و بناهای عقب تقسیم می شود. سه کاخ تای خه ، جون خه و بائو خه مرکز قسمت اول را تشکیل داده و عمارات ون خوا و وو این در دو جناح آن قرار دارند. کاخ چیان چینگ ، عمارت جیائو تای و کاخ کوننین مرکز قسمت دوم را تشکیل داده و شش عمارت شرقی و غربی در دو طرف آن واقع است که ترتیب منظمی دارد. در چهار گوشه شهر ممنوعه عمارات کوچک و ظریفی ساخته شده است که باصطلاح " 9 تیر سقفی و هجده ستون " خوانده می شود و فوق العاده زیباست.

در بعضی کاخ ها و عمارات موزه گوگون ، تالار و سالن های جامع مانند هنر تاریخی ، نقاشی ، ظروف سفالین و چینی با رده بندی ، ظروف مفرغی ، صنایع و هنرهای دستی سلسله های مینگ و چینگ ، کتیبه ، اسباب بازی ، چهار گنج اطاق مطالعه ( قلم مو ، شمش مرکب ، سنگ مرکب و کاغذ ) ، بازیچه اسباب بازی ، جواهر و نمایشگاه آثار تاریخی کتب مبادی و اصولی دربار سلطنتی سلسله چینگ دیده می شود . آمار نشان می دهد این آثار یک ششم تعداد کل آثار باستانی سراسر چین را تشکیل می دهد و غنی ترین موزه جمع آوری و ذخیره آثار باستانی در چین بوده و نیز موزه فرهنگی و هنری باستانی معروف در جهان است. بسیاری از آثار تاریخی این مکان گنجینه ملی بی نظیر و پرارزش بشمار می روند. 3کاخ بزرگ، 3حرمسرا و باغ سلطنتی در این محور قرار گرفته‌اند. در دو طرف کاخ‌هایبزرگ و مرکزی، عمارت‌های کوچکی به صورت قرینه واقع شده‌اند که به دو قسمت دربار جلوو بناهای عقب تقسیم می‌شوند. سه کاخ تای‌خه، جون‌خه و بائوخه مرکز قسمت اول راتشکیل داده و عمارات ون‌خوان و وواین در دو طرف آن قرار دارند.

کاخ چیان چینگ، عمارت جیائوتای و کاخ کوننین نیز مرکز قسمت دوم را تشکیل داده و 6عمارت شرقی و غربی در دو طرف آن به صورت منظمی قرار گرفته‌اند. در چهار گوشه شهرممنوعه، عمارات کوچک و ظریفی نیز قرار دارند که در اصطلاح «9تیر سقفی و 18ستونی» نامیده می‌شوند.

در بعضی کاخ‌ها و عمارات موزه گوگون، تالار و سالن‌های جامع هنر، تاریخ، نقاشی،ظروف سفالین و چینی با رده‌بندی ظروف مفرغی، صنایع دستی سلسله‌های مینگ و چینگ،کتیبه، اسباب‌بازی، چهار گنج اتاق مطالعه که شامل قلم‌مو، شمش مرکب، سنگ مرکب وکاغذ است، دیده می‌شود.

این اثر نادر با ساختگاهی (سایت) مستطیل شکل مساحتی حدود 72 هکتار را در برمی گیرد.961 متر طول در امتداد شمال به جنوب و 753 متر عرض در امتداد شرق به غرب. شهر ممنوعه که در ساخت آن از مصالح طبیعی و بسیار ساده استفاده شده است از گنجینه‌های تاریخی چین به شمار می‌آید که به مدت 5 قرن امپراتوران چین از آن بر این سرزمین حکم راندند.

دیواری با ارتفاع 10 متر و خندقی با عرض 52 متر دورتا دور مجموعه را فراگرفته است.دیوار در هر ضلع خود یک دروازه را جای داده است.بر روی ضلع جنوبی دروازه نیمروز ( Meridian Gate ) و بر روی ضلع شمالی دروازه نیروی ایزدی ( Gate of Divine Might ) قرار دارد.دیوار ها ضخیم هستند و طوری طراحی شده اند که در برابر آتش توپخانه آن زمان مقاومت کنند.در واقع شهر دارای استحکامات سخت و محکم در داخل است. در جنوب آن دو میدان بزرگوجود دارد و در درون آن حیاطها و قصر های بلندی ساخته گردیده است. قصر " تای حه " یکی از سه قصر بزرگ است و......

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 53 بازدید
سميرا

اين خيلي جالبه كه شما با اين دقت اماكن تاريخي رو مي بينيد و اينطور موشكافانه نگاه مي كنيد .

شهر من ایلام

سلام خسته نباشی وبت خیلی داری مطالب خیلی جالبی داره عکسهاتون هم خیلی عالیه خواستی یه سری هم به من بزن موفق باشی[گل][گل]

شهداد

با سلام امروز دنبال مطلبی درباره سنگ یشم بودم که به وبلاگ شما برخوردم واقعا وبلاگ جالبی دارید . موفق و پیروز باشید .