Great wall (دیوار چین -1)

روز دهم آوریل هوا بارانی است، علی رغم بدی هوا خانم آلیس برنامه را بهم نمی زنند و براساس برنامه ایشان به دیوار چین می رویم.

به اکثرشهرهای چین که مساقرت می کنید تور های بزرگی رامی بینید که در آمد های کلانی از مقوله توریست و آثار تاریخی و نیز صنایع دستی و منحصر بفرد خود عایدشان می شود .این امر ضمن شناساندن فرهنگ و مردم  چین به جهانیان ودرآمد سرشار ، همواره تحسین جهانیان از تمدن آنها در پی دارد.در ایران بخصوص بعد از انقلاب اسلامی بدلیل جو آن زمان هر آن چه را که رنگ و بوی سلطنت میدادرا بدون آینده نگری و بدون در نظر گرفتن تاریخ و تمدن ایران نابود کردند .خسارتی که هیچ وقت قابل جبران نیست. بعنوان نمونه سر سرباز هخامنشی که این روز ها نقل و قول اکثر رسانه ها و روزنامه ها است و برای برگشت دادنش به کشور علی رغم شکایت و صرف  میلیون ها دلار توفیقی حاصل نشده است .بسیاری از آثار تاریخی این آب و خاک در موزه های اروپا و آمریکاست . موزه لوور پاریس با آثار مشرق زمین و ایران زنده است و این در حالیست که جوانان و حتی اساتید علوم ما هنوز شناختی از تاریخ و آثار تاریخی و مفاخر مان ندارند.با این وضعیت چگونه میشود انتظار داشت که توریست به کشور بیاید و ایران رابشناسد .آیا  تعریف لازم را از توریست داریم ؟ اول باید به خود ایرانی ایران را شناساند و ارزش و اعتبار آن را زنده کرد ،سپس مثل همین چینی ها و دیگر ملل از منبع سرشار توریست استفاده کرد . آثاری نظیر جام حسنلو ، مردان نمکی و.... کمتر از آثار دیگر ملل نیستند   هر کدام از آنها به تنهائی برای شناساندن ملتی کافی اند.
برای تاثیر گذاری در جهان بایستی حرفی برای گفتن داشت .اگر می بینیم آلمان ،ژاپن و کشورهای توسعه یافته میتوانند براحتی در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی جهان اثر گذار باشند ،نه به خاطر بمب اتمی و ارتش توانمند و پرقدرتشان است ،بلکه توجه مدیران توانمند و آینده نگر و کوشش شبانه روزی مردم آنهاست که با تولیدات متنوع  اشان در تک تک خانه های مردم در تمام دنیا حضور یافته اند با تلویزیون های توشیبا ،دوربین ها کانن و هزاران محصول دیگر که بدون کوچکترین خیانتی ودر نهایت افتخار کل بازار جهان را قبضه  و بر کل عالم سیطره داشته اند. باید طرحی نو در انداخت و جهانی شد هم در تفکر و هم در عمل .در هر حال اگر جهان هم نیم نگاهی به ما و عملکرد ما دارد ،بخاطر نفت و گاز وبازار مصرف
70 میلیونی ماست و نه بیشتر .

زندگی کنونی مردم چین در مقایسه با 50 سال گذشته تغییر تکان دهنده و در مقایسه با 20 سال گذشته نیز تغییرات قابل ملاحظه ای داشته است. درآمد مردم و اموال شخصی چینیان به طور مستمر افزایش یافته، خانه، خودرو، کامپیوتر، اوراق بهادار، جهانگردی به شیوه های عمده سرمایه گذاری و مصرف در زندگی مردم مبدل شده است.
دوران پس از سال 1979 در بیش از 20 سال اخیر، سریعترین دوران توسعه اقتصادی چین و افزایش درآمد مردم چین بوده است. آمار نشان می دهد: درآمد سرانه خالص ساکنان روستاهای چین از 134 یوان در سال 1978 به 2476یوان در سال 2002 افزایش یافته و به طور واقعی سالانه 7/2 در صد فزونی گرفته است، همچنین درآمد قابل استفاده ساکنان شهری چین در این مدت از 343 یوان به 7703 یوان رسیده و میزان رشد سالانه واقعی آن 6/7 در صد بوده است
.
در سال 2003، زندگی مردم چین همچنان بهبود یافته است. درآمد قابل استفاده سانکنان شهری چین به 8472 یوان رسیده است و با توجه به عامل ارتقای قیمت کالاها، به طور واقعی 9/0 در صد رشد یافته است. درآمد سرانه خالص ساکنان روستاهای چین به 2622یوان رسیده و به طور واقعی 4/3 در صد افزایش یافته است. شاخص "انگر" (نسبت مخارج مصرفی در مخارج کل خوانواده) سناکان شهری 37/1 در صد و در مقایسه با سال 2002 ،6 در صد پایین آمده و این شاخص در روستاها 45/6 در صد بوده و در مقایسه سال سال 2002 ، 6/0 در صد پایین آمده است. شایان ذکر آن که خودروهای شخصی در پایان سال 2003 به 4میلیون و 890هزار دستگاه رسیده و در مقایسه با سال 2002 یک میلیون و 460 هزار دستگاه افزایش نشان داده است
.
اکنون در بازار چین شکل فقدان لوازم زندگی روزانه و غذا کاملأ از بین رفته و ساختار مصرف نیز تغییرات عظیمی داشته است. درصد هزینه مواد غذایی، البسه و لوازم زندگی در کل مخارج مصرفی مردم تا اندازه زیادی پایین آمده و میزان مخارج در زمینه هایی مانند خرید خانه، ترافیک و مخابرات، پزشکی و بهداشتی، آموزش و پرورش و سرگرمی و گردشگری تفریحی سریعأ افزایش یافته و کیفیت زندگی مردم بیش از پیش ارتقا یافته است.  

چین دارای کوهها و رودهای قشنگ و زیبا و فرهنگ درخشان باشکوه وکثیر المله با عادات و رسوم متفاوت است این کشور در عین حال نیروی بالقوه ای برای توسعه دارد. به دنبال توسعه اقتصادی و گشایش بیش از پیش درهای باز در چین ، گردشگری و چین گردی نیز بیشتر مورد توجه قرار گرفته است . هم اکنون تعداد مناظر زیبا در مناطق سراسر کشور فزونی گرفته وساختارهای زیربنایی به طور مستمر افزایش می یابد و شمار جهانگردان نیز سال به سال بیشتر می شود..

 تنوع منابع چین گردی زیاد و انواع ان فراوان است . به لحاظ چشم انداز عوارض زمین ، نگرش به اعماق دریاچه "ا دین " واقع در حوضه تورفان که از سطح دریا پائین تر است ، تا قله اورست بلندترین قله جهان با ارتفاع 9003 متر بیانگر بی نظیر بودن مناظر و طبیعت زیبای چین است. منابع اب و هوایی چین نیز متغیر است . چین دارای آب و هوایی چهار فصل است و در بعضی نقاط آن به فاصله تنها چند کیلومتر چند نوع آب و هوا وجود دارد . چین یکی ازمنشاهای تمدن های جهان و دارای تاریخ و فرهنگ درخشان است و میراث گرانبهای آن سینه به سینه نقل شده و به منابع گردشگری فوق العاده پرارزش تبدیل شد ه است.

از زمان تاسیس چین نو در سال 1949 میلادی تا به حال در میان 34 واحد اداری در سطح استان ، 29خرابه مربوط به عصر حجر کشف گردیده است . در میان بسیاری اثار دیدنی و مکان های باستانی چین ، مجسمه های سربازان و اسبان سفالی امپراتور چین شی خوان ، یکی از 8 اعجازجهان شناخته می شود و موزه مربوط به آن نیز سالانه توجه بیش ازیک میلیون گردشگر را به خود جلب می کند.نقاشی های دیواری در غارهای سنگی "دون هونگ " انبار گنجینه هنر جهان دانسته می شود .دیوار چین در این کشور شهرت جهانی دارد و هر گردشگر خارجی که به دیدن چین می اید از آن بازدید می کند . به علاوه در چین 56 ملیت زیست می کنند و هر یک از انان دارای تاریخ و فرهنگ و عادات و رسوم مخصوص به خود است که به چشم انداز انسانی غنی و رنگارنگی تبدیل شده است.

دیواربزرگ چین

برنامه‌ی روز سوم تور، بازدید از دیوار چین و کارخانه‌های ظروف چینی است. دیوار چین که با نام دیوار بزرگ (Great Wall) در چین شناخته می‌شود با طول 7350 کیلومتر یکی از باشکوه‌ترین ساخته‌های دست بشر است. این دیوار از سرچشمه‌ی رودخانه‌ی یالو در استان لیائونینگ در شرق شروع می‌شود و تا دروازه‌ی جایوگوان در استان گانسو در غرب ادامه دارد. دیواری که اکنون فقط حدود بیست درصد آن یعنی 1542 کیلومتر آن باقی مانده است. گفته می‌شود دیوار چین تنها ساخته‌ی بشر است که اگر از جو زمین خارج شویم، می‌توانیم آن‌ را ببینیم. این دیوار که یکی از عجایب هفت‌گانه محسوب می‌شود، در جهان به لحاظ زمان ساخت (بنا به برخی اسناد ساخت کل دیوار در دوره‌های مختلف تاریخی، بیش‌از هزار سال طول کشیده است.) طولانی‌ترین و از نظر ابعاد، بزرگ‌ترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم بوده است.

دیوار چین در اصل به منظور مقابله با هجوم اقوام مهاجر، همچون مغول‌ها، ترک‌ها و هون‌ها ساخته شده است. شروع ساخت این دژ بزرگ به اولین امپراطوِر چین، یعنی کین شین هوانگ در بین سال‌های ۲۳۰ قبل از میلاد تا ۲۰۰ قبل از میلاد بر می‌گردد و پایان آن در زمان حکومت سلسله مینگ انجام پذیرفت. نحوه‌ی ساخته‌شدن این دیوار بسیار جالب است. در ساختن این دیوار، از نیروهای انسانی بی‌شماری از جمله سربازان، زندانیان و مردم بومی استفاده شده است. دیوار چین سمبل و نشانه‌ی بارزی از خرد، پشت‌کار و سر سختی مردم چین است. اما یکی از نکات جالب توجه که در ساخت این دیوار وجود دارد، استفاده از آرد برنج در ساختار آجرهای آن است تا دوام و قدرت دیوار افزایش یابد.در طول سال‌های ساخت دیوار چین، بسیاری از کارگرانی که به دستور حکومت در عملیات ساخت دیوار شرکت می‌کردند، بر اثر هجوم راه‌زنان و یا مریضی ناشی از کار سخت، جان خود را از دست می‌دادند و اجسادشان در دیوار دفن می‌شده‌ است؛ به همین خاطر این دیوار به «طویل‌ترین گورستان زمین» نیز شهرت دارد. حکایتی در همین زمینه میان مردم چین بسیار رواج دارد. حکایتی دردناک درباره‌ی این کشتگان و ستمی که به آن‌ها و خانواده‌های‌شان رفته است:

«مون جیان‌نو دختری بود که با جوانی از دهکده‌ی خود ازدواج کرده بود. چند روز پس از ازدواج، مامورین حکومتی شوهر را برای دیوارسازی می‌برند. مدتی از رفتن او می‌گذرد ولی هیچ خبری از وی نمی‌رسد. مون جیان‌نو که نگران سرنوشت شوهر خود بوده است، عاقبت تصمیم می‌گیرد شخصاً برود و از وی سراغی بگیرد. او پس از طی مسافت بسیار، سرانجام به محل کار شوهرش می‌رسد، ولی او را پیدا نمی‌کند. هم‌کارانش می‌گویند به احتمال فراوان شوهرش مرده و جسد او نیز لای دیوار گذاشته شده است. مون جیان‌نو این خبر را که می‌شنود بسیار غمگین می‌شود و همان‌جا می‌ماند. روزها و شب‌ها زیر آن قسمت دیوار می‌نشیند و گریه می‌کند. شبی هنگام گریستن، ناگهان صدای مهیبی می‌شنود. سرش را بلند می‌کند و می‌بیند دیوار شکاف برداشته. داخل شکاف جسد شوهرش قرار داشته است. مون جیان‌نو بی‌درنگ خود را روی جسد شوهرش می‌اندازد و دیگر بیرون نمی‌آید.»

/ 2 نظر / 86 بازدید
مینا

سلام ممنون از حضور گرمتون! خوش به حالتون که رفتین اون همه جا رو دیدین! راستش این روزها خیلی دلم می خواد برم جایی که کسی منو نشناسه![گل]

بهار

چین بوی اساطیر نمیدهد؟