استانبول زیبا

در فرودگاه بر خلاف آن چیزی که در تبریز بما گفتند هیچ چیزی از ما نمی خواهند و فقط یک مهر ورودبه پاسپورت ما میزنند .در فرودگاه با آقای دروگریان خداحافظی کرده و با یک تاکسی بسمت هتل مدیسون در میدان تکسیم حرکت می کنیم. هزینه تاکسی 35 یتله میشود که به پول ما حدود 40000 تومان است.  در طول مسیر از راننده راجب استانبول و جمعیت آن و هزینه ها سوالاتی کرده و او هم با حرکات تند وانرژیک جواب می دهد. با همین برخورد نخست میشود فهمید که مردم ترکیه هم مانند ایرانیان مردمی پر تنش و تند مزاجی هستند  اما در مقایسه با مردم ما لااقل همیشه مضطرب و نا امید و دچار چند گانگی شخصیت نیستند و همین  امید به زندگی به روحیه آنها و زندگی اشان نوعی انرژی می بخشد.

  گلکاری های کنار جدولهای خیابان و میدانهای مسیر راه، دقت و وسواس ترکها را در ارائه تصویری مناسب از شهر استابول نشان میدهد. اولین چیزی که در استانبول توجه مرا جلب می کند، تمیزی آن وعظمت اسم شهرمی باشد
هتل  مدیسن استانبول یکی از هتلهای خوب و لوکس چهار ستاره استانبول بوده که در یکــــــــی از خیابانهای فرعی میدان تکسیم  واقع شده است من در اتاق شماره 514 همجوار اتاق آقای فکری که 515 است، مستقر میشوم . بعد از فتح اتاق سری به بیرون از هتل میزنیم.

جهانی از رنگ و زیبایی در مقابل خود میبینم که قصه هزار ساله آن مکان است که مرا به آنجا کشانده. زیبایی پرابهت استانبول چشم هربیننده ای را براحتی می تواند به دنبال خود بکشاند. قدم زدن پیش از غروب آفتاب، در شهری که هم به غرب و هم به شرق تعلق دارد، مرا به هیجان می آورد. استانبول نه تنها بستر تلاقی آبهای دریاه سیاه، دریای مرمره و خلیج شاخ طــلایی است بلکه نقطه اتصال حوادث تاریخی کشورش نیز می باشد. بی تقدیر نیست که هر امپراتوری هم به آنجا آمد، نتوانست دل از زیبایی استانبول بکند و آنجا را پایتخت خود نداند. امپراتوریها یکی پس از دیگری رفتند اما استانبول با گذشته غنی و درخشان خود باقی ــماند. و امروز با هزاران قصه ای که در سینه دارد، میهمانان خود را از هرگوشه جهان پذیراست. دیدن صدها توریستی که در آن فصل سرد با آرامش در پیاده روهای خیابان استانبول قدم می زنند و به سردی هوا بی اعتنا یند، توجه مرا جلب میکند.نقشه آن شهر بازگوی وجـــــود صدها مسجد، کلیسا و موزه و بیکران امکانی ست که دست هر مسافری را برای سلیقه های خود بازمی گذارد. بسیـــــــاری از قسمتهای تاریخی شهر استانبول در سال 1985 از طرف یونسکو، میراث فرهنگی جهانی شناخته شده است. چنین اعــتبار جهانی بر شهرت و افزایش آوازه نام استانبول بقدر کافی افزوده است.تاریخ هنر اسلامی ردپای عمیقی در گذشته استانبول بجا گذاشته است. عثمانی ها حس پذیرش و ادای احترام خود را نسبت به مذهب اسلام در طی 500 سالی که در ترکیه حکمرانی می کرده اند، در عظمت و شکوه مســاجد و عمارتها و کاخهای خود نشان دادند.

/ 1 نظر / 32 بازدید
شکلات تلخ

شهرستان مرد خیز ارومیه یعنی این خطه زن خیز نیست [نیشخند][بغل]