آرامگاه پانتئون پاریس – pantheon paris

آرامگاه پانتئون پاریس – pantheon paris

 و اما مقبره بزرگان یا همان آرامگاه پانتئون ، لوئی پانزدهم پادشاه فرانسه در زمان زمامداریش تصمیم گرفت که کلیسایی را با نام سنت ژنویو (Sainte-Geneviève ) بسازد . در سال 1758 بنای آن را آغاز نمود ودر سال 1789 آنرا به پایان رساند . بعد از وقوع انقلاب کبیر فرانسه که با ایده های لائیکی اوج گرفت، این مکان که نذر کلیسا شده بود و به معبد خدایان مشهور گشته و مکان کلیسای سن ژنویو بود ،تبدیل به مقبره بزرگان گردید . مدتی بعد ناپلئون این مکان را به کلیسا بازگردانید ولی بعدها ( سال 1885 ) مجددا تبدیل به مکانی لائیک جهت دفن بزرگان گردید .

ابعاد این آرامگاه مشهور، متفاوت از سایر ساختمانهای مشابه بوده و 110 متر طول و 83 متر ارتفاع دارد . 425 پله بازدید کنندگان را به راس هرم گنبدی شکل این بنا می رساند . داخل آن به شکل معابد یونانی ساخته شده و چهار ستون بزرگ در زیر گنبد آن قرار دارد که در کنار یکی از آنها فیلسوف مشهور ژان ژاک روسو مدفون است .

 آرامگاه پانتئون پاریس به تمام معنا یک اثر معماری ماندگار به سبک نئوکلاسیک است که در منطه 5پاریس و در قلب منطقه کارتیه لاتن قرار دارد . در اطراف این آرامگاه ، دانشگاه پاریس 1 ( پانتئون – سوربون )  دانشگاه پاریس 2 ( پانتئون – اَسَس ) ، کلیسای سن اتین دو مون ، کتابخانه سنت ژنویو ، شهرداری منطقه 5 پاریس و دبیرستان هانری چهار واقع شده است و از سمت خیابان سوفلُ به پارک معروف لوکزامبورگ منتهی می شود .

بسیاری از بزرگان علم وسیاست فرانسه در زیر زمین قدیمی این آرامگاه مدفون هستند که می توان به : ویکتور هوگو ، ولتر ، امیل زولا ، میرابو ، ژان مولن ( قهرمان نهضت مقاومت فرانسه که در جنگ جهانی دوم زیر شکنجه آلمانها در گذشت ) ، پی یر و ماری کوری ، ژان ژورس ( پایه گذار حزب سوسیالیست فرانسه که در آغاز جنگ جهانی دوم به دلیل افکار صلح طلبانه خود در سوئ قصدی کشته شد و اولین مراسم فرانسوا میتران پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1981 تعظیم در مقابل مقبره ی ژان ژورس در پانتئون بود ) . به دستور ژاک شیراک رئیس جمهور وقت فرانسه ، خاکستر «الکساندر دوما» یکی از بزرگترین نویسندگان فرانسه در نوامبر 2002 درآرامگاه «پانتئون» پاریس درکنارسایرمشاهیر فرانسه جای گرفت و رئیس جمهمور نیز به عنوان عالی ترین مقام دولتی فرانسه درادای احترام به این نویسنده بزرگ شرکت کرد.

در معبد پانتئون پاریس، آرامگاه بزرگان و اندیشمندان فرانسه، مابین تمام قبرهای خوابیده، دو قبر سر پا وجود دارد؛ این دو قبر رو در روی هم ایستاده‌اند، چشم در چشم هم. یکی از این‌ها متعلق به ولتر است، آن‌یکی از آنِ ژان- ژاک روسو.

از وسط گنبد پانتئون یک پاندول آویزان است. این پاندول عظیم حرکت زمین به دور محور خودش را اثبات می‌کند. از آنجا که زمین نسبت به پاندول جسم آزاد است حرکت زمین تاثیری بر پاندول ندارد و نتیجه اینکه پاندول هر ساعت یازده درجه راستای حرکتش می‌چرخد. خلاصه با کمک این ویژگی یک ساعت ساخته‌اند که به آونگ فوکو معروفند. آونگ‏های فوکو برای نمایش به سقف‏های خیلی‏بلند وگوی‏های فلزی بزرگی نیاز‏ دارند. اینگونه نمایش به ژان لئون فوکو در سال 1851 میلادی برمی‏گردد. او از یک گوی‏ سنگین به جرم 28 کیلوگرم که بوسیله‏ی یک سیم بلند به طول 67 متر از گنبد پانتئون پاریس آویخته شده‏ بود، استفاده کرد.امروزه آونگ فوکو با ارتفاع کمتری قابل ساخت می باشد .

/ 4 نظر / 87 بازدید
هادی

سلام داداش.وبلاگت بازم پر محتوا و به قول ما با حال بود.ممنون یه سر به سایتم بزن: www.love.iar.ir

هادی

سلام داداش.وبلاگت بازم پر محتوا و به قول ما با حال بود.ممنون یه سر به سایتم بزن: www.love.iar.ir

از خودمان و چیزهای بسیار ارزشمندیکه داریم بنویس.(کوچولو)

لقمان

به ما سر بزنید و در نظرسنجی ما شرکت کنید